Przesilenie wiosenne. Co to jest i jak z nim walczyć?

Przesilenie wiosenne. Co to jest i jak z nim walczyć? (fot. depositphotos)
Przesilenie wiosenne. Co to jest i jak z nim walczyć? (fot. depositphotos)

Po długiej zimie zaczyna się wiosna, a ty zamiast cieszyć się nadejściem tej pięknej pory roku, czujesz się coraz bardziej zmęczona i nie masz na nic ochoty. Nawet pojawienie się słońca za oknem nic nie daje. To znak, że zaczyna cię dopadać przesilenie wiosenne. Okazuje się, że w Polsce depresję sezonową, z objawami bardziej lub mniej nasilonymi, odczuwa aż 10 % społeczeństwa. Powodów tak złego samopoczucia może być kilka, ale na szczęście można z nimi walczyć.

Przesilenie wiosenne – co to jest?

Przesilenie wiosenne to wynik przemęczenia, które trwa od dłuższego czasu. Do takiego osłabienia organizmu bardzo często przyczyniają się: stres, negatywne emocje i brak potrzebnych organizmowi substancji spożywczych.

W okresie przedwiosennym zmienia się, także funkcjonowanie układu krążenia, tętno i częstość oddychania. Organizm potrzebuje trochę czasu, aby się przyzwyczaić do wiosenno-letniego rytmu.

Przesilenie wiosenne - jak z nim walczyć?

Odpoczynek i odpowiednia dieta

Bardzo ważny jest odpoczynek i odpowiednia dieta. Dostarczaj organizmowi odpowiednich substancji odżywczych, które są podstawą dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

Naświetlanie

Bardzo dużo przebywaj na świeżym powietrzu. Staraj się „łapać” każdy promień słońca. Jeżeli tego słońca brakuje, możesz się wybrać na kilka minut na solarium. Możesz, także kupić sobie do domu specjalną lampę do naświetleń.

Uzupełniaj wodę w organizmie

Zima to pora roku, kiedy pije się za mało wody, przez co w organizmie gromadzone są szkodliwe substancje. Niestety później organizm ma problem z pozbyciem się ich. Dlatego wraz z początkiem wiosny zacznij pić dużo wody. Najlepiej jeśli będzie to woda nisko zmineralizowana lub źródlana.

Dbaj o czynny wypoczynek

Chodź na spacery, a jak tylko pogoda pozwoli wsiadaj na rower. Pamiętaj - porządne spocenie się to jest to. Ruch jest dobry na usuwanie toksyn z organizmu, pobudza układ krążenia, zwiększa produkcję hormonów, w tym hormonów szczęścia.

A jeżeli nie masz głowy do odpowiedniej diety ani czasu na ćwiczenia, możesz sięgnąć po preparat wzmacniający dostępny w aptekach. Ważne jest to, żeby podjąć jakieś kroki ku polepszeniu swojego samopoczucia.

Komentarze

  • Ostatnie
  • Popularne
  • Facebook
Jak zadbać o prawidłowe nawilżenie skóry?
Latem promieniowanie słoneczne, klimatyzacja i częsty kontak...
piątek, Czerwiec 22, 2018 - 11:09
Funkcjonalne meble wypoczynkowe – dla kogo?
Dobór odpowiednich mebli wypoczynkowych do salonu może nastr...
piątek, Czerwiec 22, 2018 - 09:05
Owocowe balsamy do rąk
Unikalna seria kremów do rąk, która wykorzystuje skuteczne,...
środa, Czerwiec 20, 2018 - 12:26
Ekspres gastronimiczny — tradycyjny ciśnieniowy kolbowy czy może automatyczny?
Polacy uwielbiają kawę i co ważne — ta miłość jest coraz wię...
środa, Czerwiec 20, 2018 - 10:51

  

Reklama