Trądzik to przykra dolegliwość, która dotyka nas nie tylko w momencie dojrzewania, zdarza się że występuje również u dojrzałych kobiet i mężczyzn. Pozbyć się go jest trudno, żaden makijaż całkowicie nie zakryje powstałych zmian skórnych a domowe sposoby na złagodzenie objawów pomagają tylko na chwile. Jak powszechnie wiadomo, trądzik to poważna choroba, której zdecydowanie nie można bagatelizować. Jeżeli zmian skórnych jest dużo a Ty sam nie radzisz sobie z ich powstawaniem konieczna jest wizyta w profesjonalnej klinice medycyny estetycznej. Dlaczego powstaje, czym właściwie jest i jak z nim walczyć?

Jak przeczytamy w licznych poradnikach, krosty i zaskórniki bardzo często kojarzone są z hormonalną rewolucją i zmianami w okresie dojrzewania. Okazuje się jednak, że do gabinetów dermatologicznych trafia coraz więcej osób dorosłych, które nie mogą poradzić sobie z pojawiającymi się na ich skórze zmianami. Początkowo, nie do końca zdają sobie sprawę, że to z czym przychodzą do gabinetu to właśnie trądzik a diagnoza lekarska wywołuje u nich duże zaskoczenie.

Trzeba jasno powiedzieć – jest to choroba, której leczenie niejednokrotnie jest trudne i wymaga zmiany dotychczasowego stylu życia. Odpowiednia dieta, nowoczesne leki i zabiegi dermatologiczne dają jednak możliwość złagodzenia objawów choroby a nawet całkowitego jej zlikwidowania. W żadnym wypadku nie należy walczyć z trądzikiem na własną rękę, stosować peelengów lub środków nie zaleconych przez lekarza lub rozdrapywania lub wygniatania krost samodzielnie – mogą pozostawić widoczne blizny, które ciężko jest usunąć.

Jak rozpoznać trądzik – 3 fazy rozwoju

Choroba ma różną postać, rozróżniamy bowiem 3 fazy rozwoju. Nie jest powiedziane, że od razu na Twojej twarzy “zagoszczą” duże ropne krosty. Choroba skóry rozwija się stopniowo i przyjmuje różne postacie. Oto kolejno opisane 3 fazy rozwojowe:

  1. Zaskórniki/wągry – pierwszy objaw, który może świadczyć o rozwoju choroby. Bardzo łatwo można je rozpoznać, są to białe lub czarne punkciki, pojawiają się tam, gdzie najwięcej jest gruczołów łojowych.
  2. Grudki i małe krostki – to druga faza rozwoju, krosty są już widoczne. Na skórze zaczyna rozwijać się stan zapalny wokół gruczołów łojowych, pojawiają się czerwone zmiany.
  3. Duże sino-czerwone krosty z ropą – trzecia i najbardziej uciążliwa faza rozwoju choroby. W tym przypadku mamy do czynienia z dolegliwością, która objęła głębsze warstwy skóry. Powstałe zmiany ciężko jest usunąć a leczenie jest niestety bolesne. Usunięte zmiany mogą pozostawić na ciele blizny.

 

Przyczyny powstawania zmian skórnych

Pojawienie się trądziku ma zazwyczaj podłoże genetyczne. Jeżeli nasi rodzice lub dziadkowie mieli z tym problem, to duże prawdopodobieństwo, że Ty również się z nim zmierzysz. Choroba pojawia się w momencie kiedy gruczoły łojowe wytwarzają zbyt dużo sebum. Dolegliwość połączona z nadmiernym rogowaceniem skóry sprawia, że złuszczony naskórek zatyka ujście gruczołów łojowych – tworzą się zaskórniki. Takie miejsca, może stać się prawdziwym siedliskiem bakterii Propionibacterium acnes.

W momencie dojrzewania, dolegliwość jest jeszcze bardziej pobudzona poprzez wzmożone wydzielanie przez organizm hormonów płciowych, które związane są z dorastaniem. Duże prawdopodobieństwo, że kiedy okres dojrzewania się zakończy, dolegliwość zniknie samoistnie a krosty nie będą się więcej pojawiać.

Trądzik u dorosłych – dlaczego powstaje

Obecnie, lekarze i kosmetolodzy coraz częściej spotykają się z problemem pojawiania się tej choroby u dorosłych. Najprawdopodobniej przyczyną powstawania krost, są uwarunkowania genetyczne i skłonność do zbyt dużej produkcji sebum. Zdarza się, że większa skłonność do pojawiania się tych zmian skórnych zauważalna jest u osób, które narażone są na silny stres, przyjmujących leki antydepresyjne lub hormonalne. Nie jest to jednak reguła, u osób nie wykazujących tendencji do powstawania zmian skórnych, może on w ogóle się nie pojawić.

Kiedy udać się do dermatologa

Większość osób stroni od wizyty u dermatologa, decydując się na próbę zastosowania domowego leczenia, o którym przeczytali w internecie. Na blogach opisywana jest cała masa metod na złagodzenie objawów lub całkowite usunięcie zmian skórnych. Musisz wiedzieć jednak, że każde podjęte przez Ciebie działanie, bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej, może wywołać efekt odwrotny do zamierzonego – Twoja skóra zostanie podrażniona, na twarzy pojawią się blizny a sam trądzik i tak pojawi się znowu po pewnym czasie, może nawet intensywniejszy niż do tej pory.

medicor1 1 1

Do dermatologa, najlepiej udać się już, kiedy zauważymy pierwsze pojawiające się zmiany. W pierwszym stadium rozwoju trądziku, dużo łatwiej oczyścić skórę i zapobiec dalszemu rozwojowi.

Jeżeli masz tendencję do przetłuszczania się cery, zauważyłeś u siebie zmiany skórne w postaci wągrów lub zaczerwienień, koniecznie udaj się do specjalisty. Doświadczony lekarz sprawdzi, co dokładnie jest przyczyną zmian i dobierze odpowiednią metodę oczyszczania skóry.

Antybiotyk, maść i witamina A

Doświadczony lekarz sprawdzi, co dokładnie jest przyczyną zmian i dobierze odpowiednią metodę oczyszczania skóry. Najczęściej zalecane są antybakteryjne maści i żele do smarowania zmian skórnych. Najlepszym działaniem, wykazują się preparaty zawierające tretinoinę czyli prościej mówiąc kwas all-trans witaminy A.

Podczas wizyty, dermatolog powinien dokładnie określić sposób stosowania tego typu preparatów, niektóre z nich są żrące a nadmierne stosowanie może przyczynić się do podrażnienia skóry i nadmierne jej wysuszenie.

Pomocne zabiegi dermatologiczne

W walce z chorobą mogą pomóc specjalistyczne zabiegi leczące trądzik, wykonywane w gabinetach medycyny estetycznej lub dermatologicznych. Oto kilka podstawowych metod:

System laserowy Fotona

Zabieg stanowi skutecznie rozwiązanie w przypadku leczenia trądziku z umiarkowanymi stanami zapalnymi oraz torbielowatego. Dodatkowo, z tej możliwości możesz skorzystać w przypadku pojawiania się na skórze widocznych naczyń krwionośnych, które są objawem trądziku różowatego. Jest to bezpieczna i bezinwazyjna metoda walki z chorobą. Światło lasera Fotana, dociera na odpowiednią głębokość, dociera do miejsca powstawania problemu problemu gdzie dokonuje termicznego i selektywnego zniszczenia gruczołów łojowych nadmiernie aktywnych.

Aby zabieg mógł zadziałać z należytym skutkiem, zaleca się zastosowanie 3 do 6 sesji, co 2-4 tygodnie.

Vivance

Zabieg przeznaczony do odmładzania skóry, wpływa jednak, korzystnie również na leczenie i usuwanie trądziku. Wykorzystuje technikę precyzyjnego frakcjonowania mikroigłowego RF, połączoną z terapią LED. Złote, delikatne, mikroigłowe końcówki odpowiednio oddziałują na skórę, nie uszkadzając jej. Precyzyjnie działający mikrosilnik gwarantuje odpowiednią aplikację, redukuje ból a także możliwość wystąpienia przykrych efektów ubocznych. Dzięki emisji światła LED, możliwa jest szybsza i efektywniejsza regeneracja skóry po przeprowadzonym zabiegu.

Aby odpowiednio zadbać o swoją skórę zaleca się zastosowanie 3 do 4 zabiegów.

Peelingi medyczne

Innowacyjny zabieg przeprowadzany przed doświadczonych lekarzy dermatologów. Jego efektem jest poprawa stanu naskórka gdzie pojawia się problem a także regenerację skóry właściwej w obrębie defektów kosmetycznych i zmian chorobowych. Zabieg polega na aplikacji na skórę różnych związków chemicznych, które z kolei powodują złuszczanie naskórka i późniejszą regenerację. Wskazaniami do wykonania peelengów chemicznych są”

  • trądzik,
  • blizny,
  • nadmierne rogowacenie skóry,
  • zmarszczki, utrata jędrności,
  • przebarwienia.

Po wykonaniu zabiegu należy stosować się do specjalnych zaleceń lekarza, zdecydowanie nie wskazane jest opalanie się, korzystanie z solarium, stosowanie kosmetyków o silnym działaniu. Przed wyjściem z domu, zaleca się stosowanie kremów z filterm UV 50+)

Zalecane jest wykonanie serii zabiegów w odstępach co 2-4 tygodnie.

Zabiegi z kwasami

Zastosowanie zabiegów z kwasami dokładnie oczyści skórę i zapobiegnie powstawaniu większej ilości uciążliwych zmian. Najczęściej stosowane w tym celu kwasy to:

  • azelainowy,
  • migdałowy,
  • glikolowy,
  • pirogronowy,
  • salicylowy.

Preparat szybko wnika w skórę, eliminując pojawiające się zmiany. Po wykonaniu zabiegu skóra jest gładka i pozbawiona zanieczyszczeń. Zabiegi najlepiej wykonać wczesną wiosną lub jesienią kiedy nie mamy do czynienia z uciążliwym mrozem lub palącym słońce. Zdecydowanie należy stosować się do zaleceń lekarza. Upragnione efekty można osiągnąć po wykonaniu serii zabiegów w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym lub dermatologicznym.

Odpowiednia dieta

Ważne są nawyki żywieniowe. Jeżeli zmagasz się z trądzikiem, powinieneś całkowicie zrezygnować z ostrych potraw, produktów wysoko przetworzonych, w których składzie znajdują się sztuczne barwniki, konserwanty oraz aromaty, napojów gazowanych, dużej ilości słodyczy, tłuszczy pochodzenia zwierzęcego, masła, tłustych serów, oleju i oczywiście fast foodów. Zrezygnuj z przypraw takich jak sól czy pieprz, zastąp je ziołami.

Zalecenia:

Witamina A

Witamina A czyli inaczej beta karoten – idealnie działa na skórę nadając jej jędrności, odpowiedniego blasku i ograniczając powstawanie zmian skórnych. Duże pokłady witaminy znajdziesz m.in w marchwi, pomidorach, pomarańczach, papryce, szpinaku, różnego rodzaju sałatach i brzoskwiniach.

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B – B1, B2, PP łagodzą schorzenia skóry. Zaleca się jedzenie orzechów, roślin strączkowych, wątróbki, pieczywa pełnoziarnistego, ziemniaków, jajek, drożdży.

Cynk

Osoby zmagające się z trądzikiem, powinny w swojej diecie uwzględnić składniki zawierające cynk, który działa leczniczo na tą przypadłość. Dodatkowo, ułatwia i wspomaga gojenie ranek. Cynk znajdziesz w: owocach morza, kaszach, roślinach strączkowych, jajkach, pieczywie żytnim i drobiu.

Błonnik

Składnik wspomagający oczyszczanie organizmu z toksyn i zanieczyszczeń. Znajdziesz go w: otrębach, brązowym ryżu, kaszach, pieczywie pełnoziarnistym, nasionach roślin strączkowych, szpinaku, soczewicy, pietruszce, koprze, selerze, fasoli, grochu, awokado, soi, fasoli, jabłkach, malinach, jagodach, porzeczkach, jeżynach i żurawinie, również w owocach suszonych.

Walka z trądzikiem wymaga szczególnej uwagi. Zalecane zabiegi kosmetyczne to tylko część drogi do gładkiej i pięknej skóry. Do codziennego jadłospisu powinieneś wprowadzić pełnowartościowe produkty bez chemii i sztucznych dodatków. Podstawowym krokiem powinna być jednak konsultacja z doświadczonym dermatologiem.