Koncentratory tlenu – rodzaje, zastosowanie

Koncentratory tlenu - rodzaje, zastosowanie

Koncentrator tlenu jest urządzeniem, które wykorzystuje się do podawania dawek powietrza ze zwiększoną ilością tlenu pacjentowi, który ma problemy z dusznością. Jest to urządzenie stosowane z dużym powodzeniem w tlenoterapii. Wyróżniamy dwa rodzaje koncentratorów tlenu, są to narzędzia stacjonarne, jak i przenośne. Czym różnią się od siebie i jakie mają zastosowanie?

Jakie zastosowanie mają koncentratory tlenu?

Urządzenia te pomagają ludziom na całym świecie, którzy borykają się z różnego rodzaju chorobami układu oddechowego, jak i układu krążenia. Są one stosowane w przypadku astmy oskrzelowej, jak i w dusznicy bolesnej oraz w nadciśnieniu i niedociśnieniu tętniczym. Koncentratory tlenu działają także wspomagająco w przypadku różnorakich chorób onkologicznych, a także w przypadku anemii lub problemów z nerkami.

Rodzaje koncentratorów tlenu

Stacjonarny koncentrator tlenu-jest to urządzenie, które zasilane jest za pomocą prądu stałego. Koncentratory stacjonarne są zazwyczaj używane w domu chorego, jak i w różnego rodzaju szpitalach bądź zakładach ochrony zdrowia. Tego typu urządzenia, w przeciwieństwie do koncentratorów przenośnych, cechują się stosunkowo dużą wagą, co oznacza, że ich mobilność jest praktycznie zerowa. Pacjent korzystający ze stacjonarnego koncentratora powietrza ma znacznie ograniczoną mobilność i przemieszczać się może maksymalnie na odległość kilku metrów.

Przenośny koncentrator tlenu-jest to grupa produktów, które znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest wsparcie tlenowe poza domem. Przenośne koncentratory tlenu zazwyczaj są stosunkowo małe powierzchniowo i cechują się lekką wagą, co umożliwia używanie ich przez pacjenta podczas podróży, czy to w samochodzie, czy innych pomieszczeniach. Ten typ urządzeń zasilany jest za pomocą prądu z gniazdka elektrycznego lub wbudowanej baterii.

Jaki koncentrator tlenu wybrać?

Tak naprawdę przy wyborze tego rodzaju urządzenia, kluczowe jest to, jaki aspekt jest dla nas najważniejszy. Jeżeli istotna jest dla nas możliwość swobodnego przemieszczania się i korzystania z urządzenia podczas podróży, w różnych miejscach, dobrze postawić na koncentrator przenośny. Przenośne urządzenia są zazwyczaj poręczne i niewiele ważą. Natomiast jeżeli nie zależy nam tak bardzo na mobilności, a priorytetem jest wydajność urządzenia, postawmy na koncentrator stacjonarny. Jest to zdecydowanie lepszy wybór dla osób, które z powodu swojej choroby mają utrudnione poruszanie się, a większość czasu spędzają w łóżku.