Jak udekorować dom na święta Bożego Narodzenia w stylu skandynawskim?

Jak co roku w Święta Bożego Narodzenia staramy się sprawić aby dom emanował ciepłem i świąteczną energią, warto zatem poszukać ciekawych inspiracji w stylu, który pochodzi z miejsc, gdzie zima to niemal codzienność. Skandynawowie jak nikt znają się na dobrym designie i dekoracjach, które ocieplają wnętrza sprawiając, że przebywanie w nich daje nam radość i zachęca do wspólnego spędzania czasu w gronie rodziny i przyjaciół.

Styl skandynawski to przede wszystkim biel, prostota i minimalizm. Od kilku sezonów bardzo chętnie urządzamy pomieszczenia w tym bardzo modnym klimacie. Nie powinno to dziwić, ponieważ wnętrze w stylu skandynawskim jest eleganckie, a przy tym przytulne i funkcjonalne. Jednak próżno szukać w nim przepychu i kolorowych błyskotek, dlatego czasami możemy się zastanawiać nad tym, jak udekorować dom na Święta Bożego Narodzenia, aby utrzymany był w stylu skandynawskim. Tak naprawdę możliwości jest całe mnóstwo i mimo tego, że wśród świątecznych dekoracji scandi nie będzie kolorowych łańcuchów w stylu rokoko, bombek czy nowoczesnego oświetlenia w stylu LED, to klimat jaki uzyskamy będzie przepełniony ciepłem, przytulnością i świątecznym nastrojem.

Choinka w roli głównej – symbol nawiązujący do tradycji i do natury

Większość z nas nie wyobraża sobie świąt bez choinki. Nie inaczej jest w Skandynawii, z tym wyjątkiem, że tam nie zobaczymy drzewka przybranego we wszystkie kolory tęczy, z bombkami zdobionymi cekinami i grubo obsypanymi brokatem. Na Północy królują bowiem żywe choinki, na których zazwyczaj pojawiają się dekoracje tylko w jednym, wybranym kolorze. Może to być biel, srebro, czerwień czy złoto. Choć nie brakuje domów, w którym pachnące, zielone drzewko jest ozdobą samą w sobie i domownicy napawają się jego naturalnym pięknem, bez zawieszania na nim wyszukanych ozdób.

1. Choinkowe dekoracje w stylu skandynawskim – Broste Copenhagen w sklepie North&South Home

Skandynawowie mają też alternatywę dla tradycyjnej choinki, co szczególnie sprawdza się w małych pomieszczeniach, w których żywe drzewko utrudniałoby codzienne funkcjonowanie. W takim przypadku wystarczy, że weźmiemy kilka patyków o różnej długości, ułożymy je w kształcie choinki, czyli najdłuższy patyk na dole, a najkrótszy u góry, następnie zwiążemy je sznurkiem, a magia świąt zawita pod nasz dach. Aby efekt był jeszcze bardziej spektakularny można przepleść patyki światełkami i zawiesić na nich delikatne ozdoby. Tak przygotowaną własnoręcznie choinkę możemy powiesić na ścianie, dzięki czemu nie będzie zabierała miejsca, a mimo to będzie budowała cudowny, świąteczny klimat.

Ozdoby świąteczne w stylu skandynawskim – najlepiej robione ręcznie

Chcąc nadać wnętrzu bożonarodzeniowy skandynawski ton, powinniśmy pamiętać o miękkich i puszystych kocach, narzutach oraz poduszkach, w które przyjemnie będzie się wtulić w mroźne grudniowe wieczory. Wszystko utrzymane powinno być w kolorze bieli i ecru, które można połączyć z subtelnym akcentem szarości, złota bądź czerwieni. Stawiając na wzory, sięgajmy po materiały, na których widnieją płatki śniegu, renifery oraz gwiazdki, ponieważ są to charakterystyczne motywy skandynawskie.

2. Dekoracja świąteczna w stylu skandynawskim – House Doctor w Sklepie North&South Home

Boże Narodzenie w stylu scandi to też z pewnością stroiki, girlandy i wieńce, ale bardzo skromne i minimalistyczne. Ponadto Skandynawowie lubią przyozdabiać swoje wnętrza lampkami choinkowymi oraz girlandami typu cotton-balls, ale muszą być one w jasnych, ciepłych kolorach, które tworzą wyjątkowy klimat. Często można zobaczyć je wokół okien, przy kominkach i na balustradach. Oprócz światełek, dużą rolę odrywają świeczniki i białe świece, których nie może zabraknąć na skandynawskim bożonarodzeniowym stole.

Naturalne dekoracje bożonarodzeniowe scandi

Jedną z wielkich zalet stylu skandynawskiego jest to, że możemy go stworzyć bardzo tanim kosztem. Czasami nie musimy wydać nawet złotówki, aby pochwalić się świątecznymi ozdobami scandi, takimi jak leśne szyszki, wycięte z papieru gwiazdy czy przestrzenne choinki. Wystarczy wybrać się z dziećmi lub partnerem na jesienny spacer i zebrać naturalne materiały, z których wykonamy własnoręcznie ozdoby – szyszki pomalowane sprayem, choinki wyklejone z tektury oraz bombki choinkowe w kształcie prezentów wiązane lnianym szpagatem – zachwycą oryginalnością i sprawią nam wiele radości. Te proste pomysły sprawią, że w naszych wnętrzach zapanuje cudowny klimat świąt, z jakim możemy się spotkać na dalekiej Północy.

3. Bombki choinkowe – Hubsch w sklepie North&South Home

4. Bombki choinkowe – Iblaursen