Zespół Tourette’a to dość rzadko spotykana choroba, charakteryzująca się występowaniem licznych tików motorycznych i głosowych. Spowodowana jest wrodzonym zaburzeniem neurologicznym. Liczebność występowania tej choroby kształtuje się od 1- 5 osób na 1000-10000 przypadków, częściej też chorują mężczyźni niż kobiety.

Objawy Zespół Tourette’a

Choroba uaktywnia się pomiędzy 2. a 15. rokiem życia. Na początku zaczynają występować tiki motoryczne takie jak: mruganie oczami, grymasy twarzy, kucanie, kręcenie się w koło, wąchanie w skrajnych przypadkach samookaleczanie. Zamiast tików motorycznych występują tiki głosowe jak: chrząkanie, pociąganie nosem, mlaskanie, w skrajnych przypadkach powtarzanie słów po kimś, po sobie, przeklinanie. Tiki motoryczne i głosowe nie występują równocześnie.

Zespół Tourette’a najczęściej kojarzony jest właśnie z rzucaniem rękoma oraz przeklinaniem, jednakże jedynie 15 % chorych w ostrym stadium cierpi właśnie na koprolalię. Niepohamowane przeklinanie, często zwracane do zupełnie obcych ludzi występuje również w innych chorobach psychicznych, jak choćby w schizofrenii.

Życie

Chory na Zespół Tourette’a nie może mówić o komforcie życia społecznego. Jego dziwne zachowania skutecznie odsuwają ludzi, którzy nie wiedzą, że jest to objaw choroby. Jeśli jednak choroba nie przebiega w sposób intensywny, chory może nie wiedzieć nawet, na jakiego rodzaju schorzenie cierpi. Na zaostrzenie przebiegu choroby może mieć wpływ stres, alkohol, narkotyki, stany podekscytowania.

Zespół Tourette’a -leczenie

Zespół Tourette’a to schorzenie nieuleczalne. W przypadku występowania jedynie lekkich objawów jest to poinformowanie chorych i ich bliskich o chorobie oraz wsparcie. Jeśli są to chorzy agresywni, z zaburzeniami – należy włączyć psychoterapię i terapię behawioralną.