Prezerwatywy to łatwo dostępna i skuteczna metoda antykoncepcyjna, która dodatkowo znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów ze zdrowiem intymnym u kobiet. Mimo to wiele Polek będących w stałym związku decyduje się na inne metody zapobiegania nieplanowanej ciąży. Czy rezygnacja z antykoncepcji mechanicznej to zawsze dobry pomysł?

Choroby przenoszone drogą płciową

Masz wiernego partnera i sądzisz, że tzw. choroby weneryczne to nie twój problem? Schorzenia przenoszone podczas niezabezpieczonego prezerwatywą stosunku nie dotyczą tylko osób preferujących ryzykowne zachowania seksualne lub kobiet wchodzących w bliskie relacje z przypadkowymi mężczyznami – kiłą, rzeżączką lub HIV możesz zarazić się, mając tylko jednego, stałego partnera, który wcześniej pechowo trafił na nosicielkę wirusa.

Podrażnienia i mikrourazy śluzówki ścian pochwy

W trakcie penetracji może dochodzić do mikrourazów i uszkodzenia bariery ochronnej ścian pochwy. W tej sytuacji patogeny mogą z łatwością wnikać w głębsze warstwy tkanek, wywołując zakażenia dróg rodnych. Ryzyko podrażnienia śluzówki ścian pochwy jest większe przy niedostatecznym nawilżeniu intymnym.

Nawroty infekcji pochwy

Niedawno zwalczyłaś zakażenie układu moczowo-płciowego, a podczas stosunku twój partner nie nałożył prezerwatywy? Jeśli nie poddał się leczeniu, a jest nosicielem bakterii lub grzybów, które spowodowały u ciebie przykre objawy infekcji, wkrótce po stosunku możesz odkryć, że niedyspozycja intymna wróciła.

Upławy i dyskomfort

Nieprawidłowa wydzielina z dróg rodnych o brzydkim zapachu nie stanowi zagrożenia dla życia, ale obniża jego jakość i sprawia, że kobieta czuje się nieświeżo. Upławom często towarzyszą także inne uciążliwe symptomy, na przykład swędzenie i pieczenie pochwy i sromu, obrzęk pochwy i ból podczas stosunku lub oddawania moczu. Pojawienie się upławów może mieć różne przyczyny, ale u wielu kobiet źródłem tej przypadłości jest wzrost pH pochwy, do którego może dochodzić właśnie na skutek niezabezpieczonych stosunków płciowych.

Mechanizm jest prosty – gdy kwaśna z natury pochwa ma kontakt z nasieniem o zasadowym odczynie, jej pH rośnie, a z nim zmniejsza się zdolność dróg rodnych do kontrolowania liczby szkodliwych bakterii i grzybów bytujących w układzie moczowo-płciowym kobiety. Patogeny zaczynają się namnażać, wywołując przykre dolegliwości intymne.

Jak chronić zdrowie intymne?

Wszystkich wyżej wymienionych problemów ze zdrowiem możesz uniknąć, stosując prezerwatywy podczas każdego zbliżenia. Jeśli jednak używasz innych metod zapobiegania ciąży (np. tabletek antykoncepcyjnych) lub z jakiegoś powodu nie możesz z korzystać z kondomów (jesteś uczulona na lateks, źle znosisz kontakt z substancjami, którymi nasączone są niektóre prezerwatywy), skoncentruj się na działaniach profilaktycznych:

  • Przynajmniej raz na rok lub dwa lata badaj się pod kątem chorób wenerycznych i pilnuj, by twój partner też wykonywał te same badania – idealnie byłoby, gdybyś wykonywała testy na obecność groźnych wirusów jeszcze zanim wejdziesz w intymną relację z nowym partnerem.
  • Gdy zauważasz u siebie mniejsze niż zwykle nawilżenie pochwy podczas seksu, zastosuj nawilżające globulki dopochwowe, które zapewnią właściwy poślizg i zmniejszą podatność na mikrourazy.
  • Nie bagatelizuj leczenia infekcji intymnych – czasem kuracji powinien poddać się także twój mężczyzna, by zakażenie nie nawróciło tuż po wyleczeniu!
  • Bądź kwaśna – stosuj probiotyczne kapsułki dopochwowe (np. Lactovaginal®) zawsze wtedy, gdy dokuczają ci upławy, a także w sytuacjach, które powodują osłabienie flory bakteryjnej i niepożądany wzrost pH pochwy (silny stres, antybiotykoterapia, częste wizyty na basenie). Lek probiotyczny dostarczy żywe bakterie Lactobacillus do dróg rodnych, zakwasi środowisko pochwy i przywróci jej prawidłową wydzielinę.

Spontaniczny seks bez prezerwatywy? Warto, ale z głową. Jeśli często miewasz infekcje intymne, po zbliżeniu zastosuj probiotyk ginekologiczny, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji.