Ludzie, a zwłaszcza kobiety, od zarania dziejów używali różnych preparatów kosmetycznych w celu pielęgnacji włosów i ciała. Niektórzy twierdzą, iż dawniej płeć piękna robiła to znacznie skuteczniej niż dziś. Dlaczego? Ponieważ używano tylko naturalnych, świeżo pozyskanych preparatów, bez substancji syntetycznych i konserwantów. Nic dziwnego, wszak nie było drogerii i marketów, gdzie można było nabyć potrzebne substancje.

Naturalne olejki w pielęgnacji – historycznie

Od wieków podejmowane są poszukiwania czynników mających zapewnić skórze piękny, zdrowy wygląd. Wśród substancji, które wykazują wielokierunkowe korzystne działanie na nasze ciało na pierwszym miejscu należy wymienić naturalne oleje roślinne. Pierwsze doniesienia o zastosowaniu substancji olejowej w celu nawilżenia skóry pochodzą z około 2300 r.p.n.e. Oleje roślinne doceniali między innymi starożytni Egipcjanie i Aztekowie. W celu zabezpieczenia skóry przed wysuszeniem używali mieszanin naturalnych olejów i wosków. Aztekowie używali między innymi oleju z awokado i z jojoby. Na właściwości olejów zwrócił także uwagę również Galen z Pergamonu, twórca pierwszej recepty na krem z olejem – tzw. Cold Cream (Creoma, Ceratum Galeni), przeznaczony do masażu. W jego skład wchodziły: olej z oliwek, wosk pszczeli i woda różana, a receptura przetrwała do dziś.

Jednak dopiero w latach 50-tych XX wieku zaczęto dokładniej analizować preparaty mające zdolność wiązania wody w warstwie rogowej naskórka. Z kolei w ostatnich latach, dzięki lepszemu zrozumieniu mechanizmów leżących u podstaw rogowacenia i złuszczania naskórka, rozpoczęła się nowa era w odniesieniu do metod nawilżania i poprawy funkcjonowania warstwy rogowej naskórka. Naturalne oleje wykazują dużo większą skuteczność w tym względzie niż dotychczas znane substancje syntetyczne.

Jak ogólnie działają naturalne olejki na naszą skórę?

Niesamowite rezultaty działania czystych roślinnych olejków widać niemal natychmiast. Zapewniają skórze odpowiednie napięcie i jędrność, mają zdolność jej wygładzania oraz zmiękczania. Niektóre z nich przenikają do skóry właściwej, gdzie aktywują funkcje regeneracyjne komórek i zapobiegają ich uszkodzeniu przez wolne rodniki, a to oznacza, że opóźniają proces starzenia. Takim olejem jest np. olej perilla. Wpływają także na stan nawilżenia, chroniąc przed nadmierną utratą wody, poprawiają elastyczność, zapobiegają łuszczeniu. Tutaj dobrym przykładem jest olej arganowy. Oprócz działania na skórę oleje odżywiają zniszczone i przesuszone włosy, dają znakomite rezultaty w pielęgnacji stóp i dłoni, łagodzą skutki działania słońca i dodatkowo nadają opalonej skórze piękny koloryt.

Kosmetyki naturalne podstawą pielęgnacji

Oleje roślinne stanowią w preparatach kosmetycznych nie tylko składniki fazy tłuszczowej, ale również pełnią szereg innych funkcji. W produkcji kosmetyków stanowią podłoża kremów, emulsji, mleczek, śmietanek kosmetycznych, maści, odżywek do włosów, maseczek kosmetycznych, pomadek ochronnych, płynów kąpielowych. „Drogeryjne” produkty kosmetyczne zawierają z reguły do kilku procent olejów roślinnych, dlatego lepszym rozwiązaniem jest stosowanie czystych postaci – 100% naturalnych olejków, bez dodatku konserwantów, sztucznych barwników czy aromatów. Oleje roślinne to kosmetyki naturalne w czystej postaci. Mogą zastąpić krem do twarzy, balsam do ciała lub dopełnić wieczorną pielęgnację jako odżywcze serum do twarzy.

Już na koniec słów kilka

Natura dała ludziom wiele substancji, w tym oleje roślinne, które są nie tylko pożywieniem, ale używa się ich jako kosmetyków. 100% oleje roślinne są naturalne, bez ulepszaczy, syntetycznych związków takich jak aromaty czy konserwanty. Dziś te dary natury są dostępne dla wszystkich, którzy pragną być przez nią obdarowani. Pamiętajmy także o jednym. Aby oleje roślinne dobrze nam służyły przechowujmy je z dala od światła, w suchym, zacienionym miejscu. Jeśli zadbamy o ich dobre właściwości one odwdzięczą się nam piękną i zdrową skórą.

Artykuł powstał przy wsparciu merytorycznym firmy AVEBIO.