Skóra sucha nie jest tym samym stanem co skóra odwodniona. Warto o tym pamiętać, dobierając sposób pielęgnacji i wybierając kosmetyki. Suchość skóry powoduje dyskomfort, uczucie ściągnięcia, przy agresywnych warunkach atmosferycznych nawet pękanie naskórka. Skóra staje się szorstka i łatwo ulega podrażnieniom. Odpowiednia pielęgnacja może przywrócić skórze nawilżenie i gładkość.

Przyczyny suchej skóry

Dolegliwości suchej skóry są spowodowane niewystarczającą ilością lipidów w płaszczu hydrolipidowym. Naruszenie bariery ochronnej powoduje podrażnienia i utratę wilgotności. Aby poprawić stan skóry, należy stosować produkty, które odbudują warstwę ochronną i będą ją wzmacniać, aby w przyszłości nie została ponownie naruszona. Skóra sucha może stać się także z powodu przyjmowanych leków, jak i w okresie menopauzy, kiedy zawartość kwasu hialuronowego znacznie się zmniejsza.

Jak poznać suchą skórę?

Sucha skóra jest pozbawiona blasku, matowa. Po myciu daje uczucie ściągnięcia. Jest szorstka i łatwo ulega podrażnieniom, szczególnie przy trudnych warunkach atmosferycznych. Pojawia się nieprzyjemne uczucie pieczenia i swędzenia. W związku z małą ilością nawilżenia szybciej ulega procesom starzenia, wcześniej pojawiają się na niej zmarszczki.

Pielęgnacja suchej skóry

Skóra sucha potrzebuje nawilżenia i odbudowy jej zewnętrznej warstwy lipidowej. Ważne jest picie odpowiedniej ilości wody, która pozwoli dostarczyć skórze wodę od wewnątrz. Do codziennej higieny należy wybierać kosmetyki pozbawiona mydła i innych silnych środków myjących, które wysuszają skórę. Warto korzystać z produktów zawierających naturalne składniki łagodzące. Dzięki temu ograniczy się powstawanie podrażnień. Istotne jest także to, aby wycierając twarz po umyciu, nie pocierać jej intensywnie, a przykładać ręcznik do skóry. Zapobiegnie to dodatkowemu ścieraniu sebum, którego skóra sucha produkuje mało. Niekorzystne działanie mają zbyt częste peelingi, ponieważ zbyt agresywnie ścierają naskórek, który już i tak się łuszczy. Wybierać należy peelingi o łagodniejszym działaniu, na przykład enzymatyczny, który nie wymaga tarcia. Tak przygotowana skóra może przyjąć więcej dobroczynnych składników. Kolejnym krokiem jest nałożenie kremu, bądź serum. Serum jest bardziej skoncentrowany niż krem, jego składniki mogą wnikać w głębsze warstwy skóry. Kwas hialuronowy najczęściej występujący w postaci serum może przywrócić skórze nawilżenie i wzmocnić funkcję barierową. W kremach również zawarte są składniki aktywne, które poprawiają kondycję skóry i hamują utratę wilgoci.

Więcej na: https://www.sesderma.pl/blog/post/masz-sucha-skore-przyczyny-objawy-i-pielegnacja