Dość powszechnie wiadomo, że duża liczba pracodawców w ogóle nie czyta listów motywacyjnych. Sytuacja taka ma miejsce dlatego, że większość tych, którzy składają dokumenty rekrutacyjne nie wie, jak powinien wyglądać dobrze i profesjonalnie napisany list motywacyjny. Najczęściej wzór listu motywacyjnego jest ściągany i skopiowany z internetu. W rezultacie pracodawca na swoim biurku ma setki bardzo podobnych do siebie dokumentów.

Jak napisać list motywacyjny, który zaciekawi pracodawcę?

Przede wszystkim zapomnij o powielaniu gotowych wzorów listów motywacyjnych z Internetu. Każdy rekruter bez trudu rozpozna taki list motywacyjny i z pewnością nie będzie zainteresowany przeglądaniem treści, którą widział już wiele razy. Jeśli chcesz napisać list motywacyjny, po który sięgnie pracodawca, to bądź po prostu sobą. Zainteresuj rekrutera swoją osobą, niech po przeczytaniu jego pierwszych wersów będzie zaciekawiony i chętny do dalszej lektury. Efektem przeczytania listu motywacyjnego niech będzie zaproszenie cię na rozmowę w sprawie pracy. Najlepszą z możliwych opcji jest sytuacja, kiedy rekruter po przeczytaniu listu motywacyjnego odniesie wrażenie, że został on stworzony specjalnie dla niego. Jak napisać list motywacyjny? 4 ważne kwestie:

  1. Początek takiego listu motywacyjnego musi być inny od wszystkich wzorów, które są powszechnie dostępne w sieci.
  2. Nie może być w nim miejsca na sformułowania schematyczne.
  3. List motywacyjny musi być oryginalny.
  4. Powinien zawierać na samym początku informację zachęcającą rekrutera do dalszego czytania.

List motywacyjny możesz rozpocząć informacją, że o ofercie pracy dowiedziałeś się od osoby polecającej. Pracodawcę zapewne zainteresuje jej imię i nazwisko. Możesz także nawiązać do tego, czym zajmuje się firma. Pokaż, że interesujesz się tym, co nowego dzieje się w firmie. Warto pochwalić się tym, że o ofercie pracy dowiedziałeś się na targach branżowych. Tego typu informacje już od samego początku stawiają Twoją kandydaturę w pozytywnym świetle. Jeszcze innym sposobem jest powołanie się na podobne doświadczenia. Być może osoba, która zajmuje się rekrutacją, ukończyła tę samą uczelnię? Dowiedz się więcej o osobie zajmującej się zatrudnianiem pracowników w firmie.

List motywacyjny jest dokumentem uzupełniającym CV, nie mogą się w nim znaleźć te same informacje, co w Curriculum Vitae. List motywacyjny powinien pokazywać w jaki sposób Twoje umiejętności i doświadczenia mogą być wykorzystane z pożytkiem dla firmy. Przedstaw kilka powodów przemawiających za tym, że firma biorąc pod uwagę Twoją kandydaturę, odniesie wymierne korzyści.

Spersonalizuj List Motywacyjny

Idealnym rozwiązaniem będzie sytuacja, kiedy list motywacyjny będziesz kierował do konkretnej osoby w firmie. Jeśli dokładnie przeczytasz ogłoszenie rekrutacyjne, dowiesz się, do kogo skierować list motywacyjny. Podaj pełną nazwę stanowiska, na jakie kandydujesz. Jeśli ogłoszenie o pracę ma takie informacje, to podaj numer referencyjny. Wysyłając list w formie pliku elektronicznego, dodaj do jego nazwy nazwisko rekrutera.

Najczęściej popełniane błędy w listach motywacyjnych

Do najczęściej popełnianych błędów pojawiających się w listach motywacyjnych należą: błędy ortograficzne, literówki, te same informacje, co w Curriculum Vitae, brak szczegółów na temat motywacji do pracy, zbyt obszerna treść, niedostosowanie do danej oferty pracy.

Struktura listu motywacyjnego

List motywacyjny powinien zawierać następujące elementy:

  • Imię, nazwisko, dane kontaktowe
  • Nadmienienie, do kogo list motywacyjny jest skierowany (imię, nazwisko, właściwy dział itp.)
  • Zwrot grzecznościowy
  • Wstęp (numer referencyjny, nazwa stanowiska)
  • Treść zasadnicza z podziałem na akapity
  • Zakończenie
  • Zwrot grzecznościowy
  • Podpis
  • Inne istotne informacje wymagane przez pracodawcę

W swoim liście motywacyjnym możesz także umieścić odnośniki do swoich prac. To dobre rozwiązanie w przypadku zawodów związanych z tworzeniem wizualnych projektów. Na końcu listu można także dodać informacje o posiadanych referencjach.  Możesz to zrobić, dodając informacje „Kontakt referencyjny”, a tam umieścić imię, nazwisko i kontakt telefoniczny do osób, które mogą udzielić ustnych referencji. Praktykowane jest również dodanie dopisku „Referencje dostępne na życzenie”.

Jeśli nie chcesz, aby Twój list trafił do niszczarki, zastosuj się do poniższych rad.

  1. Nie używaj pustych przymiotników. Każdy użyty przymiotnik powinien być podparty konkretnym przykładem. Opisując doświadczenie i osiągnięcia zawodowe zrób to pod kątem tego, jak będziesz mógł je wykorzystać w przyszłej pracy. Używaj sformułowań, które zainteresują pracodawcę. Pisz językiem korzyści. Niech pracodawca odniesie wrażenie, że jeśli nie zatrudni cię na dane stanowisko, to jego firma może stracić cennego kandydata do pracy. Informuj o konkretach i używaj danych liczbowych. Liczby przyciągają wzrok każdego rekrutera.
  2. List motywacyjny to uzupełnienie Curriculum Vitae, możesz, więc z powodzeniem umieścić w nim wszystkie wątki poboczne, na które nie było już miejsca w CV.
  3. Odnieś się do wymagań, jakie stawia pracodawca, pokaż, że je spełniasz.

Pokaż swoją motywację do pracy

Umiejętnie przedstaw swoją motywację do pracy na danym stanowisku. Odnieś się do tego, co spowodowało, że zainteresowałeś się ofertą tej właśnie firmy. Pokaż, że wierzysz w wartości, jakie wyznaje firma, jesteś zainteresowany jej produktami bądź usługami.

Ciekawe sposoby na wzbudzenie zainteresowania rekrutera

W pisaniu listu motywacyjnego, tak jak we wszystkich czynnościach związanych z kandydowaniem na dane stanowisko, przyda się umiar. Podstawową zasadą powinno być stworzenie silnego wrażenia, że jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko. Listy motywacyjne w tonie zbyt pochwalnym lub zbyt lakoniczne nie spełnią swego zadania. Możesz także zastosować bardziej niekonwencjonalne środki do zainteresowania pracodawcy swoją kandydaturą. Jednym z takich sposobów jest przedstawienie swoich umiejętności i doświadczenia za pomocą metody STAR.

Wielu rekruterów bardzo ceni sobie ten sposób przedstawiania informacji o sobie. Polega on na tym, że opisuje się sytuację, z jaką miało się do czynienia, a następnie pokazuje się, w jaki sposób udało się daną sprawę rozwiązać. Jest to skuteczna metoda na to, aby pokazać swoje zaangażowanie i motywację do pracy. Jeszcze jednym z pomysłów jest dodanie odnośnika do swojego konta na portalach typu LinkedIn. List motywacyjny nie powinien być dłuższy niż strona A4. Po jego napisaniu przyjrzyj się treści i usuń wszystkie zbędne informacje, które mogą tylko rozpraszać uwagę osoby, która rekrutacją się zajmuje. Postaw na indywidualne podejście i za każdym razem, kiedy piszesz list motywacyjny, dostosuj go do konkretnego odbiorcy. Zadbaj o estetykę i ładny wygląd, po tego rodzaju list motywacyjny każdy rekruter sięgnie z większą chęcią. Dobierz odpowiednią szatę graficzną – spójną z tą, w jakiej stworzyłeś CV.  Pomocne w tym zakresie są szablony CV i listów motywacyjnych dostępne w sieci.