Obecnie w przypadku leczenia łysienia medycyna ma duże pole do manewru. Możemy liczyć na naturalne metody leczenia wypadania włosów, gdzie wykorzystuje się preparaty do stosowania zewnętrznego, leczenie doustne, zabiegi laserowe czy też zabieg mezoterapii. Celem tego typu metod leczenia jest usunięcie przyczyny wypadania włosów oraz regeneracja mieszków włosowych i przywrócenie prawidłowego procesu ich naturalnego wzrostu. Do dyspozycji są również bardziej inwazyjne metody, czyli przeszczepy włosów czy też implanty włosowe. Wybór metody uzależniony jest od stopnia zaawansowania schorzenia, więc przed podjęciem jakiegokolwiek leczenia, należy zwrócić się do trychologa, czyli specjalisty od wszelkiego typu schorzeń skóry głowy oraz problemów związanych z włosami. Jakie sposoby można zastosować do leczenie łysienia i czym się one charakteryzują?

Preparaty lecznicze do zastosowania zewnętrznego

Na rynku mamy obecnie całą masę specjalistycznych środków przeznaczonych dla osób borykających się z nadmiernym wypadaniem włosów. Różnego rodzaju szampony, odżywki, ampułki do wcierania miejscowego w skórę głowy i wiele innych preparatów. Okazuje się, że ich regularne stosowanie może przynieść całkiem zadawalające efekty, jeśli oczywiście problem wypadających włosów jest przejściowy. W przypadku kiedy to łysienie jest objawem poważniejszej choroby, niezbędne jest podjęcie indywidulanego leczenia u specjalisty.

Z najbardziej popularnych preparatów, który słynie ze swojej skuteczności, jest lek do stosowania zewnętrznego o nazwie minoksydyl, który należy wcierać dwa razy dziennie we włosy. Produkt ten wykazuje działanie stymulujące wzrost włosów. Niestety po zaprzestaniu kuracji, efekt pobudzania znika. Skuteczność tej metody jest potwierdzona, a u pacjentów obserwuje się odrastanie nowego meszka.

Przyjmowanie leków doustnych

W leczeniu łysienia wykorzystuje się środki o działaniu hamującym przemianę testosteronu w szkodliwy DHT, dzięki czemu można liczyć na skuteczne zabezpieczenie cebulek włosowych przed negatywnym działaniem pochodnej testosteronu. Dla mężczyzn przeznaczony jest lek o nazwie finasteryd, a z innych wyróżnia się pironolakton, flutamide czy też cyproterone. Jakich efektów można się spodziewać po tego typu kuracjach? Otóż leczenie doustnymi środkami hamuje łysienie, a dodatkowo pobudza włosy do wzrostu. Niestety metoda ta wymaga długotrwałego stosowania, ponieważ po zaprzestaniu kuracji problem powraca.

Mezoterapia w walce z łysieniem

Mezoterapia to zabieg polegający na wprowadzaniu w skórę specjalnie przygotowanych koktajli witaminowo-minerałowych lub osocza bogatopłytkowego pozyskanego z krwi pacjenta. Zabieg przeprowadzany jest metodą iniekcji. Nakłucie aktywuje procesy regeneracyjne, a dodatkowo polepsza ukrwienie i odżywienie skóry głowy. Najbardziej skuteczne jest podanie osocza bogatopłytkowego. W celu jego pozyskania pobiera się pacjentowi krew, którą się odwirowuje w specjalnie przeznaczonym do tego urządzeniu. Dzięki temu uzyskujemy skoncentrowany preparat, który bogaty jest w płytki krwi oraz czynniki wzrostu. Osocze silnie stymuluje naturalne mechanizmy regeneracji poprzez pobudzenie komórek macierzystych w okolicy cebulek włosowych. Dzięki temu cebulki zostają odżywione, a włos zaczyna odrastać.

Zobacz również: Dr Trycholog – leczenie wypadania włosów i łysienia

Laseroterapia

Skuteczną metodą leczenia łysienia jest zastosowanie światła czerwonego oraz podczerwonego laserów biostymulujących. Laseroterapia wykorzystywana jest do stymulacji wzrostu włosa poprzez pobudzenie metabolizmu komórek znajdujących się w cebulkach włosów. Zaletą tego typu zabiegu jest to, że jest on bezbolesny i bezinwazyjny, a więc nie trzeba obawiać się powikłań.

Okazuje się, że laseroterapia przyczynia się także do poprawienia gęstości oraz grubości włosów. Obecnie na rynku mamy do dyspozycji lasery do domowego użytku, które występują w wersji grzebienia czy szczotki, które wykorzystują światło podczerwone. Dzięki temu podczas czesania naszych kosmyków skóra zostaje naświetlona owym światłem. Niestety skuteczność domowych urządzeń jest niewielka i nie ma co liczyć na działanie terapeutyczne, ponieważ ich powierzchnia jest zbyt mała. Należy postawić na specjalistyczne zabiegi.

Przeszczepy i implanty włosów

Przeszczep włosów to najbardziej inwazyjna metoda, która polega na pobraniu włosów z części tylnej lub potylicznej głowy i wstawieniu ich w miejsca, które wyłysiały. Nie pobudza to cebulek włosowych do wzrostu, ani też nie zatrzymuje szkodliwego działania DHT, więc przeszczepem nie pozbędziemy się przyczyny łysienia. Chodzi w tej metodzie o zakamuflowanie wyłysiałych placków na głowie.

Podobnie jest w przypadku implantów włosowych z tą różnicą, że tutaj do przeszczepu używa się sztucznych włosów. Niestety uzyskany efekt jest równie sztuczny, ponieważ przypomina to przyklejoną na stałe perukę.

przyczyny wypadania wlosow drtrycholog gdansk