Coraz więcej firm produkujących żywność wprowadza ekologiczne opakowania, które pochodzą z recyklingu. Czym właściwie jest recykling ? Jaki wpływ na zanieczyszczenie naszego środowiska mamy my?

Czy zdarzyło ci się kiedyś zastanawiać nad tym, co dzieje się z zużytymi plastikowymi opakowaniami po produktach codziennego użytku? Nie wszystkie trafiają do środowiska naturalnego, gdzie kończą się ich losy. Coraz więcej firm wprowadza opakowania, które pochodzą z recyklingu, a ponadto stosuje zamknięty obieg przetwarzania surowców, który skutkuje prawie stuprocentową zamianą odpadów w zasoby zdatne do ponownego użycia.

rPET a gospodarka obiegu zamkniętego

rPET (ang. recycled PET) to poliester z recyklingu. Jego źródłem jest tworzywo PET (politereftalan etylenowy) powstałe w latach 40 XX wieku. Początkowo było używane do produkcji włókien, a w 1978 roku po raz pierwszy znalazło zastosowanie przy wytwarzaniu plastikowych butelek i opakowań. Główne zalety PET to przede wszystkim wytrzymałość, lekkość i odporność na czynniki chemiczne. Zostało rozpowszechnione na szeroką skalę, jednak jednocześnie pojawił się problem zwiększonej ilości opadów, które zalegają nie ulegając szybkiemu rozkładowi. Odpowiedzią na to okazał się być recykling. Dzięki niemu tworzywo PET może być ponownie wykorzystane do wyrobu wielu produktów i mieć zastosowanie w licznych gałęziach przemysłu. Przykładowo z jednej butelki wykonanej z PET może powstać kolejna, z pięciu – T-shirt, a po przetworzeniu 35 sztuk – śpiwór.

Recykling butelek PET to przykład gospodarki obiegu zamkniętego. Model ten zakłada zwracanie do obiegu produkcyjnego materiałów uzyskanych ze zużytych przedmiotów, których finalnie również powstaje mniej. Odpady są tu traktowane jako surowce wtórne. Z gospodarką obiegu zamkniętego wiąże się również zmniejszona emisja gazów cieplarnianych oraz obniżone zużycie energii i zasobów naturalnych. Uzyskanie dobrej jakości surowca z recyklingu rPET jest możliwe jedynie pod warunkiem odpowiedniej segregacji zużytych opakowań. Dlatego tak ważna jest edukacja społeczeństwa i świadomość, że to, jak wygląda środowisko naturalne, zależy również od nas.

fotolia 281404145 subscription monthly m

Recykling – nasza przyszłość

Recykling ściśle wiąże się z działaniami, które mają na celu ochronę środowiska – oszczędzaniem wody, energii i wcześniej wspomnianą segregacją śmieci. Bez tego skuteczne dbanie o naszą planetę nie jest możliwe. W ostatnich latach podjęto wiele działań mających na celu ograniczenie zużycia i produkcji nowych tworzyw sztucznych. Parlament Europejski przegłosował zakaz sprzedaży 10 różnych jednorazowych produktów, m.in. sztućców, słomek, plastikowych talerzy i patyczków higienicznych. Będzie on obowiązywał od 2021 roku. Wiele krajów już teraz ogranicza sprzedaż jednorazowych reklamówek foliowych – w Polsce proces ten rozpoczął się 1 stycznia 2018 roku.

Ponadto na sklepowych półkach znajduje się coraz więcej wyrobów pakowanych w materiały biodegradowalne. Jedną z firm dbających o środowisko jest DANONE, wytwarzająca m.in. wodę Żywiec Zdrój, jogurty Danone oraz produkty Nutricia – żywność dla dzieci i niemowląt oraz żywność medyczną przeznaczenia specjalnego.

97% wprowadzonych przez DANONE w Polsce materiałów opakowaniowych jest zdatna do recyklingu. Działania grupy spółek DANONE w Polsce są częścią globalnej Polityki Opakowaniowej Danone 2018 oraz integralną częścią wizji DANONE, „One Planet. One Health”. W ostatnich 10 latach gramatura opakowania 1,5 l wody Żywiec Zdrój została zmniejszona o 14%, co skutkuje znacznym ograniczeniem zużycia materiałów. W roku 2019 została również wprowadzona woda Żywiec Zdrój w szklanej butelce oraz napój Sparkles w puszce – są to opakowania znacznie bardziej przyjazne środowisku. W 2019 r. wprowadzono również 5-litrową butelkę wody Żywiec Zdrój wykonaną w 100% z rPET. Materiały pochodzące z recyklingu wykorzystywane są również przy produkcji słoików do posiłków BoboVita czy jogurtów Activia. Ograniczenie produkcji nowych opakowań nie jest jedyną formą dbania o środowisko przez DANONE – ważna jest również redukcja emisji dwutlenku węgla i zużycia wody. Firma DANONE zmniejszyła emisję CO2 o 47% od 2007 roku, a wody – o 13% od 2008 roku. Więcej o działaniach firmy przeczytasz na Business Insider Polska: https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/globalne-koncerny-coraz-mocniej-angazuja-sie-w-ekologie-danone-przystapil-wlasnie-do/6sbfjjt .

Zmiany w produkcji dotyczą również rynku kosmetycznego – przedsiębiorstwa dbają o to, by składniki, z których wytwarza się ich wyroby, były jak najbardziej przyjazne środowisku, a opakowania nadawały się do ponownego przetworzenia. Przy kupowaniu żywności i produktów codziennego użytku zwracajmy więc uwagę na politykę ekologiczną i recyklingową firmy – wybierajmy takich wytwórców, którzy biorą odpowiedzialność nie tylko za sam towar, ale również za cały proces wytwarzania go.