Podobno nieleczony katar trwa aż tydzień, a leczony – jedynie 7 dni. Prawda jest jednak taka, że istnieje kilka sposobów walki z tym nieprzyjemnym nieżytem, które mogą znacząco poprawić nasze samopoczucie i okiełznać katar szybciej niż porzekadło przewiduje.” Aaaa-psik” zatem i do dzieła – jak wyleczyć katar?

Zdrowo oczyszczony

Wydmuchując nos zdecydowanie porzućmy iloczyn siły z mocą – dużo efektywniejsze jest wydmuchiwanie delikatne i naprzemienne (tylko jedną dziurką naraz), ale koniecznie częste. Efektowne koncertowanie na obydwu dziurkach nosa jednocześnie może powodować spychanie wydzieliny do jam zatokowych, a co za tym idzie – rozprzestrzenianie się infekcji (katar z wirusowego może przekształcić się w bakteryjny i zainfekować również uszy). Należy pamiętać o odpowiednim poziomie nawilżenia powietrza w pomieszczeniach – suche dodatkowo podrażnia obrzmiałą śluzówkę. Nawilżanie powietrza wzbogaćmy aromaterapią – olejki eteryczne (np. miętowy, eukaliptusowy, sosnowy lub lawendowy) działają przeciwbakteryjnie, upłynniają wydzielinę i ułatwiają oddychanie. 

Zimne okłady i ciepłe inhalacje

Zafundujmy naszemu zakatarzonemu nosowi zimne kompresy – kładzione u jego nasady zmniejszą obrzęk śluzówki i ułatwią wydmuchiwanie. Warto wypróbować również działające kompleksowo inhalacje: upłynniają zaschnięty śluz, rozszerzają naczynia krwionośne, nasilają produkcję wydzieliny równocześnie ją rozrzedzając i ułatwiając jej usuwanie. Do miski wrzucamy zioła (rumianek, lipę, tymianek lub szałwię) i zalewamy je wrzątkiem (proporcje: 1 łyżka ziół na litr wody) – teraz wystarczy pochylić się nad parującym naczyniem i przez kilka lub kilkanaście minut po prostu… wdychać parę. Inhalację można zintensyfikować narzucając na głowę ręcznik. Jeżeli katar dopadł nas znienacka i nie mamy w domu ziół – inhalujmy się zalawszy wrzątkiem zwykłą sól lub herbatę, w ostateczności możemy powdychać aromatyczny rosół. Ostatnia naturalna deska ratunku to płukanki z soli kuchennej – sól rozpuszczamy w wodzie (w proporcjach: pół łyżeczki soli na pół szklanki wody) i podajemy do otworów nosa za pomocą strzykawki (bez igły!). Płukanki można stosować około 5 razy dziennie, mają właściwości oczyszczające i odkażające. Wisienką na torcie będzie główka czosnku – zawieszona na szyi skutecznie ułatwi oddychanie.

Profesjonalne wsparcie

Katar nie uległ? Wezwijmy profesjonalne posiłki prosto z apteki. Spreje z wodą morską nawilżają śluzówkę i zmniejszają obrzęk. Witamina C i rutyna uszczelniają naczynia krwionośne w błonie śluzowej. Możemy również sięgnąć po tabletki lub krople, a także wygodne w użyciu aerozole, które ekspresowo udrażniają nos.

Dowiedz się więcej o tym jak wyleczyć katar http://www.vicks.pl/leczenie-przeziebienia-i-grypy/