Badania pokazały,  że 22% Polaków śpi kiepsko przez większość nocy, a dodatkowych 5% respondentów twierdzi, które śpią bardzo słabo. Co wpływa na jakość snu i co zrobić, by sypiać lepiej?

Mężczyźni wydają się cieszyć lepszą jakością snu niż kobiety (30% facetów śpi bardzo dobrze w porównaniu z 22% kobiet) i większość z nich twierdzi, że nic nie budzi ich w nocy (20% w porównaniu do 9%). Jakość snu z pewnością wydaje się zmniejszać wraz z wiekiem. 32% młodych ludzi w wieku 16-24 lat odpowiedziało, że śpi bardzo dobrze, w porównaniu do 21% 45-54-latków, którzy wydają się być najbardziej pozbawioną snu grupą wiekową. Najprawdopodobniej dlatego, że nastolatki potrzebują więcej spać niż osoby starsze, a także dlatego, że sen staje się coraz bardziej fragmentaryczny z wiekiem. To całkowicie normalne dla osób starszych, że mają problemy z utrzymaniem snu. Ponieważ nadal potrzebują takiej samej ilości snu tak jak wtedy, gdy byli młodsi, walczą o każdą godzinę spania, by czuć się w pełni wypoczętym. Powszechne problemy zdrowotne pojawiające się z wiekiem również wpływają na naszą zdolność do spania.

Wysoko zarabiający uzyskują najlepszy sen ze wszystkich grup, natomiast ci o niskich dochodach śpią najgorzej. Ponadto, 8% tych, którzy nie pracują, bardzo słabo śpią przez większość nocy.

Dzieląc swoje łóżko ze współmałżonkiem wydaje się wspomóc dobrej jakość snu. Aż 82% tych, którzy bardzo dobrze śpią dzieli swoje łóżko, gdy 17% tych, których sen jest kiepskiej jakości, śpi samych.

Spanie razem pozostaje kluczowym aspektem w relacjach we wszystkich grupach wiekowych: więcej niż trzy- czwarte Polaków (78%) dzieli swoje łóżko, gdzie zaledwie 8% respondentów twierdzi, że nigdy tego nie robią, a 14% robi to czasem. Starsze pary najrzadziej dzielą wspólne spanie: 13% osób w wieku 55+ śpi samych, gdy osoby w wieku 25-34 najczęściej dzielą łóżko z partnerem(82%).

Ludzie, którzy cierpią na choroby serca (19%), problemy z sercem (15%), zapalenie stawów (15%), są mniej skłonni dzielić łóżko, wraz z 11% tych, którzy cierpią z powodu bólu pleców i bezsenności. Przyczyną jest ich stan zdrowia, który wpływa na ich sen i również zakłóca sen ich partnerów.

Wiadomo, że na jakość snu wpływa podłoże na którym się leży. Stary, zużyty materac nigdy nie zapewni nam wygody i komfortu spania. Poprawę jakości spania należy zacząć od wymiany materaca. Materace piankowe zapewnią nam odprężenie wszystkich mięśni i uzyskanie stanu relaksacji, który jest potrzebny do szybkiego zaśnięcia. Firma Materace Koło oferuje szeroki wybór materacy do spania, także w systemie ratalnym.