Kurzajki – dlaczego powstają i jak im zapobiegać?

Kurzajki – dlaczego powstają i jak im zapobiegać?
Kurzajki – dlaczego powstają i jak im zapobiegać?

Kurzajki to grudkowate zmiany pojawiające się między innymi na skórze stóp. Nazywane są również brodawkami. Co powoduje ich powstawanie i w jaki sposób możemy im zapobiegać?

Są nieestetyczne, a także mogą powodować dolegliwości bólowe. Są również trudne w leczeniu, zwłaszcza samodzielnym. Brodawki, czyli kurzajki są jednym z poważnych problemów. Warto więc wiedzieć, co powoduje ich powstawanie i w jaki sposób możemy zmniejszyć ryzyko.

Co powoduje powstawanie kurzajek na stopach?

Za powstawanie kurzajek na stopach odpowiedzialny jest wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego (ang. human papilloma virus). Szacuje się, że około 10% ludzkości zakażonych jest tym właśnie wirusem.

HPV to ponad 100 różnych typów wirusa – niektóre z nich mogą być przyczyną powstawania brodawek na skórze, inne mogą powodować nawet nowotwory złośliwe narządów rodnych u kobiet i u mężczyzn.

Do zakażenia się wirusem HPV, a dokładnie HPV-1 oraz HPV-2, które odpowiedzialne są za brodawki stóp, dochodzi głównie podczas kontaktu z przedmiotami używanymi przez osobę zakażoną, na przykład wspólnego ręcznika. Także możemy zarazić się podczas korzystania z basenu, sauny, jacuzzi, na siłowni.

W jaki sposób zapobiegać kurzajkom?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, kurzajki są efektem zakażenia wirusem HPV. Wobec tego ważna jest profilaktyka przeciwwirusowa. Powinniśmy więc pamiętać o właściwej higienie, aby nie narazić się na infekcję.

Wirusem HPV można zarazić się poprzez bezpośredni kontakt, obojętnie od tego, gdzie jest zmiana. W szczególności nie korzystajmy z przedmiotów osobistych należących do innych osób, na przykład z ręczników, obuwia, szczoteczek do zębów, bielizny, butelek do picia. Nie całujmy osoby, która ma opryszczkę – ona również jest wywołana przez wirus HPV.

Gdy korzystamy ze wspólnych pomieszczeń takich jak łazienki, sauny, szatnie, pamiętajmy o tym, aby zawsze mieć na stopach obuwie, które będzie zabezpieczało przed bezpośrednim kontaktem z podłożem.

Uważajmy również podczas zabiegów u dentysty, kosmetyczki, w gabinecie podologicznym – powinny one odbywać się w sterylnych warunkach. W naszym gabinecie Ekspert-Stop.pl to gwarantowane!

Komentarze

  • Ostatnie
  • Popularne
  • Facebook
Białe kubki porcelanowe - 5 inspiracji
Kubki wykonane z białej, wysokogatunkowej porcelany są prakt...
czwartek, Kwiecień 19, 2018 - 12:17
Gdzie umieścić pralkę? Architekt wnętrz podpowiada
Gdzie powinna stać pralka? Odpowiedź na to pytanie wydaje si...
czwartek, Kwiecień 19, 2018 - 10:05
Tarta flambée, coca catalana, a może amerykańska z podwójnym serem? Poznaj rodzaje pizzy z całego świata
Jeśli pizza, to Włochy? Zdecydowanie tak. To słoneczna Itali...
środa, Kwiecień 18, 2018 - 10:50
Jak przygotować oczy do długiej podróży samolotem?
Zbliża się weekend majowy, a także niektórzy już zaczynają p...
środa, Kwiecień 18, 2018 - 09:43

  

Reklama