Naukowo ból podczas stosunku określany jest mianem dyspareunii. To przykra dolegliwość, której może towarzyszyć wiele objawów takich jak: krwawienie po stosunku, osłabienie pożądania, czy brak podniecenia. To zaburzenia w Twoim organizmie może przyczynić się nawet do tego, że zaczniesz odczuwać niechęć do współżycia.

Seks ma same plusy

Ze stosunku powinny czerpać przyjemność obie strony, niestety nie wszystkie możemy się cieszyć z pozytywnych jego oznak. A Seks to samo zdrowie dobrze, przecież wpływa on zarówno na ciało, jak i na psychikę człowieka. W całej tej sytuacji nie musisz jednak odczuwać oczywiście bólu. To właśnie przez stosunek dostarczamy swojemu organizmowi endorfin odpowiedzialnych za poczucie naszego szczęścia.

Seks to nieocenione źródło szczęścia gdyż:

  • niweluje wcześniej nagromadzony stres w organizmie
  • zwiększa częstotliwość oraz siłę skurczów serca
  • limfa sprawniej odprowadza szkodliwe substancje z naszego organizmu (co chroni nas przed żylakami!)
  • wydziela się hormon DHEA zwany hormonem długowieczności
  • buduje bliskość i specjalną więź między partnerami

Co zrobić, gdy seks sprawia Ci ból?

Gdy stosunek staje się dla Ciebie bolesny od razu powinno Cię to zaniepokoić. Rozpocznij jednak od szczerej rozmowy z partnerem, nie zapominaj, że on może nie zdawać sobie sprawy z Twojego dyskomfortu. Czasem już zmiana pozycji poprawi jakość Waszego współżycia, ponieważ to właśnie za głęboka penetracja może być przyczyną odczuwalnego przez Ciebie bólu w pochwie. Jednak gdy i to nie pomoże warto skorzystać z pomocy specjalisty seksuologa, bądź ginekologa.

Wsród powodów odczuwania bólu podczas stounku należy wymienić:

  • infekcje intymne- powodujące suchość pochwy
  • przyjmowanie lekarstw
  • nadmierne, intensywne treningi fizyczne
  • leczenie ginekologiczne
  • alergie
  • hormony- uregulowanie cyklu miesiączkowego

Wcześniej wspomniana dyspareunia, czyli ból okolic intymnych pojawiający się podczas stosunku ma różne podłoża : organiczne oraz psychologiczne. Towarzyszyć on może podczas pierwszego zbliżenia, rozpoczęcia współżycia (pierwotna) oraz zaczyna przejawiać się u kobiet, które dotąd cieszyły się brakiem dyskomfortu przy współżyciu, odczuwające przyjemność, ze stosunku (wtórna). Jeśli taki ból podczas współżycia będzie się powtarzał – nie zwlekaj udaj się do lekarza. Jednymi z symptomów dodatkowych dyspareunii jest również krwawienie z pochwy wynikające z mechanicznego uszkodzenia wysuszonej śluzówki pochwy. Brak pożądania połączony z zanikającym uczuciem podniecenia mogą stanowczo zniechęcić Cię do seksu. Jednak nie możesz się poddawać zawalcz o siebie i czerp na nowo radość z seksu.

Po pierwszym kontakcie seksualnym faktycznie może pojawić się ból pochwy wynikający z przerwania błony dziewiczej. Często jest on połączony z uczuciem stresu związanym z tym pierwszym razem. Jednak ból występujący przy kolejnych zbliżeniach stanowi już prawdziwy problem, którego nie możesz zbagatelizować. Musisz bezzwłocznie udać się do ginekologa, aby ustalić przyczynę bólu. Do innych organicznych przyczyn dyspareunii możemy zaliczyć: schorzenia narządu rodnego oraz wady wrodzone – wtedy jest niezbędna wizyta u lekarza specjalisty. Podłoże psychogenne dyspareunii może mieć swoje korzenie w niewłaściwych relacjach z obecnym partnerem, bądź w złych wspomnieniach po poprzednich kontaktach seksualnych. Permanentny stres lub znajdowanie się w sytuacji stresogennej mają również bezpośredni wpływ na obniżenie się poziomu przyjemności ze współżycia i odczuwanie bólu.

Skutki życia w ciągłym stresie

Teoretycznie nie żyjesz pełnią życia, gdy nie wykorzystujesz całkowicie swojego potencjału. Czy warto jednak podporządkować rytm całego dnia do ciągłej pogoni w realizowaniu nowych celów? Kiedy powiedzieć sobie: dość, odpocznij. Notoryczny stres oraz obawa nie spełnienia oczekiwań stały się synonimami naszych czasów.

Przemęczona kobieta, żyjąca pod dyktando stresu nawet posiadając boga seksu w swoim łóżku nie będzie czerpała satysfakcji ze współżycia, a wręcz przeciwnie ból podczas stosunku stanowczo zniechęci ją do dalszych igraszek z partnerem. Gdy wzajemne pożądanie zanika, zmniejsza się również bliskość między kochankami, na czym cierpi relacja. Ciągłe rozmyślanie i analizowanie problemu tylko pogłębia stres- uniemożliwiając kobiecie rozluźnienie, przez co nie jest ona wystarczająco nawilżona. Pomoc w takim wypadku może okazać się bardzo prosta, wystarczy:

  • dodatkowa porcja ruchu, np. nowe zajęcia fitness
  • pójście do kina, czy obejrzenie nowego serialu
  • kup nową książkę
  • idź do fryzjera bądź kosmetyczki

Niby drobna czynność, a znacząco może wpłynąć na jakość Twojego życia seksualnego i razem z odejściem stresu pozbędziesz się również bólu podczas stosunku.

Jeśli i to nie pomoże sięgnij po preparat przywracający pochwie prawidłowy stopień nawilżenia. Szybki efekt uzyskasz stosując globulki dopochwowe np. HydroVag®, przebadane w swojej skuteczności na Polkach.1 W aptece znajdziesz więcej preparatów, które mają pomóc zniwelować suchość pochwy, dlaczego więc właśnie wybrać globulki? Także są one skuteczniejsze w porównaniu do żelu, ponieważ ulegając stopieniu w pochwie powlekają ścianki ochronną warstwą. Zawarta w nich podwójna dawka hialuronianiu sodu nawilża błonę śluzową działając nie tylko doraźnie na objawy, ale również długoterminowo na przyczyny suchości pochwy. Po takiej kuracji seks znowu może okazać się przyjemnością.

hydrovag
Hydrovag® (7 globulek dopochwowych) – już od 14,99zł

Burza hormonów

Hormony u kobiet stanowią niejednokrotnie obiekt żartów, szczególnie wśród mężczyzn. Gospodarka hormonalna ulega zmianom , powodując wahania nastrojów. Okres cyklu menstruacyjnego nie tylko reguluje naturalne wydzieliny, ale odpowiada również za suchość pochwy i związany z nią ból podczas stosunku. Dyskomfort podczas współżycia powodują również środki antykoncepcyjne, które mogą zmniejszać ilość wydzielanego śluzu. Kobieta odczuwa wtedy podczas seksu ból, a każda próba zachęty ze strony partnera tylko wyprowadza ją z równowagi. Aby ratować sytuacje, mężczyzna najczęściej szuka kompromisu i sięga po lubrykanty, czyli żele nawilżające dostępne do kupienia w każdej galerii. Nie zapominaj jednak, że ich pomoc jest krótkotrwała, działają tylko i wyłącznie na objawy, nie niwelując przyczyn suchości pochwy. Zatem sytuacja bólu podczas stosunku może się powtarzać. Znacznie skuteczniejsze jest w takiej sytuacji zastosowanie 7 dniowej kuracji globulkami dopochwowymi np. HydroVag®, które nie tylko nawilżają śluzówkę podczas zbliżenia, ale działają długoterminowo likwidując przyczyny suchości pochwy. Wspomniane globulki zawierają również kwas mlekowy i glikogen, przez co przywracają pochwie naturalne pH. Chronią ją również przed namnażaniem się szkodliwych bakterii, na które narażone są szczególnie kobiety stosujące antykoncepcje, aktywnie współżyjące.

Infekcje intymne – przyczyny

Pochwa kobiety ma swoja mikroflorę bakteryjną, stanowią ją pałeczki kwasu mlekowego, które nadają środowisku pochwy naturalny kwaśny odczyn i chronią przed bakteriami chorobotwórczymi. To właśnie w sytuacji zaniku lub niedoboru pałeczek środowisko pochwy zmienia swój odczyn z kwaśnego na zasadowy, w którym mogą rozwijać się infekcje intymne.

Do objawów infekcji intymnej możemy zaliczyć:

  • wodnistą wydzielinę o rybim zapachu
  • białoszarą lub żółtą wydzielinę
  • ból, pieczenie, zaczerwienienie, świąd
  • czasem gdy zaatakowana jest cewka moczowa, odczuwasz parcie na pęcherz

Jeśli bólowi towarzyszą serowate upławy mogą one świadczyć o grzybicy! Infekcja nie tylko utrudnia kobiecie normalne funkcjonowanie, ale również może być niebezpieczna i powodować dalsze schorzenia: infekcje kanału szyjki macicy, jajowodów, czy przydatków. Jeśli u Ciebie pojawił się któryś z objawów niezwłocznie udaj się do ginekologa, którzy dobierze właściwa kuracje. Niestety przy infekcji intymnej, stosując kuracje dopochowową uszkadzamy nabłonek pochwy i powodujemy jej suchość. Dlatego takie leczenie należy wspierać środkiem zapobiegawczym- nawilżającymi globulkami (HydroVag®), które unormują poziom nawilżenia pochwy, ale przywrócą także właściwe pH. Globulki sprawdzą się również przy wystąpieniu suchości pochwy spowodowanej alergiami np. przy wysuszeniu na skutek złych płynów do higieny intymnej, alergii na preparaty do higieny intymnej, uzywanie środków plemnikobójczych czy tamponów.