Atopowe zapalenie skóry to niezwykle uporczywa i ciężka do wyleczenia choroba. Choć objawy atopowego zapalenia skóry najczęściej pojawiają się w wieku dziecięcym (w szczególności u niemowląt, a także między 6 a 7 rokiem życia), to coraz częściej zdarza się, że choroba ta dotyka również dorosłych. Co to jest atopowe zapalenie skóry i jak wyglądają jego najczęstsze objawy? Podpowiadamy, jak radzić sobie z problemami skóry atopowej!

Co to jest atopowe zapalenie skóry? Objawy AZS

Atopowe zapalenie skóry jest nawrotową i przewlekłą przypadłością zapalną skóry, która wynika z nieprawidłowości we funkcjonowaniu układu immunologicznego organizmu. Za wywołanie niepożądanych reakcji skórnych odpowiedzialna jest atopia, czyli osobnicza lub genetyczna predyspozycja do produkowania przeciwciał IgE przy kontakcie z alergenami. Skóra atopowa ma do czynienia z niedoborem naturalnego czynnika nawilżającego oraz lipidów, co powoduje, że najbardziej charakterystycznym objawem AZS jest nadmierna suchość, chropowatość, zaczerwienienie, swędzenie i pierzchnięcie skóry. W wyniku osłabionej bariery ochronnej naskórka skóra atopowa odznacza się również większą podatnością na podrażnienia, pękanie oraz różnorodne infekcje.

Objawy atopowego zapalenia skóry są bardzo dokuczliwe dla zmagających się z nią osób. Na skórze twarzy i ciała pojawiają się nieestetyczne grudki, rumień i sączące się ranki, a zaczerwienionej i suchej skórze doskwiera uporczywe uczucie swędzenia. Ta sytuacja zmusza chorego do ciągłego drapania, co jeszcze bardziej uszkadza naskórek i pogłębia codzienne problemy skóry atopowej.

Problemy skóry atopowej – jak wygląda leczenie AZS?

Niestety, atopowe zapalenie skóry jest jednym ze schorzeń, na które nie ma jednego i skutecznego lekarstwa. Leczenie tej choroby polega przede wszystkim na łagodzeniu jej objawów przy pomocy odpowiednich środków farmakologicznych, kosmetyków o właściwościach nawilżających i natłuszczających, a nierzadko też poprzez zmianę nawyków żywieniowych. Leczenie AZS jest trudne i długotrwałe, dlatego powinno odbywać się pod kontrolą dermatologa – szczególnie w przypadku, gdy mają z nim do czynienia niemowlęta lub dzieci. Pamiętajmy jednak, że przy atopowym zapaleniu skóry bardzo duże znaczenie ma właściwy sposób codziennej pielęgnacji skóry, który stanowi niezbędne uzupełnienie leczenia prowadzonego przez specjalistę.

Sucha i pękająca skóra – jak zniwelować problemy skóry atopowej?

Celem codziennej pielęgnacji skóry atopowej powinno być przede wszystkim zniwelowanie stanu zapalnego oraz odbudowanie hydrolipidowej warstwy ochronnej skóry. Jest to istotny element leczenia AZS, który jest w stanie wyraźnie zminimalizować objawy choroby, a tym samym zmniejszyć problemy skóry atopowej.

Podstawowym punktem w pielęgnacji skóry atopowej jest regularne nawilżanie i natłuszczanie skóry – w ten sposób odbudujemy i wzmocnimy osłabioną warstwę ochronną naskórka. Nawilżanie i natłuszczanie skóry jest niezbędne bezpośrednio po kąpieli, jednak warto stosować odpowiednie kosmetyki natłuszczające również w trakcie mycia. Osoby, u których stwierdzona została choroba AZS powinny jednak unikać długich kąpieli w gorącej wodzie – jest to czynnik, który może tylko pogłębić problem przesuszania i pękania skóry.

Do codziennego nawilżania suchej i pękającej skóry warto szukać specjalnych kosmetyków przeznaczonych dla osób ze skórą atopową. Powinny one uzupełniać poziom lipidów w skórze, wzmacniać naskórek i przynosić uczucie ukojenia, tak jak mleczko do ciała Lipikar La Roche-Posay. Skórę należy dokładnie nawilżać i natłuszczać minimum 2 razy dziennie, by skutecznie wzmocnić jej barierę ochronną i zabezpieczyć ją przed działaniem czynników zewnętrznych.

Pamiętajmy o tym, by w naszym posiadaniu znalazły się równie łagodne i hipoalergiczne kosmetyki do oczyszczania skóry ciała i włosów – osoby z atopowym zapaleniem skóry muszą bezwzględnie unikać sztucznych i drażniących preparatów z alkoholem, SLS, barwnikami zapachowymi czy konserwantami.