Anatomia kobiet naraża nasze na wysokie ryzyko wystąpienia różnego rodzaju infekcji – układu moczowo- płciowego. Na szczęście znamy zasady, które obniżają to ryzyko oraz wiemy jak naturalnie wzmocnić naszą kobiecą linię obrony. Dodatkowo 68% kobiet ma skórę wrażliwą a blisko połowa z nich ma cechy alergii. Aby zapobiec dolegliwościom okolic intymnych należy przede wszystkim pamiętać o właściwej higienie.

Prawidłowe środowisko pochwy u kobiety ma kwaśny odczyn pH (w zakresie 3,5 – 4,5). Pochwa posiada mechanizm samooczyszczania, zabezpieczający ją przez kolonizacją chorobotwórczymi drobnoustrojami. Mechanizm ten obejmuje stały przepływ wydzieliny pochwowej w kierunku od szyjki macicy do przedsionka pochwy oraz obecność w mikroflorze pochwy szczepów Lactobacillus -. Wytwarzają one kwas mlekowy i inne matabolity które są środkiem odkażającym. Najważniejsze jest utrzymanie odpowiedniej liczby właściwych Lactobacillus, które utrzymują w ryzach chorobotwórcze bakterie i grzyby. Bariera ochronna jest jednak często (zwłaszcza kiedy się stresujemy, stosujemy leki, jesteśmy w ciąży czy w okresie menopauzy) na tyle słaba, że zalecane jest wspieranie jej probiotykami ginekologicznymi. Jak zaleca PTG najlepiej wybrać takie, które posiadają dobre badania kliniczne, są dopasowane do specyficznej naszej polskiej mikroflory, zawierają co najmniej 2 szczepy. Wymagania te spełniają polskie produkty np. doustny prOVag® lub dopochwowy inVag®. Probiotyki warto stosować nawet jeśli nie mamy aktualnie problemu, tak jak szczepionkę zwłaszcza przed okresem w którym może wystąpić więcej zachorowań np. lato-bo podróżujemy, jest wyższa temperatura, pocimy się, przed planowaną ciążą…

WŁAŚCIWA HIGIENA INTYMNA TO PODSTAWA

Często same zawdzięczamy sobie zmniejszenie odporności bariery skórnej na substancje drażniące, alergeny i mikroorganizmy. Stosując niewłaściwe preparaty do mycia uszkadzamy kwaśny płaszcz skóry, usuwamy ochronne Lactobacillus, wymywamy lipidy a w konsekwencji dochodzi do dermatoz, alergii kontaktowych stanów zapalnych…Podczas codziennej higieny nie należy – przesadzać, by jak twierdzi Prof. Dr hab. Romuald Dębski nie doprowadzać do wyjałowienia. Sugeruje on aby unikać szarego mydła, które podnosi ph i niszczy bakterie Lacobacillus. Zamiast niego warto użyć emulsji przeznaczonej do higieny intymnej – w jej składzie nie powinno być alkalizującego mydła, parabenów, SLS, SLES, barwników ani konserwantów, które mogą naruszać mikroflorę bakteryjną i powodować alergie. Warto wybrać specjalistyczne hipoalergiczne środki do mycia i pielęgnacji, np. emulsje prOVag® zawierającą naturalne metabolity bakterii Lactobacillus.

Do mycia nie używaj gąbek, myjek, które mogą być siedliskiem bakterii. Myjąc okolice intymne pamiętaj o kierunku mycia – od przodu do tyłu – chroni to przed przemieszczaniem się bakterii z odbytu do pochwy. Podczas menstruacji podmywaj się przy każdej zmianie podpasek czy tamponów.

wielkie testowanieSprzymierzeńcem – jest bielizna z naturalnych, przewiewnych materiałów. Stringi, chociaż podkreślają kobiece kształty, nie sprzyjają okolicom intymnym. Paseczek pomiędzy pośladkami może powodować przemieszczanie się bakterii z odbytu. Na co dzień wybieraj więc inny rodzaj bielizny, a w nocy całkowicie z niej zrezygnuj.

Zadbaj także o higienę współżycia. Podczas stosunku bez prezerwatywy możemy przejąć patogeny partnera zwłaszcza jeśli mamy osłabiony ekosystem pochwy lub też zawlec bakterie z odbytu do pochwy. Przed współżyciem pamiętaj o higienie swojej i partnera lub użyj żelu, który będzie wzmacniał ochronę intymną i nawilżał np. prOVag żel. Antykoncepcja hormonalna zarówno doustna jak i wewnątrzmaciczna może prowadzić do zaburzenia równowagi mikrobiologicznej pochwy. Stosowanie pigułek antykoncepcyjnych wiąże się ze zmianami hormonalnymi w ciele kobiety, które obniżają liczbę bakterii Lacidobaciilus i podnoszą ph miejsc intymnych. Warto więc wtedy zastosować doustne probiotyki np. 2 razy w tygodniu celem wzmocnienia naturalnej bariery ochronnej. –

Unikaj alergenów. Mogą one być we wkładkach, tamponach, podpaskach, w płynie do mycia, detergentach. Podczas zakupów kosmetyków do higieny staraj się kierować zasadą im krótszy skład tym lepszy, unikaj barwników, substancji zapachowych. W przypadku wystąpienia pierwszych objawów infekcji lub podrażnień użyj miejscowo żelu prOVag® lub szybko działających probiotyków dopochwowych inVag® a do mycia okolic intymnych użyj hipoalergicznej emulsji prOVag®. Preparaty prOVag rekomendowane są przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, uznane zostały najlepszymi preparatami na problemy intymne w 2015 r Certyfikat Zaufania Złoty Otis 2015.

Last but not least – pamiętaj o wizycie u ginekologa. Regularne badania, cytologia raz w roku to obowiązek każdej kobiety.

Obecnie promowana jest kobieta dbająca o swoje ciało, uprawiająca sport, świadoma tego co je. Nie zapominajmy, że częścią dbania o siebie jest odpowiednia pielęgnacja okolic intymnego. Właściwa higiena może ustrzec przed możliwymi schorzeniami układu moczowo- płciowego i pozwoli cieszyć się pełnią kobiecości.

 

www.provag.pl