Stało się, twój maluch jest już na tyle duży, że może pójść do przedszkola. Postanowiłaś, że oprócz zorganizowania dla niego wyprawki, na nowo urządzisz mu pokój. Nie jest przecież już niemowlakiem, dlatego jego przestrzeń potrzebuje zmian! Co powinno znaleźć się w pokoju dziecka w wieku przedszkolnym?

Kolorystyka pokoju przedszkolaka

Dobrym sposobem na udane urządzenie wybranej przestrzeni jest zdecydowanie się na określoną kolorystykę danego wnętrza. Dzięki temu unikniemy chaosu w wybranym pomieszczeniu, ponieważ właśnie pod tym kątem dopasowane będą pozostałe elementy, takie jak np.: tekstylia i meble dla dzieci.

Przed podjęciem decyzji związanej z kolorem, warto zapytać własne dziecko, jakie są jego ulubione odcienie i barwy. Takie preferencje pojawiają się zwykle wtedy, gdy dziecko ukończy drugi rok swojego życia. Nie muszą to być już kolory kontrastowe, czyli takie, które zalecane są dla niemowlaków. Dobrym rozwiązaniem jest wybieranie jasnych barw, ponieważ nie wpływają one zbytnio na samopoczucie dziecka tak jak np. ciemny czerwony, albo żółty.

Przy wyborze koloru kierujemy się wiekiem dziecka, jego płcią, a także temperamentem. Można mieć też na uwadze względy praktyczne. Pomalowanie ścian i podłogi na ten sam jasny kolor, pozwala na uporządkowanie wnętrza.

kolekcja mebli dla dziecka elies

Biurko dla dziecka

Dziecko będące w wieku przedszkolnym może otrzymać swoje pierwsze w życiu biurko, które oczywiście dostosowane będzie do jego aktualnego wzrostu. Takie biurko lub mały stoliczek powinny znajdować się w odpowiednim miejscu. Biurko nie powinno być ustawione tyłem do drzwi ani tyłem do okna. Dziecko, które przy nim siedzi, nie może również zasłaniać sobie światła. Czas przy biureczku stanie się o wiele przyjemniejszy, jeżeli mebel ten będzie miał oryginalny kształt, albo będzie po prostu kolorowy.

Bardzo cennym rozwiązaniem, szczególnie istotnym w małych pomieszczeniach, jest postawienie na uniwersalny mebel, czyli taki, który łączy w sobie kilka funkcji. W sklepach z meblami dla dzieci, np. Elies dostępne są biurka, które połączone są z łóżkiem piętrowym, a także mini szafką. Jest to doskonały sposób na oszczędność miejsca w małych pomieszczeniach.

Dywan, poduszki, zasłonki i…

Urządzanie pokoju to także dobór tekstyliów. Znakomitym pomysłem jest postawienie na dywan do pokoju dziecka, który będzie można prać w pralce. Rozwiązanie to sprawdzi się zarówno przy małych, jak i przy nieco starszych dzieciach.

Dodatki takie jak dywan, poduszki, zasłonki i kocyki tworzą przytulny klimat wnętrza. Warto, aby stanowiły zgraną całość, może łączyć je motyw przewodni, np. ulubiona bajka, samochody, zwierzątka itp. Czy masz już pomysł na takie tekstylia?

Szafa na ubrania i pudła na mniejsze przedmioty

Znaczenie ma ponadto odpowiednie przechowywanie zabawek, których przedszkolak nadal ma zazwyczaj bardzo dużo. Przydatne będą tu skrzynki i kosze na zabawki, nieco tańszym rozwiązaniem jest zakup pudełek wykonanych z tektury lub plastiku. Ponadto wśród bardzo ważnych mebli dla dzieci, należy wymienić dużą szafę i komodę. Ta ostatnia w prosty sposób pozwoli odszukać potrzebne ubranka dziecka, np. skarpetki, koszulki, czapeczki. Sprawia również, że zawsze znajdują się one na właściwym miejscu i łatwo można je uporządkować. Dopełnieniem tego jest duża szafa z wieszakami, na których zawisną kurteczki, koszulki oraz sukienki małego przedszkolaka.