Podczas wakacyjnych wyjazdów często natrafiamy na różne stoiska, na których można wręcz przebierać między wieloma rodzajami okularów przeciwsłonecznych. Jednak niejednokrotnie trudno nie nabrać podejrzeń ze względu na wyjątkowo niskie ceny. Jak to możliwe, że zaledwie za kilka złotych da się kupić okulary z filtrem UV wysokiej jakości, w dodatku wyróżniające się modnym designem? Otóż nie da się! Nie daj się nabrać – zobacz, na co zwrócić uwagę przy wyborze okularów przeciwsłonecznych.

No dobrze, ale przecież jeśli okulary mają doczepioną metkę, to z niej można dowiedzieć się wszystkich niezbędnych informacji, na podstawie których podejmuje się decyzje o zakupie. Musisz jednak wiedzieć, że bardzo łatwo paść ofiarą oszustwa. Te najtańsze to po prostu masowo sprowadzane z Chin podróbki, a informacje na opakowaniu lub metce nierzadko są zafałszowane.

Jest jednak pewien skuteczny sposób na to, żeby sprawdzić, czy w danych okularach oczy będą odpowiednio chronione. Przed zakupem po prostu załóż interesujący Cię model okularów, po czym spójrz przed siebie. Poproś osobę towarzyszącą lub użyj lustra, aby zobaczyć, jak zachowuje się Twoja źrenica po ich zdjęciu. Jak rozpoznać, czy zapewniają ochronę przed promieniowaniem UV? Jeżeli po zdjęciu okularów przeciwsłonecznych źrenice zwężą się, to znaczy, że musisz poszukać innego modelu.

A co w przypadku, gdy jesteś amatorem sportów wodnych, kierowcą samochodu albo wędkujesz? Okulary polaryzacyjne takie, jak Polaryte HD dostępne w sklepie www.tvokazje.pl może nie są konieczne do spacerów po mieście, za to w wyżej wymienionych przypadkach sprawdzą się idealnie. Łatwo natrafić na fałszywki lub model niskiej jakości, więc trzeba mieć się na baczności.

Tutaj też możesz sprawdzić, czy okulary, które chciałbyś kupić, to faktycznie okulary z polaryzacją. Fałszywki niskiej jakości mają często słabą warstwę polaryzacyjną, która bardzo szybko może się zetrzeć, a tym samym stracić swoje właściwości. Łatwo to zweryfikować spoglądając przez takie okulary na ekran telefonu (pamiętaj, żeby najpierw go odblokować). Gdy nim poruszysz, możesz zaobserwować, ze się przyciemnia – wówczas są to okulary z dobrą polaryzacją.

Co to są okulary polaryzacyjne?

Podstawowym zadaniem, jakie mają okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne, jest niwelowanie wszelkich odbić, jakie pojawiają się na gładkich, płaskich powierzchniach. Odbicia te, zwane też refleksami świetlnymi, nie tylko pogarszają jakość obrazu, ale też mogą negatywnie wpływać na wzrok, męczyć oczy i powodować problemy z koncentracją. Niekiedy silne światło słoneczne może prowadzić do różnych schorzeń narządu wzroku, takich jak zapalenie rogówki czy spojówek.

Na jakiej zasadzie działają okulary polaryzacyjne? Aby to zrozumieć, należy wiedzieć co nieco o tym, jak zachowuje się światło. Światło słoneczne odbija się w każdym kierunku: pionowe promienie słońca odpowiadają za prawidłowe, ostre widzenie kształtów i barw, natomiast poziome powodują powstawanie refleksów i smug, co z kolei pogarsza kontrast i może oślepiać. Okulary z polaryzacją skutecznie niwelują refleksy świetlne, dzięki czemu doskonale nadają się np. do bezpiecznego prowadzenia samochodu.

Szkodliwy wpływ promieniowania UV

Z całą pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak szkodliwe może być promieniowanie ultrafioletowe. Ma negatywny wpływ zarówno na skórę, jak i oczy. Właśnie o narząd wzroku powinieneś zadbać ze szczególną troską, ponieważ łatwo to zlekceważyć, zwłaszcza latem. Dobre okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne można kupić w sklepie internetowym TV Okazje – taki zakup to podstawa by zapewnić dobrą ochronę oczu – najlepiej przez cały rok.

Promieniowanie UV można podzielić według zakresów: UVA, czyli 400-315 nanometrów; UVB 315-280 nanometrów oraz UVC 280-200 nanometrów. O promieniowanie UVC nie musisz się martwić, ponieważ jest całkowicie pochłaniane przez ozonosferę.

UVB oraz UVA są najbardziej niebezpieczne. Wchłania je rogówka Twoich oczu, co może mieć fatalne skutki, takie jak m.in. zaćma czy zapalenie rogówki i spojówek. W związku z tym idealną ochroną będą okulary polaryzacyjne z filtrem UV 400, zabezpieczającym w 100% przed promieniowaniem UV.