Jedną z popularnych funkcji oczyszczaczy powietrza jest jonizacja. Niekiedy bywa ona traktowana jako element systemu filtrującego, ponieważ zgodnie z zapewnieniami producentów wpływa na efektywność oczyszczania. Czy jonizator faktycznie jest przydatny i warto kupić urządzenie, które zostało w niego wyposażone?

Jakie zanieczyszczenia tworzą smog?

Głównymi i najgroźniejszymi składnikami smogu są pyły zawieszone, lotne związki organiczne, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne oraz tlenki siarki i azotu. Mamy tu zatem do czynienia z cząsteczkami stałymi oraz gazami, których wyeliminowanie wymaga zastosowania kilku technologii filtracyjnych jednocześnie. Profesjonalne opinie o oczyszczaczach powietrza (np. na https://wybierzoczyszczacz.pl/oczyszczacze-powietrza/) potwierdzają, że w usuwaniu pyłów zawieszonych oraz innych cząsteczek stałych najlepiej sprawdza się technologia HEPA, natomiast najskuteczniejszą broń przed gazami obecnymi w smogu stanowi węgiel aktywny.

Filtr HEPA zbudowany jest z kilku warstw szkła spiekanego albo polipropylenu, w których obecne są otwory o wielkości 0,3 µm, umożliwiające przepływ powietrza. W zależności od klasy filtra, po jednym przefiltrowaniu z powietrza usuniętych zostaje od 85 do 99,99% zanieczyszczeń. Filtr węglowy zbudowany jest z węgla aktywnego, charakteryzującego się znakomitymi właściwościami chłonnymi. Najlepiej radzi on sobie ze związkami organicznymi, lecz odpowiednia impregnacja sprawia, że doskonale usuwa także inne gazy, w tym tlenki azotu i siarki.

Jak działa jonizator?

Podsumowując poprzednią część artykułu, najlepszą ochronę przed smogiem zapewniają urządzenia wyposażone w filtr HEPA i filtr węglowy i to właśnie one dominują w rankingu oczyszczaczy powietrza. Nie oznacza to jednak, że obecność jonizatora nie ma żadnego wpływu na efektywność procesu oczyszczania, ponieważ w powietrzu znajdują się również inne zanieczyszczenia. Wraz z tlenem do organizmu mogą trafiać także bakterie i wirusy, odpowiedzialne za rozwój wielu chorób. W najgorszej sytuacji są alergicy, którym oprócz tych patogenów szkodzą pyłki roślinne, sierść, roztocza kurzu oraz pleśń. To właśnie w przypadku takich zanieczyszczeń ważną rolę odegrać może jonizacja.

Praca jonizatora polega na emisji jonów ujemnych bądź ujemnych i dodatnich, które łączą się z cząsteczkami bakterii, wirusów i alergenów, przez co stają się one łatwiejsze do usunięcia. Ponadto jonizacja przywraca równowagę między anionami i kationami, której zaburzeniu sprzyja praca urządzeń elektrycznych. Telewizory, komputery, a nawet lodówki czy mikrofalówki prowadzą do wzrostu liczby jonów dodatnich w powietrzu, co określa się niekiedy mianem smogu elektromagnetycznego.

Jonizatory możemy podzielić na ostrzowe i plazmowe. Te pierwsze wykorzystują wysokie napięcie i wytwarzają duże ilości anionów w bardzo krótkim czasie. Drugie działają na zasadzie wyładowań plazmowych i choć tempo generowania jonów jest tu trochę niższe, to jonizatory plazmowe uznaje się za lepsze od ostrzowych. Wytworzone w tym procesie jony są bardziej naturalne i cechują się większą wytrzymałością. Zwolennikiem jonizacji plazmowej jest firma Sharp, której urządzenia wyposażone są w opatentowaną technologię Plasmacluster. Szeroki wybór oczyszczaczy tej marki – w tym modeli z funkcją nawilżania –  zapewnia sklep z oczyszczaczami powietrza Homespot.pl.

Biorąc pod uwagę przedstawiony tutaj sposób działania jonizatorów, podczas wyboru oczyszczacza powietrza warto zwrócić szczególną uwagę na urządzenia oferująca jonizację, a zwłaszcza jonizację plazmową.