Kolekcjonowanie wina to pasja, która wymaga znalezienia nie tylko sporej ilości miejsca, ale też wiedzy jak te zasoby trunkowe przechowywać. Bardzo często kolekcjonerzy win mają w swoich zbiorach zarówno drogie jak i niezwykle unikatowe. Byłoby nierozsądnym przechowywać je na wątpliwej jakości sprzęcie i w złych warunkach. Dlatego też, poniższy artykuł ma zadanie pomóc w wyborze idealnego stojaka czy regału na wino. Na jakie rzeczy warto zwrócić uwagę przy wyborze.

Po pierwsze – lokalizacja

Warto przed wyborem stojaka na wino zastanowić się w jakim pomieszczeniu chcemy go umieścić. To niezwykle ważne choćby ze względu na to, że lokalizacja warunkuje również wybór surowca z jakiego regał jest wykonany. Stojak, który będzie umiejscowiony w piwnicy musi być wykonane ze zdecydowanie bardziej wytrzymałego surowca niż ten na kilka win postawiony na przykład w zacienionym miejscu w salonie. Warto jednak pamiętać, że salon czy kuchnia to pomieszczenia bardzo często narażone na promienie słoneczne i zmiany temperatur, więc przechowywanie wina najlepiej przenieść do chłodniejszego miejsca jak spiżarnia czy piwniczka. Można również wykonać w domu specjalne chłodzone pomieszczenie, które idealnie zastąpi naturalny chłód piwnicy.

Po drugie – pojemność stojaka na wino

Tutaj oczywiście wybór jest prostszy, bo doskonale wiemy jakimi zasobami trunków dysponujemy i pojemność stojaka nie powinna stanowić problemu. Pamiętajmy jednak, że butelki na wino są różne, ni zawsze pasują on to standardowych otworów stojaka. Wybór zależy również od tego, które preferujemy. Butelki Magnum są oczywiście dużo większe niż standardowe butelki Bordeaux, a większość butelek szampana również wymaga niestandardowych otworów. Burgundia, niektóre pinot noir i chardonnay również potrzebują otworów na wino, które są nieco większe.

Po trzecie – materiał wykonania stojaka na wino

Spora ilość stojaków na wino wykonanych jest z drewna, ale na rynku nie brakuje również modeli metalowych. Obydwa rozwiązania mają, oczywiście swoje plusy i minusy. Metalowe konstrukcje są niezwykle wytrzymałe i pozwalają utrzymywać butelki w odpowiedniej pozycji przez cały czas. Nie ma możliwości, by butelka przesuwała się ze względu na wygięte metalowe drążki, które utrzymują szyjki butelek na swoim miejscu.

Drewniany stojak na wino będzie bardziej wytrzymały i stabilny, jeżeli uchwyty na butelki i poziome elementy stabilizujące zostaną wkręcone w pionowe pręty. Bardzo ważne jest również sprawdzenie grubości drewna, które zostało wykorzystane budowy regału czy stojaka. Jeśli chcemy aby stojak, posłużył nam przez dłuższy czas, warto wybrać model z grubszego drewna. Ni warto ryzykować kupnem gorszej jakości drewnianych stojaków na wino nawet, jeśli zachęcają one niższą ceną.

Stojaki na wino mogą być wykonane z wielu rodzajów drewna. Stojaki na wino wysokiej jakości są zwykle wykonane z twardego drewna, na przykład takiego mahoń, które jest długowieczne, a regały wykonane z tego surowca są niezwykle wytrzymałe i posłużą na pewno wiele lat. Dolne półki regałów na wino mogą być wykonane z miękkiego drewna, jak na przykład drewno sosnowe lub z innego miękkiego rodzaju drewna.

Po czwarte – konstrukcja

Jeżeli posiadamy spore zapasy trunku warto zwrócić szczególną uwagę na konstrukcję stojaka na wino. Warto w takiej sytuacji zainwestować w regał lub stojak, który będziemy mogli łatwo na przytwierdzić na przykład do ściany. Taka forma konstrukcji i montażu na pewno ochroni nasze cenne trudni zarówno przed zniszczeniem jak i zapewni im nieco cienia, właśnie od wspomnianej ściany. Bardzo często tego typu stojaki wykonane są z metalu, aby można było łatwo je przytwierdzić nie niszcząc surowca z jakiego zostały wykonane. Montaż do ściany stojaka drewnianego na pewno sprawiłby więcej kłopotu i istniałoby ryzyko uszkodzenia delikatniej drewnianej konstrukcji. Wiadomo też, że drewno jest materiałem, który pod wpływem temperatury pracuje, wygina się i niszczy, więc jeżeli planujemy przymocowanie stojaka do ściany, aby był stabilniejszy, lepiej wybrać stojak metalowy.

Stojaki na wino