Każdego roku na całym świecie zużywa się ogromne ilości papierowych kubków. Z każdą aromatyczną kawą czy smakowitą herbatą kupioną w jednorazowym opakowaniu tony odpadów rosną w zastraszającym tempie. Jak temu zapobiec? Postawmy na trend zero waste i do kawiarni po napoje chodźmy z własnym kubkiem, nadawajmy drugie życie z pozoru wysłużonym już produktom, a wodę pijmy z butelki wielorazowego użytku. Wszystko dla dobra naszej planety.

Nie wyrzucaj, recyklinguj!

Bardzo często wyrzuca się rzeczy, które, choć utraciły swoją pierwotną funkcjonalność, mogłyby posłużyć do czegoś zupełnie innego. Szkoda jest tym większa, że nadawanie starym przedmiotom drugiego życia to świetne zajęcie. W ulubionej koszulce zrobiła się dziura? Zamiast wyrzucić ją do kosza, lepiej jest pociąć ją na ścierki do sprzątania lub uszyć z niej materiałowe woreczki, do których możemy powkładać np. sypkie produkty. Wysłużony kubek spadł na ziemię i wyszczerbił się? Można wykorzystać go do przechowywania długopisów lub szczoteczek do zębów. Puste słoiki można, po dokładnym umyciu, wykorzystać do zrobienia domowych przetworów lub jako pojemniki na przyprawy. Posiadacze przydomowego ogródka powinni rozważyć założenie kompostownika, do którego wyrzucać będą odpady pochodzenia roślinnego. Uzyskany w ten sposób naturalny nawóz doskonale uzupełni niedobory materii organicznej w glebie.

Z własnym kubkiem

Nie da się ukryć, że jednorazowe kubki na kawę czy herbatę to prawdziwy koszmar dla środowiska. I choć wielu z nas uważa, że papierowe opakowania są ekologiczne, to wbrew pozorom pokryta cienką folią tektura jest bardzo trudna do ponownego przetworzenia i recyklingu. Jeśli więc kupujemy napoje na wynos, wybierzmy takie miejsce, w którym ekspedienci chętnie naleją je do naszego kubka termicznego, który przyniesiemy ze sobą. To drobna praktyka, ale w skali światowej przyczynić się może do wielkiego pozytywnego gestu w stronę naszej planety. Warto zaopatrzyć się w kubek termiczny np. marki Contigo, który będzie miał dobrze izolowane próżniowo ścianki. Takie rozwiązanie sprawi, że utrzyma ciepło napoju do kilku godzin. Wnętrze kubka powinno być wykonane z wysokogatunkowej stali nierdzewnej lub powłoki ceramicznej, która nie przechodzi innymi zapachami i jest wolna od szkodliwych związków BPA (bisfenolu).

Butelka Contigo

Życie bez śmieci

Pierwszym krokiem do tego, by żyć w duchu zero waste jest zamiana produktów jednorazowych na wielokrotnego użytku. Mimo, że nie każdego może przekonać pranie bawełnianych chustek do nosa, to zamiana popularnych foliówek na płócienne torby nie brzmi już tak strasznie. Dzięki temu nie tylko ograniczymy ilość generowanych śmieci, ale i zaoszczędzimy parę groszy. Dużym problemem dla środowiska są również plastikowe butelki, które są jednymi z najczęściej produkowanych odpadów. Zatem zamiast kupować wodę w plastikowych opakowaniach, pijmy kranówkę. Woda z kranu posiada minerały w tym biopierwiastki takie jak wapń i magnez. To nie tylko tańsze, zdrowsze, ale i lepsze rozwiązanie dla środowiska. Co jednak w sytuacji, gdy trzeba wyjść z domu na dłużej? W takich sytuacjach warto wyposażyć się w butelkę na wodę marki Contigo. Dzięki zastosowanym w nich technologiom nie tylko są łatwe w obsłudze, ale też wytrzymałe, szczelne.