Jak prać ubranka dla niemowlaka?

Przygotowanie wyprawki, zwłaszcza dla pierwszego dziecka w rodzinie, zajmuje sporo czasu. Trzeba podjąć mnóstwo decyzji, przejrzeć ofertę ubranek i akcesoriów dla malucha. Przychodzi jednak w końcu taki moment, że zaczynamy odliczać dni do porodu i dobrze byłoby wyprać wszystkie ubranka dla maleństwa. I wówczas pojawia się kolejny problem do rozwiązania związany z tym jak prać ubranka noworodka i niemowlaka?

Proszki i płyny do prania

Na rynku znajdziemy szeroką ofertę proszków i płynów do prania dla dzieci. Najczęściej przykuwają one naszą uwagę wizerunkiem maluszka na opakowaniu i w ten sposób sugerują nam, że to właśnie środek do prania, którego szukaliśmy. Istotnie, proszki i płyny do prania przeznaczone do prania ubranek niemowlęcych są zdecydowanie łagodniejsze od zwyczajnych środków do prania, przeznaczonych do prania odzieży dla dorosłych. Zwykle oznaczane są jako hipoalergiczne, a znaczek Instytutu Matki i Dziecka potwierdza, że są one rekomendowane przez lekarzy specjalistów.

Niestety spora część z tych środków piorących zawiera detergenty, które nie są obojętne dla naszego środowiska naturalnego. Dlatego, jeśli chcesz być w zgodzie ze sobą i ze środowiskiem, a nadto cenisz sobie bezpieczeństwo Twojego dziecka, to spróbuj ekologicznych płynów do prania ubranek niemowlęcych. Mają one odpowiednie atesty, które potwierdzają ich bezpieczeństwo, a przy tym są doskonale skuteczne. Dowodem na to jest to, że są one wykorzystywane do prania pieluch wielorazowych, które mimo spłukiwania przed włożeniem do pralki, wymagają intensywnej mocy piorącej.

Razem czy osobno?

Przy okazji tematu prania ubranek dla noworodka i niemowlaka zwykle pojawia się również dylemat czy prać ubranka maluszka razem z tymi dla dorosłych, czy też nie. Otóż ubranka noworodka i młodego niemowlaka zdecydowanie powinny być prane oddzielnie od ubrań pozostałych członków rodziny. Natomiast dyskusyjny pozostaje temat tego, do kiedy taki system prania powinien pozostać. Jedni mówią, że do momentu, w którym dziecko ukończy 4 miesiące, inni mówią o pół roku, a jeszcze inni za ten graniczny moment uznają rok. Wiele zależy jednak od indywidualnych uwarunkowań danej rodziny i dziecka.

Jeśli maluch ma jakieś problemy skórne, to jak najdłużej powinniśmy chronić jego skórę przed mocniejszymi środkami piorącymi, jakich używamy do prania ubrań pozostałych członków rodziny. Jeśli natomiast stosujemy ekologiczne środki piorące do prania ubrań wszystkich domowników, to zwykle nie ma powodu, by niepotrzebnie przedłużać czas oddzielnego prania ubranek niemowlęcych. Doświadczenie pokazuje, że jeśli dziecko już nie brudzi tak dużo ubranek, jak w pierwszych miesiącach życia i stosujemy delikatne środki piorące dla całej rodziny, to możemy przejść na system prania wszystkich ubrań jednocześnie.

Bezpieczne, ekologiczne środki do prania ubranek dziecięcych znajdziesz w sklepie ekomaluch.pl