W pokoju dziecka, już tego najmłodszego, powinno znaleźć się kilka różnych źródeł światła. Istotnym rodzajem oświetlenia jest takie, które emituje łagodne i ciepłe światło, jedynie delikatnie rozjaśniające pomieszczenie. W pokoju starszego dziecka niezbędna jest lampka na biurko. Co jeszcze trzeba wiedzieć o oświetleniu dla malucha?

Oświetlenie pokoju najmłodszego malucha

W pokoju niemowlaków (o ile w ogóle mają swój pokój) i najmłodszych dzieci (do 2-3 lat) potrzebne jest światło, które umożliwi dorosłemu swobodne wieczorne czytanie dziecku do snu. Zwykle jest to łagodne i ciepłe oświetlenie boczne, które nie rozświetla całego pokoju i znajduje się przy łóżku. Może emitować je kinkiet czy duża lampa podłogowa, ale równie dobrze na szafce nocnej można postawić lampkę na biurko, która będzie o tyle wygodna, że strumień światła będzie można skierować wprost na czytany tekst. Co więcej, należy pamiętać, żeby było na tyle jasno, aby wzrok się nie męczył.

Bezpieczeństwo, komfort i funkcjonalność – oświetlamy pokój dziecka rozsądnie

W pokoju malucha światło ma być nie tylko funkcjonalne – musi także wpływać na samopoczucie dziecka. Dlatego istotne jest, aby znajdowało się w nim jego kilka różnych źródeł. Centralna lampa sufitowa, np. w formie słońca, kwiatka czy samolotu, sprawdzi się wieczorami, m.in. podczas zabawy. Komfortowe warunki do czytania i nauki zapewni natomiast lampka biurkowa, niezbędna zwłaszcza w pokoju starszego dziecka. Ponadto jedno źródło światła koniecznie powinno znaleźć się przy łóżku. Musi być ono na tyle jasne, aby maluch nie musiał nadwyrężać wzroku podczas czytania. Wszystkie lampki powinny być także bezpieczne i możliwe do włączania przez dziecko. Ciekawym rozwiązaniem są również lampki wtykowe z diodami LED, które podłączone do kontaktu będą emitowały delikatną poświatę, rozpraszając mrok oraz ułatwiając najmłodszym zaśnięcie.

Lampka na biurko od najmłodszych lat?

Małe, miejscowe źródło światła przyda się w pokoju malucha już od samego początku. Posłuży do oświetlenia pokoju choćby w nocy, gdy trzeba wstać do dziecka. Ruchomą głowicę z żarówką można tak ustawić, aby wiązka światła nie świeciła w oczy, a jedynie umożliwiała bezpieczne poruszanie się po pokoju. Niewielka lampka stojąca przyda się np. w pobliżu przewijaka. Najlepiej postawić ją w takim miejscu, gdzie łatwo można ją będzie uruchomić po wejściu do pokoju. Może także świecić się na okrągło, szczególnie jeśli zastosowano w niej energooszczędne i wydajne lampy LED.