U większości osób rozpoczynających kurs prawa jazdy, niezależnie od tego czy mają 18 czy 50 lat, wcześniej lub później pojawia się wizja posiadania własnego samochodu. Najlepiej aby wymarzone  auto pochodziło z renomowanego salonu samochodowego i posiadało wszystkie udogodnienia będące najnowszym szczytem techniki. Są też tacy, dla których nie liczy się jakość i wyposażenie samochodu, ale sam fakt posiadania go na własność. Jedno jest pewne – wszyscy świeżo upieczeni kierowcy chcą jak najszybciej znaleźć się za kierownicą.

Zresztą niejednokrotnie w trakcie kursu na prawo jazdy można usłyszeć, że najważniejsze tuż po otrzymaniu wymarzonego, ciężko wypracowanego dowodu swoich umiejętności jest dalsze praktykowanie jazdy, szkolenie i wyrabianie nowych sprawności już we własnym samochodzie. Jednak jak to zwykle w życiu bywa, łatwiej powiedzieć – trudniej zrealizować. Czasami musi minąć kilka, a nawet kilkanaście lat, zanim będzie nas stać na zakup własnego nowego lub używanego auta. Aby przyspieszyć realizację swoich marzeń, wiele osób decyduje się na kredyt samochodowy. Czy to dobry pomysł?

Kredyt samochodowy dla wszystkich?

Kredyt samochodowy, podobnie jak inne zobowiązania finansowe, przeznaczony jest dla osób, które posiadają (określoną przez daną placówkę bankową) zdolność kredytową. Jest ona uzależniona od wysokości osiąganych dochodów. Sama procedura uzyskania kredytu samochodowego jest bardzo prosta. Wystarczy przedstawić w wybranej placówce bankowej zaświadczenie od pracodawcy potwierdzające wysokość uzyskiwanych dochodów i dopełnić pozostałych formalności zawartych w regulaminie banku określającym ogólne zasady przyznawania kredytu.

W przypadku ludzi młodych, nie posiadających jeszcze własnego źródła dochodu, o uzyskanie kredytu mogą ubiegać się ich rodzice, umożliwiając tym samym swoim dzieciom realizację marzeń o własnym samochodzie. Kredyt samochodowy udzielany jest nie tylko na zakup samochodów osobowych, ale także na zakup motocykli, samochodów ciężarowych, minibusów (kupowane zwłaszcza przez przedsiębiorców prowadzących własną działalność gospodarczą), a nawet jachtów, dzięki czemu z możliwości, jakie stwarza tego typu zobowiązanie, mogą korzystać wszyscy bez względu na to, jaki rodzaj pojazdu pozostaje w sferze ich marzeń.

Auto tuż, tuż…

W niektórych placówkach bankowych tego typu zobowiązanie udzielane jest na zakup nie tylko nowych samochodów, ale także używanych, co umożliwia dopasowanie rodzaju pojazdu do zasobności własnego portfela. Zanim podejmiemy decyzję o tym, czy nasze pierwsze auto ma być nowe, czy też używane, musimy szczegółowo przeanalizować własną sytuację finansową, jak również komfort użytkowania, który chcemy sobie zapewnić. Młodzi kierowcy najczęściej decydują się na zakup samochodu używanego, wychodząc z założenia, że pierwszy pojazd nie musi być drogi i nie musi posiadać wszelkich możliwych udogodnień. Ważne, aby należycie spełniał swoje zadanie, a więc pogłębiał ich niezależność i pozwalał na doszkalanie umiejętności zdobytych na kursie prawa jazdy.

Decydując się na skorzystanie z kredytu samochodowego warto poznać szczegóły oferty uwzględniające wysokość wszystkich kosztów około kredytowych, między innymi ubezpieczenia i prowizji narzucanej przez konkretną placówkę bankową. Przed podpisaniem umowy upewnijmy się także co do tego, czy bank nie wprowadza limitów wiekowych w przypadku samochodów używanych i jak wygląda sprawa wkładu własnego – czy jest wymagany, a jeśli tak, w jakiej wysokości .Jeżeli zamierzamy zakupić pojazd używany, musimy pamiętać o tym, że w niektórych bankach wysokość oprocentowania kredytu może być uzależniona od wieku pojazdu – im starszy pojazd, tym wyższe będzie oprocentowanie kredytu.