Choć jesteście kochającą się rodziną bywa tak, że wasze relacje są napięte. Przyczyną takiej sytuacji nierzadko są jakieś banalne niewyjaśnione sprawy. Oczywiście jak nic „kipisz” złością i najchętniej na wszystkich byś nakrzyczała. W takim momencie od kłótni dzieli was tylko mały krok. Ale można temu zaradzić, bo tak naprawdę nie ma sytuacji bez wyjścia, trzeba je tylko znaleźć. Pytanie jak?

Szczerość

Mówienie o tym co wam się nie podoba, co chciałabyś zmienić w waszych relacjach jest bardzo ważne. Chcesz, żeby Twój ukochany pomagał tobie w opiece nad dzieckiem, żeby od czasu do czasu ugotował obiad, żeby zrobił zakupy – powiedz mu to. Nikt nie umie czytać w myślach. A mówienie wprost o tym czego oczekujesz od męża, dziecka daje większą szansę na to, że dostaniesz to, czego oczekujesz.

Nie ukrywaj swoich uczuć

Jest ci przykro? Czujesz się zawiedziona, ponieważ nie uzyskałaś pomocy o jaką prosiłaś? Powiedz o tym! Twoje milczenie i gromadzenie w sobie złości nie pomoże ani tobie, ani twoim bliskim. Wprost przeciwnie – kumulacja złości kiedyś znajdzie swoje ujście. I awantura gotowa.

Wystrzegaj się wydawania rozkazów

Dzieci nie chcą pomagać w pracach domowych? Twoja prośba o pomoc pozostała bez echa, a ty czujesz, że za chwile eksplodujesz? Tego można uniknąć.

Ważne jest to, żeby do dzieci nie mówić w trybie rozkazującym. Poprzez mówienie w trybie rozkazującym niczego nie osiągniesz. Dziecko zacznie stawiać opór, pyskować i awantura gotowa. W dodatku tak się zaprze, że nie zrobi już niczego. Lepiej powiedzieć do dziecka „skarbie proszę pomóż mi w pracach domowych, im szybciej skończymy, tym więcej czasu będziemy mieli na wspólną zabawę”. Taki argument szybciej zaowocuje niż „zrób w tej chwili to, co ci kazałam”.

Pamiętaj dziecko trzeba pochwalić po tym jak wypełni swoje obowiązki. Dzięki temu dziecko poczuje, że zauważasz jego starania i następnym razem chętniej będzie służyło tobie pomocą. I o jedno napięcie mniej.

Doceniaj sowich najbliższych

Bywa tak, że twoi bliscy chcą tobie pomóc, ale w tej chwili nie chcesz z niej skorzystać, to po powiedz im to, nie zbywaj ich pretensjonalnie. Wystarczy, że powiesz im „tym razem dziękuję za pomoc, ale na pewno nie omieszkam z niej skorzystać w przyszłości”. Ważne jest to, żeby okazywać sobie nawzajem szacunek.

Kłótnia a rozwiązanie problemu

Czy da się podczas kłótni rozwiązać problem? Tak, jeżeli nie zostaną przekroczone pewne granice:

  • wszystko zależy od tego w jaki sposób do siebie mówicie
  • posłuchaj co ma do powiedzenie druga strona
  • postaraj się nie przerywać i po wysłuchaniu upewnij się czy wszystko dobrze zrozumiałaś.

Jeżeli czujesz, że napięcie coraz bardziej wzrasta przerwij rozmowę. Lepiej do niej wrócić jak opadną emocje. Krzyczenie na siebie nie pomoże rozwiązać żadnego problemu. A po wszystkim pozostanie tylko niesmak i poczucie bezsilności.