Ujawniające się problemy ze wzrokiem wzbudzają w nas spory strach, zwłaszcza przed zaćmą, która jest uważana za przypadłość pojawiającą się u osób starszych. Okazuje się jednak, że coraz częściej schorzenie to dotyka również młodsze osoby, niespodziewające się takich kłopotów zdrowotnych. Jeszcze nie tak dawno, sposoby usuwania zaćmy były nieco drastyczne i bardzo inwazyjne, przez co już sama myśl o zabiegu była dla wielu osób przerażająca. Obecnie jednak metody te uległy znacznemu ulepszeniu, dlatego warto dowiedzieć się na czym polegają oraz którą klinikę wybrać, aby mieć pewność, iż zostaniemy profesjonalnie obsłużeni.

Nowoczesne sposoby usuwania katarakty przy użyciu lasera

Zaćma jest schorzeniem, które rozwija się stopniowo i praktycznie bezboleśnie, w związku z czym zwykle dopiero po upływie dłuższego czasu zauważamy pogorszenie się naszego wzroku. To co powinno zwrócić naszą uwagę, to chociażby brak jakiejkolwiek poprawy widzenia po założeniu okularów.

Niestety do tej pory nie udało się odkryć żadnego sposobu na skuteczne zapobieganie zaćmie, ale metody jej leczenie zdecydowanie się rozwinęły, dzięki zastosowaniu lasera femtosekundowego. Zabiegi z jego użyciem są niezwykle precyzyjny i przede wszystkim bezpieczne dla pacjentów. Laser nie pozostawia także żadnych blizn i co równie istotne nie powoduje nieprzyjemnych skutków ubocznych. W związku z tym, iż zabieg ten jest bezbolesny, pacjenci nie muszą być poddawani narkozie ogólne. Zupełnie wystarczające są krople znieczulające, a w przypadku niektórych pacjentów również leki uspokajające, które pomagają poradzić sobie ze stresem.

Przygotowanie do zabiegu

W celu dobrania najlepszej metody leczenia laserem, lekarz musi najpierw przeprowadzić badanie, dzięki któremu możliwe będzie stwierdzenie stopnia zaawansowania zaćmy. W przypadku takiego typu zabiegu nie jest konieczna hospitalizacja pacjenta, gdyż cały proces zostaje zamknięty w jednym dniu. W klinice pacjent otrzymuje znieczulenie i tak naprawdę kwadrans po jego podaniu jest już gotowy do zabiegu. Po wymianie chorej soczewki na sztuczną wystarczą trzy godziny odpoczynku aby pacjent był gotowy do powrotu do domu.

Przebieg zabiegu usuwania zaćmy

Zabieg rozpoczyna się od delikatnego nacięcia w rogówce, przez który wprowadzane są narzędzia mające za zadanie usunięcie mętnej soczewki w oku. Poprzez emisję fal ultradźwiękowych chora tkanka zostaje rozbita, a narzędzia wysysają resztki soczewki. Po takim zabiegu zostaje wprowadzona sztuczna soczewka, co kończy cały proces usuwania zaćmy.

Nowoczesne narzędzia stosowane w tego typu procedurach gwarantują całkowite bezpieczeństwo, gdyż nie ma możliwości uszkodzenia zdrowych tkanek znajdujących się w sąsiedztwie chorej soczewki. Po zabiegu nie ma jakiegokolwiek śladu, a pacjent może po nim wrócić do domu, bez potrzeby dłuższej rekonwalescencji. Taka metoda laserowego leczenia zaćmy może być zastosowana niemalże u każdego pacjenta. Jedynym przeciwwskazaniem jest niedawno przebyty udar albo zawał, po których należy unikać stresowych sytuacji.

Jak wybrać klinikę?

Należy pamiętać, że tak jak każdy inny zabieg wymagający ogromnej precyzji, musi on zostać przeprowadzony w odpowiednich warunkach oraz przez przeszkolonych lekarzy. Dlatego też, wybór kliniki bądź szpitala powinien być dokładnie przemyślany. Przede wszystkim należy sprawdzić czy placówki te posiadają odpowiedni sprzęt do przeprowadzania takich zabiegów. Oprócz tego, niezwykle istotny jest również dobrze wykwalifikowany personel, który posiada doświadczenie w skutecznym usuwania zaćmy za pomocą lasera.

Wcześniejsze metody leczenia zaćmy

Zaćma od wielu lat jest schorzeniem bardzo dobrze znanym medycynie, ale pierwsze metody radzenia sobie z nią były niemalże barbarzyńskie. Polegały one bowiem na wbijaniu nożyka w bok głowy. Przy jego użyciu zerwaniu ulegały więzadła soczewki, przez co opadała ona na dno gałki ocznej i nie blokowała już dostępu światła do oka. W późniejszym okresie natomiast, soczewka wraz z torebką ją okrywającą, były wyrywane na zewnątrz oka przy użyciu schłodzonych narzędzi. W końcu pojawiła się metoda polegająca na nacięciu rogówki i wyciągnięciu chorej soczewki. Był to zdecydowanie lepszy sposób od pozostałych, jednak nadal taka operacja wiązała się ze sporym ryzykiem. Jednym z powodów było zwlekanie lekarzy z przeprowadzeniem zabiegu, gdyż im soczewka była mętniejsza tym również była bardziej twarda i łatwiejsza do wyciągnięcia.

Dodatkowym mankamentem wspomnianych powyżej metod walki z zaćmą była dość długa rekonwalescencja pacjentów. Zwykle pobyt w szpitalu trwał do kilkunastu dni, ale poza tym pacjent nie mógł również od razu wrócić do swoich dotychczasowych zajęć. Nie mógł on bowiem zbyt ciężko pracować fizycznie czy też podnosić ciężarów.

Jak zatem widać, laserowa metoda usuwania zaćmy okazała się być prawdziwą rewolucją, która zdecydowanie uprościła tego typu zabiegi. Poddanie się takiej procedurze nie oznacza rezygnacji z codziennych obowiązków na długie miesiące, a pacjent może szybko wrócić do domu i cieszyć się lepszym wzrokiem.

Artykuł powstał we współpracy z właścicielem Kliniki Okulistycznej „Twoje Oko” w Przemyślu: www.twojeoko.com