Rozstępy to charakterystyczne zmiany skórne, przyjmujące postać podłużnych blizn. Powstać mogą u osób w każdym wieku, nawet u dzieci i młodzieży. W większości przypadków mamy możliwość zapobiegania rozstępom, jednak nie zawsze dbamy w odpowiedni sposób o skórę. Mamy także możliwość skutecznej walki z już powstałym rozstępami – ale wówczas ogromne znaczenie ma sięganie po najskuteczniejsze metody usuwania rozstępów.

Czy możliwa jest skuteczna walka z rozstępami z wykorzystaniem domowych sposobów? A może nie obejdzie się bez pomocy specjalisty? Wszystkie wątpliwości rozwiejemy podczas rozmowy z ekspertem z branży beauty Pauliną Nowak kosmetologiem w Klinice urody Neonia z Krakowa.

– Czy każdy z nas narażony jest na powstanie rozstępów?

Rozstępy to defekty skórne powstałe w efekcie przerwania ciągłości włókien kolagenowych. Najbardziej charakterystyczną cechą rozstępów jest to, że te specyficzne blizny, które powstają w efekcie uszkodzenia tkanki od wewnątrz, a nie – jak w przypadku pozostałych blizn – w efekcie oddziaływania czynników zewnętrznych. Powstanie rozstępów towarzyszy nadmiernemu rozciąganiu skóry, np. w okresie dojrzewania, podczas ciąży czy przybierania na wadze. Jednak nie każda osoba z nadwagą czy kobieta w ciąży boryka się z rozstępami. Wynika to z faktu, że kluczowe znaczenie ma indywidualna predyspozycja do powstawania rozstępów, związana z wytrzymałością włókien kolagenowych i ich podatnością na uszkodzenia. Teoretycznie – każdy z nas może nabawić się rozstępów, ale niektórzy są bardziej narażeni na ich powstanie.

– Czy zatem każdy z nas może skutecznie zapobiegać powstawaniu rozstępów?

Możemy zrobić sporo, aby zminimalizować ryzyko powstania rozstępów, jednak nie zawsze się to udaje. Jeśli bowiem włókna kolagenowe są bardzo osłabione, wówczas poddanie skóry nadmiernym siłom rozciągania doprowadzi do przerwania włókien kolagenu. W profilaktyce rozstępów zasadnicze znaczenie ma odżywienie skóry na drodze stosowania preparatów ujędrniających i nawilżających, a także pobudzenia ukrwienia skóry. Codzienna aplikacja balsamu do ciała powinna być uzupełniona o masaże skóry, naprzemienne zimne i ciepłe natryski, a także dietę bogata w białko czy kwasy omega 3. Dzięki temu skóra jest odżywiona i dotleniona, a jej struktura – bardziej odporna na działanie czynników mechanicznych.

– A jeśli dojdzie już do powstania rozstępów – czy wspomniane masaże i kosmetyki wystarczą, aby zlikwidować rozstępy?

Odpowiednia pielęgnacja skóry powinna być dla nas priorytetem zawsze, gdyż zadbana skóra jest mniej podatna na powstawanie takich niekorzystnych zmian jak utrata jędrności, zmarszczki czy rozstępy. Gdy rozstępy już się pojawią, codzienne odżywianie skóry od zewnątrz i od wewnątrz jest bardzo istotne – ale ograniczenie się wyłącznie do domowej pielęgnacji nie pomoże pozbyć się tego defektu. Musimy sobie uświadomić, że rozstępy są bliznami – a tych nie usuniemy przy pomocy kosmetyku czy masażu. Domowe metody walki z rozstępami mają znaczenie pomocnicze i stanowią dopełnienie jedynej skutecznej metody usuwania rozstępów https://neonia.com.pl/problem-zabieg/usuwanie-rozstepow/ – profesjonalnych zabiegów wykonywanych w gabinecie medycyny estetycznej.

– Wśród jakich zabiegów medycyny estetycznej możemy dokonać wyboru?

Zabiegi na rozstępy wyróżniają się bardzo wysoka skutecznością – umożliwiają usuwanie nawet utrwalonych rozstępów. Celem takiej profesjonalnej terapii realizowanej w gabinecie medycyny estetycznej jest zintensyfikowanie procesów regeneracyjnych skóry oraz stymulowanie syntezy włókien kolagenowych. Dzięki temu możliwe jest przebudowanie zbliznowaciałej tkanki i wygładzenie skóry. Wykonanie serii zabiegów umożliwia redukcję widoczności rozstępów, zwiększenie gęstości skóry i jej uelastycznienie, dzięki czemu można trwale pozbyć się rozstępów. A najbardziej polecane zabiegi na rozstępy to karboksyterapia https://neonia.com.pl/kosmetyka-pielegnacyjna/karboksyterapia/ , lasery, Dermapen 4 i osocze bogatopłytkowe.

– Czy można wskazać, który z tych zabiegów jest najskuteczniejszy?

Każdy profesjonalny zabieg na rozstępy cechuje się bardzo wysoką skutecznością. Najlepiej, gdy zabiegi są łączone – taka zróżnicowana strategia walki z rozstępami z wykorzystaniem komplementarnych metod to gwarancja powodzenia. Wspomniane zabiegi maja jedną cechę wspólną, którą jest nakłuwanie skóry. Dzięki kontrolowanemu nakłuwaniu skóry możemy skutecznie pobudzić procesy regeneracyjne, ukierunkowane na uporządkowanie struktury kolagenu. Z drugiej strony – nakłuwanie umożliwia wprowadzanie związków aktywnych, które penetrują w głąb skóry i wspomagają regenerację. Należy podkreślić, że skuteczność takich profesjonalnych metod walki z rozstępami wynika z regularnego przeprowadzania zabiegów. Nie wystarczy jedna czy dwie wizyty w gabinecie medycyny estetycznej – należy być gotowym na wykonanie serii kilku, a nawet kilkunastu zabiegów w określonych odstępach czasowych. Tylko konsekwentne, regularne przeprowadzanie zabiegów umożliwia długotrwałą przebudowę struktury skóry i redukcję rozstępów.

– Proszę zatem o krótką charakterystykę najskuteczniejszych zabiegów na rozstępy.

Zacznijmy od laseroterapii – usuwanie rozstępów laserem https://neonia.com.pl/laseroterapia/laserowe-usuwanie-blizn-i-rozstepow/ sprowadza się do poddania skóry działaniu lasera ablacyjnego frakcyjnego. Laser emituje liczne mikrowiązki światła, które generują powstanie licznych drobnych, głębokich uszkodzeń termicznych. Uszkodzenia te otoczone są tkanką nieuszkodzoną – i to zapewnia kompleksowy remodeling skóry i wygładzenie rozstępów. Zastosowanie lasera przyczynia się do pobudzenia aktywności fibroblastów i syntezy nowych włókien kolagenowych, co prowadzi do przebudowy struktury blizn. Podobny efekt zapewnia zabieg z wykorzystaniem urządzenia Dermapen 4. W tym zabiegu czynnikiem prowadzącym do kontrolowanego uszkodzenia skóry nie jest wiązka lasera, a zestaw kilkudziesięciu cieniutkich igiełek. Aparat Dermapen 4 działa na określoną głębokość, którą można precyzyjnie kontrolować, a częstotliwość nakłuć to aż 2000 na sekundę. Rozstępy poddane tak intensywnej kuracji nie mają szans – podlegają przebudowie i wygładzeniu, a skóra odzyskuje pożądaną strukturę. Zabieg karboksyterapii polega natomiast na środskórnym wprowadzaniu dwutlenku węgla. Gaz wprowadzany jest przy pomocy cieniutkich igiełek. W miejscu podania dwutlenku węgla dochodzi do rozwoju miejscowego stanu zapalnego, pobudzenia krążenia krwi oraz wzmożonej syntezy włókien kolagenowych. Dwutlenek węgla inicjuje ponadto powstanie nowych naczyń krwionośnych, a lepsze ukrwienie skóry przekłada się na ujednolicenie pigmentacji skóry i zmniejszenie widoczności rozstępów.

Artykuł powstał we współpracy z: https://neonia.com.pl/