Czym jest zdrada?

Ogólna definicja zdrady to świadome i celowe zawiedzenie czyjegoś zaufania. Klasyfikowane jest jako zjawisko negatywne, gdyż zazwyczaj jest przyczyną cierpienia osoby zdradzanej. Zdradę można podzielić na fizyczną, gdzie może być to wyłącznie zwykły kontakt fizyczny bez wzajemnego zaangażowania i emocjonalną – bardziej niebezpieczną, gdzie w grę wchodzą uczucia.

Jednak definicje zdrady, jak również interpretacje jej czynów mogą być bardzo różne, wszystko zależy od indywidualnego podejścia do sprawy. Gdzie natomiast znajduje się granica? Co wolno, a co jest niedopuszczalne? Na te pytania ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od intencji zdradzającego oraz poziomu akceptacji partnera. Dla jednych wyjście na kawę z kolegą z biura będzie czymś normalnym, dla innych powodem do awantury i zalążkiem zdrady.

Dlaczego ludzie zdradzają?

Całkiem niedawno przeczytałam bardzo zabawne stwierdzenie, mianowicie: „Mężczyźni są jak bluetooth, łączą się z jedną kobietą, gdy jest w pobliżu, gdy oddala się, zaczynają szukać nowych do połączenia. Kobiety są jak wifi – choć widzą wszystkie dostępne połączenia, łączą się z najsilniejszym”.

I zarówno z doświadczenia jak i z obserwacji niestety muszę przyznać, że jest w tym sporo racji. Generalnie winę za zdradę u mężczyzn można zrzucić na ogólnie przyjęte normy czy też ich uwarunkowania genetyczne. Można to tłumaczyć faktem, że faceci podchodzą do sprawy mniej emocjonalnie, a do tego są wzrokowcami. Wystarczy, że kobieta „wpadnie im w oko” i już zaczyna działać ich wyobraźnia… taka ich natura, a jak wiadomo z naturą nie ma co walczyć. Można pokusić się o uogólnienie, że w większości męskie zdrady są niegroźne bo są wyłącznie fizyczne, ale to tylko uogólnienie…

Jak natomiast wygląda sprawa z kobietami? Kogo w tym przypadku obarczyć winą? Nie ma skutku bez przyczyny… co zatem jest przyczyną? Jak wiadomo kobiety są bardziej emocjonalne, a co za tym idzie bardziej wrażliwe na bodźce. Brak zainteresowania ze strony partnera, monotonia, rutyna to główne przyczyny, dla których kobieta decyduje się na skok w bok.

Kobieta podobno zakochuje się w tym co słyszy więc nie można się dziwić, że jeśli spotka na swojej drodze mężczyznę, z którego ust będzie słyszała głównie komplementy, a nie tylko „podaj mi piwo kobieto:)” zaangażuje się emocjonalnie, a następnie ulegnie pokusie i zdradzi. Jednak czasami, bez względu na płeć, przyczyna zdrady leży głębiej. Nie tylko w uwarunkowaniach genetycznych czy ładnych słówkach.

Każdy człowiek potrzebuje akceptacji, zrozumienia, dowartościowania. Od drugiej osoby oczekujesz ciepła, wsparcia, bliskości, szacunku, poczucia bezpieczeństwa i bycia kochanym. Jeśli zaczynasz czuć się niedoceniana, partner zaczyna traktować Cię obojętnie, a w związku od dłuższego czasu góruje rutyna i wieje chłodem, to naturalnym odruchem jest, że będziesz gdzie indziej szukać tego, czego Ci w związku brakuje …

Źródłem zdrady może być także chęć ucieczki od problemów, odwet, kaprys bądź po prostu ciekawość – chcesz zobaczyć jak to jest z kimś innym. Straszne prawda? Ale często i tak właśnie bywa, a niestety w tym wypadku ranisz nie tylko partnera, ale także samą siebie.

Zdrada i co dalej?

Stało się, zdradziłaś. Jak z tym żyć? Przyznać się do winy, okazać skruchę i błagać o wybaczenie? Czy utaić sprawę i zachowywać się tak, jak gdyby nic się nie stało? Ile ludzi, tyle z pewnością opinii i rad. Sprawa może wydawać się prosta jeśli była to „jednorazowe zdrada”, a Ty miałaś jedynie chwilę słabości. Wówczas należy zadać sobie pytanie czy chcesz narażać swój związek. Nie masz przecież gwarancji, że jeśli partner dowie się o Twoim wybryku nie uniesie się dumą i Cię nie zostawi. Może więc warto przemilczeć sprawę? No, ale z reguły zostają jeszcze wyrzuty sumienia oraz ryzyko, że wszystko może się i tak wydać.

Sprawa wygląda gorzej jeśli w grę wchodzą uczucia. Wówczas stajesz przed dylematem czy poświęcić się – bo przecież partner Cię kocha i tkwić w dotychczasowym związku czy zdecydować się na szczerą rozmowę i wyznać, drugiej połówce, że ktoś inny zawrócił Ci w głowie.

Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku obojętnie jaką decyzję podejmiesz niesie to za sobą bolesne konsekwencje, dla partnera, dla Ciebie, czasami również dla rodziny. Jeśli partner zdecyduje się wybaczyć zdradę niestety może minąć bardzo dużo czasu zanim odbudujesz nadwyrężone zaufanie. Pozostanie bowiem niepewność i lęk przed kolejną zdradą. Osoby mniej odporne psychicznie mogą nie poradzić sobie z sytuacją „po zdradzie”. Mogą zacząć przesadnie kontrolować partnera co w gruncie rzeczy na pewno nie pomoże związkowi, a jedynie może przyczynić się do jego kompletnego rozpadu.

Może więc zamiast szukać pocieszenia w ramionach innych osób, w pierwszej kolejności otwarcie porozmawiaj o problemach ze swoim partnerem? Przedstawi oczekiwania i potrzeby. Spróbuj naprawić to, co w związku jest do naprawienia. Wtedy na pewno nie będziesz stawać przed takimi dylematami jak zdrada.

Co jeśli zdarzy się, że Twój partner zakocha się w kimś innym? Czy próbować oswoić się z nową sytuacją? Decyzja należy do Ciebie…