Piękne, równiutkie, lśniące i białe zęby to nie tylko dar natury, ale przede wszystkim efekt dbania o jamę ustną oraz systematycznych wizyt u dentysty.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów środków do codziennej higieny jamy ustnej. Obok odpowiedniej pasty do zębów ważną rzeczą na temat higieny jamy ustnej jest szczoteczka do zębów. Na rynku dostępne są głównie 2 typy szczotek elektrycznych: oscylacyjno-pulsacyjna (rotacyjna) oraz soniczna.

Pierwsza z nich to najbardziej popularna, ekonomiczna i dostępna dla wszystkich szczoteczka. Jest prosta w stosowaniu i może z niej korzystać cała rodzina. Szczoteczki te charakteryzują się okrągłą główką czyszczącą, która podczas szczotkowania wykonuje ruchy rotacyjne. Szybkie ruchy rotacyjne główki sprawiają, że włosie końcówki w sposób mechaniczny, z dużą intensywnością, oczyszcza zęby. Popularna marka Oral-B oferuje wiele produktów, gdzie wszystkie główki (końcówki) są uniwersalne i pasują na każdy model.

Szczoteczki soniczne to grupa szczoteczek elektrycznych, w których zastosowano technologię fal dźwiękowych. Mechanizm szczoteczki sonicznej generuje drgania dźwiękowe, które wprawiają włosie końcówki wymiennej w ruch wymiatający. Bardzo szybkie ruchy włosia szczoteczki sonicznej doskonale usuwają płytkę nazębną i uporczywe osady. Natężenie drgań powoduje również powstanie w buzi milionów mikro pęcherzyków powietrza, które penetrują i oczyszczają miejsca trudno dostępne w jamie ustnej.

Porównanie szczoteczek

Tradycyjną szczoteczkę manualną miał okazję użytkować każdy z nas. Brak mechanizmów elektronicznych sprawia, że psują się bardzo rzadko. Szczoteczki te wyróżniają się: wielkością, kształtem oraz funkcjami.

Szczoteczki, które nie wymagają wykonywania samodzielnych ruchów podczas szczotkowania to szczoteczki elektryczne i soniczne. Te szczoteczki wyróżniają się: stopniem twardości, rozmiarem szczoteczki, gęstością włókien oraz trwałością baterii i częstotliwością ruchów oscylacyjno-rotacyjnych oraz pulsacyjnych.

Obie szczoteczki charakteryzują się dużą dokładnością czyszczenia zębów. Jest natomiast kilka różnic, które pomogą w podjęciu decyzji, którą szczoteczkę wybrać do mycia zębów.

Szczoteczka soniczna posiada szybsze ruchy 31 000 – 48 000 ruchów wymiatających a szczoteczka elektryczna ok. 5600 – 8800 ruchów oscylacyjnych. Wybierając szczoteczkę soniczną lub elektryczną czyszczenie zębów, płytki nazębnej oraz przestrzeni międzyzębowych jest dokładniejsze. Przewagą szczoteczek elektrycznych jest to, że posiadają one więcej różnych końcówek do szczoteczki. Oprócz tego szczoteczki soniczne i elektryczne mają wbudowane czasomierze, które ułatwiają utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej.

Obie tak samo dobre

Niezależnie od tego, jaki rodzaj urządzenia wybierzemy, warto przed zakupem sprawdzić najważniejsze parametry techniczne. Dokonując wcześniejszego rozeznania wybierzemy urządzenie, które najlepiej spełni nasze wymagania i oczekiwania. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na:

  • Rodzaj zasilania – do wyboru mamy zasilanie bateryjne (wymagają wymiany baterii), akumulatorowe (ładowanie w gniazdku) oraz szczoteczki akumulatorowo-sieciowe, które mogą pracować przy podłączeniu ich do prądu;
  • Akumulator – warto sprawdzić jak często i jak długo ładować szczoteczkę;
  • Programy – zaletą szczoteczek elektrycznych i sonicznych jest to, że pozwalają na skorzystanie z różnych trybów pracy. Tutaj możemy wspomnieć o trybie delikatnym, wybielającym czy też masującym dziąsła. Do tego dodać możemy łatwy start, a także specjalny komunikat dźwiękowy, który informuje nas, co 30 sekund o konieczności zmiany strefy szczotkowania. Po 2 minutach system wyłącza szczoteczkę. W ten sposób możemy czyścić zęby tak długo, jak jest to wskazane. Zaawansowane szczoteczki dysponują nawet modułem Bluetooth. Dzięki niemu możemy sparować urządzenie ze smartfonem, na którym zainstalowana została specjalna aplikacja, która gromadzi statystyki i wyświetla wskazówki pomagające lepiej zadbać o zęby;
  • Wyposażenie – wybierając szczoteczkę warto zwrócić uwagę na to, czy jest wyposażona w czujnik nacisku, który poinformuje nas, gdy zbyt mocno przyciskami urządzenie do płytki zębowej. Niektórzy producenci do zestawu dołączają również wymienne końcówki, etui, ładowarkę, a także specjalną stację dezynfekująca, która czyści końcówki światłem ultrafioletowym.