Podczas wakacji oraz sezonu letniego często zdarzają się przypadki użądlenia pszczół. Na ogół nie ma się czym przejmować, ponieważ takie ugryzienie nie jest śmiertelne – jednak problem pojawia się wówczas, gdy jesteśmy uczuleni na jad pszczeli. Czy wiesz jak powinno się prawidłowo postępować po nieprzyjemnym kontakcie z pszczołą i co zrobić, jeśli okaże się że cierpisz na alergię?

Pszczoła, która użądli człowieka pozostawia na jego ciele żądło z jadem. Jest to dla niej tak mocna ingerencja, że jej narządy wewnętrzne ulegają uszkodzeniu w trakcie żądlenia i w niedługim czasie umiera. Użądlenie na ogół nie jest na tyle poważne, aby zagrażało życiu, jednak jeśli pszczoły pokąsały małe dziecko wzrasta ryzyko niepożądanych następstw. Niebezpieczne są użądlenia w gardło, podniebienie, przełyk, język oraz w oko ponieważ mogą spowodować duszności lub w skrajnych przypadkach utratę wzroku czy uduszenie.

Pszczoły spotkane przypadkowo na łące nie są z natury agresywne i nawet przy bezpośrednim kontakcie raczej uciekną niż zaskoczą nas nieprzyjemnym użądleniem. Pszczoły stają się jednak agresywne w pobliżu swojego gniazda, ponieważ chronią swój pokarm i młode. Człowiek z perspektywy pszczoły jest drapieżnikiem, który mu zagraża.

Pszczoła atakuje najciemniejszy punkt na ludzkim ciele – który najczęściej stanowią włosy. Jeśli pszczoła dostanie się do nich, nie należy machać rękami tylko w miarę możliwości chwycić owada i wyrzucić go z niebezpiecznych rejonów. Nasz organizm reaguje zaczerwienieniem i zgrubieniem skóry w miejscu wbicia żądła, jest to dla nas bolesne. Po ukąszeniu mogą również wystąpić takie objawy jak nudności czy wymioty lub intensywne pocenie się. Należy jak najszybciej usunąć żądło z naszego ciała, aby zmniejszyć miejscowe i ogólne objawy użądlenia.

Co należy zrobić po użądleniu przez pszczołę:

  1. Najpierw należy usunąć żądło ze skóry poprzez jej delikatne pocieranie w okolicach rany. Nie należy wyrywać żądła paznokciami ani palcami, ponieważ w ten sposób powodujemy aplikowanie jadu do naszej skóry. Podczas użądlenia wydostaje się od 1/5 do 1/3 jadu – reszta aplikuje się wraz z niewłaściwym wyjmowaniem żądła ze skóry.
  2. Gdy uda nam się usunąć żądło, na użądlone miejsce przykładamy zimne okłady i specjalne preparaty stosowane po użądleniach przez insekty. Można również przygotować gazę nasączoną amoniakiem lub roztworem z sody oczyszczonej, które zneutralizują toksyny wpuszczone do naszego organizmu przez pszczołę.
  3. Jeśli wystąpi silny obrzęk, ból i podwyższenie temperatury najwłaściwszym rozwiązaniem będzie udanie się po pomoc do lekarza. Możliwe, że będzie potrzebne wstrzyknięcie adrenaliny lub hydrokortyzonu, które przyśpieszą proces gojenia, a czasem nawet uchronią przed śmiercią.

Może zdarzyć się, że pszczoła zaatakuje nas nie tylko w swoim środowisku, ale np. podczas popołudniowej kawy i ciasta na mieście. Podczas biwakowania i urlopu należy zawsze upewnić się, że w pobliżu nie znajduje się żadna pasieka ani łąka pełna kwiatów, które mogą skutecznie zwabić pszczoły poszukujące nektaru. Pszczoły uwielbiają słodycz, dlatego spożywając wszelkie słodkie napoje i jedzenie należy uważać, aby uniknąć nieprzyjemnego spotkania z pszczelim żądłem.

Wydrukuj i zachowaj – pierwsza pomoc po użądleniu

pierwsza pomoc uzadlenie przez pszczole wydrukuj i zachowaj

Warto na każdy urlop zabrać ze sobą specjalny krem łagodzący po użądleniach owadów oraz środki przeciwbólowe jeśli okaże się, że użądlenie nie pozwala nam na normalne funkcjonowanie. Jeśli jesteśmy uczuleni na jad pszczeli zaleca się zabieranie ze sobą ampułostrzykawki z adrenaliną, która niejednokrotnie uratuje nasze życie.

Pszczoły wbrew pozorom nie są agresywnymi zwierzętami – reagują agresją tylko wtedy, gdy czują się zagrożone działaniami człowieka. Użądlenie pszczoły nie należy do przyjemnych, jednak jeśli nie jesteśmy uczuleni wystarczy kilka prostych działań, które pomogą szybko zniwelować ból czy zaczerwienienie. Należy być ostrożnym, ponieważ użądlenia w niektórych miejscach wywołują znaczy ból i powikłania, mogące doprowadzić nawet do śmierci. Podczas wakacji czy wypraw poza miasto należy pamiętać, aby zabierać ze sobą podstawową apteczkę i telefon – który będzie przydatny jeśli okaże się, że musimy wezwać profesjonalną pomoc.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Łysoń, która oferuje najlepszy sprzęt pszczelarski i akcesoria pszczelarskie.