Instytut Pantone, światowy specjalista w zakresie kolorów, co roku typuje barwę, która przez kolejne 12 miesięcy ma zdominować świat mody i designu. W tym roku wybór padł na Classic Blue – ciemnoniebieską tonację o ponadczasowych charakterze i eleganckim wyglądzie. Jak wprowadzić ten wyjątkowy odcień do domowej aranżacji?

– Instytut Pantone, na podstawie obserwacji trendów i stylu życia, już od 20 lat wskazuje kolor, który będzie królować w wybranym sezonie. Zeszły rok upłynął pod znakiem Living Coral – barwy nawiązującej do zagrożonych wyginięciem raf koralowych. W tym roku eksperci stawiają na głęboki, niebieski odcień, symbolizujący spokój i stabilizację. We wnętrzu Classic Blue tworzy atmosferę pełną szyku i harmonii – mówi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu i reklamy, RuckZuck.

Jak stosować Classic Blue we wnętrzu?

Classic Blue może stać się wiodącą barwą wystroju lub jego subtelnym uzupełnieniem. Pierwsza opcja skierowana jest do osób, które stawiają na wyraźną metamorfozę i nie boją się wyzwań aranżacyjnych. Wykańczając farbą w tym odcieniu reprezentacyjną ścianę i dobierając ciemnoniebieski zestaw wypoczynkowy, wnętrze zupełnie zmieni swój wygląd. Warto mieć przy tym na uwadze, że intensywne, głębokie tonacje zastosowane na dużych płaszczyznach najlepiej sprawdzą się w dobrze nasłonecznionych i przestronnych pomieszczeniach. W innym przypadku zbyt wiele elementów w ciemnych kolorze mogłoby skutkować efektem przytłoczenia.

wykanczajac jedna sciane kolorem classic blue wnetrze zyska wyrazisty charakter na zdjeciu drzwi sentis cayo od ruckzuck

Można również pokusić się o zastosowanie kreatywnych rozwiązań. Classic Blue przypomina niebo wieczorową porą – świetnym pomysłem będzie zatem przemalowanie na ten kolor sufitu w sypialni lub pokoju dziecka. Dodając do tego naklejki w kształcie gwiazd powstanie wyjątkowa dekoracja. Inną, bardzo oryginalną propozycją jest wybór drzwi wewnętrznych w ciemnoniebieskim odcieniu – taka możliwość dostępna jest np. w przypadku drzwi Larix lub SENTIS Inez od RuckZuck, które na specjalne życzenie można zamówić w wielu kolorach z palety RAL.

Inną możliwością jest stosowanie koloru Classic Blue jedynie w dodatkach. To bezpieczna opcja, która również ożywi i zdynamizuje przestrzeń. Poduszki, dywaniki, obrusy, zasłony, świeczniki, wazony – każdy z tych elementów może przybrać ciemnoniebieski odcień, dodając wnętrzu klasy.

kolor classic blue swietnie sprawdza sie w dodatkach na zdjeciu panele podlogowe wiparquet authentic 10 narrow jasnobrazowy od ruckzuck

Z czym łączyć kolor Classic Blue?

Z jakimi kolorami zostanie zestawiona barwa Classic Blue zależy od upodobań i temperamentu domowników. Jeśli bliski jest im kolor niebieski, warto postawić na monochromatyczność, sięgając dodatkowo po takie odcienie jak cyjan, lazur czy baby blue. Jaśniejsze tonacje nieco zneutralizują wystrój, tworząc we wnętrzu przyjemny nastrój.

Fanom śmiałych, kontrastowych połączeń poleca się wybór barw dopełniających, czyli pomarańczy i czerwieni – w takim wnętrzu nigdy nie zapanuje nuda. Tak awangardowa aranżacja wymaga jednak sporej rozwagi w działaniu i dokładnego zaplanowania każdego detalu, by uniknąć efektu kiczu.

Osoby ostrożnie podchodzące do wszelkich zmian aranżacyjnych powinny z kolei wybrać stonowane tło. Biel, beże, jasne brązy i szarości pozwolą idealnie wyeksponować Classic Blue we wnętrzu, tworząc zgraną i harmonijną całość.

– Classic Blue to kolor ponadczasowy, który można wprowadzić do przestrzeni mieszkalnej na wiele różnych sposobów. Jeśli naszym postanowieniem noworocznym jest zmiana wystroju wnętrz, wybór Classic Blue może stać się początkiem wyjątkowej metamorfozy. Aranżacja z wykorzystaniem tej barwy zaprezentuje się nie tylko elegancko, ale również bardzo nowocześnie – dodaje Katarzyna Śliwińska.