Kwasowa, martwa, zasadowa, wysokozasadowa, rewitalizowana, alkaiczna – jaką wodę wybrać, żeby była nie tylko zdrowa, ale pomogła także oczyścić organizm i utrzymać go w dobrej kondycji? Odpowiadamy na najbardziej nurtujące pytania odnośnie H2O.

Od tego, jakiego rodzaju wodę spożywamy, w znacznym stopniu zależy nasz stan zdrowia, kondycja fizyczna i psychiczna, a nawet długość życia. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że woda znajduje się praktycznie w każdej części ciała człowieka, stanowiąc:

  • 50-70% masy ciała,
  • 60-80% zawartości mózgu,
  • 70% zawartości mięśni,
  • 90% zawartości krwi.

Generalnie wszystkie czynności wykonywane przez i w organizmie dzieją się przy użyciu wody. Składnik ten jest niezbędny do normalnego funkcjonowania, dlatego tak ważne jest regularne dostarczanie organizmowi płynów oraz zachowanie równowagi pomiędzy ilością przyjmowaną a wydalaną.

Przyjmuje się, że osoba dorosła powinna średnio spożywać do 30 ml wody dziennie na każdy kilogram masy ciała. Można ją dostarczać do organizmu zarówno w formie płynnej, jak i spożywając określone produkty spożywcze. Wyjątkowo bogate w wodę są na przykład warzywa i owoce oraz mięsa – mówi Violetta Grzesiak-Stołanowska, diagnostka z Miasta Kobiet.

Jaka woda z kranu?

Bez wątpienia woda kranowa jest tania i dostępna wszędzie. Czy warto ją jednak pić? – Dziś woda kranowa jest pod kontrolą sanepidu i rzeczywiście jest zdrowsza niż było to kiedyś. Częstym problemem są jednak rury, którymi płynie. Nie wszystkie są w idealnym stanie, stąd tzw. kranówka może zawierać np. związki żelaza. Dlatego warto zainwestować w specjalistyczne urządzenia, które uzdatniają wodę i dodają jej cennych wartości odżywczych – dodaje Violetta Grzesiak-Stołanowska.

Dziś częstą praktyką jest instalowanie specjalnych filtrów lub rewitalizatorów, które podłączone do kranu za pośrednictwem specjalnej konstrukcji, oddają świeżą, natlenioną wodę, której spożywanie ma być zdrowsze niż picie tzw. kranówki. Jak mówią eksperci, taka woda ma usuwać toksyny i poprawiać funkcjonowanie naszego organizmu. Na czym więc polega owa rewitalizacja?

Rewitalizacja to nic innego, jak zaawansowany proces pozwalający na przywrócenie wodzie struktury bogatej w cenne jony sodu, potasu, wapnia i magnezu, a jednocześnie -nieskażonej szkodliwymi jonami chloru, siarki, fosforu i wodoru. – Dziś woda rewitalizowana, tzw. żywa woda, to jedna z najzdrowszych wód, których spożywanie pozwala w znaczący sposób regenerować komórki i dotleniać organizm od środka – tłumaczy ekspertka z Miasta Kobiet. Jak dodaje, dzięki spożywaniu żywej wody można przywrócić równowagę kwasowo-zasadową w organizmie, co w efekcie oznacza lepszą przemianę materii i sprawniejszą pracę przewodu pokarmowego. Dodatkowo woda ta wspomaga leczenie chorób skórnych oraz reumatycznych, a także przeciwdziała chorobom stawowo-kostnym.

Spożywanie zdrowej wody jest dziś bardzo ważne, szczególnie gdy jesteśmy w starszym wieku, żyjemy w szybkim tempie lub zwyczajnie chcemy zadbać o własne zdrowie. To właśnie woda rewitalizowana dostarcza organizmowi niezbędnej energii i składników odżywczych, a tym samym poprawia kondycję psychiczną i fizyczną. Dobrze nawodniony organizm funkcjonuje sprawniej, dzięki czemu nasze samopoczucie i ogólny stan zdrowia jest po prostu lepszy. Warto o siebie zadbać!