Prowadzisz aktywny tryb życia, trenujesz, biegasz? Powinieneś wiedzieć, że Twoje stawy wymagają specjalnego traktowania. Dowiedź się jak zadbać i zregenerować swoje stawy na pięć sposobów. Odpowiednia dieta, ćwiczenia, mądrze dobrane suplementy i odpoczynek sprawią, że zapomnisz o problemach ze stawami.

Chroń stawy przed kontuzjami

Ochraniacze na kolanach, łokciach i nadgarstkach- czy są potrzebne? Czy można obejść się bez użycia ochraniaczy? Zapewne tak, ale nie warto tego robić. Sprzęt ochronny jest niezbędny nawet wtedy, kiedy uważasz, że triki na rowerze czy rolkach mógłbyś robić z zamkniętymi oczami. Wystarczy jeden niewłaściwy ruch i kontuzja gotowa. Uszkodzenie stawu często jest konsekwencją jakiegoś dużego urazu. Zdarza się, że kilka drobnych nadwyrężeń w krótkich odstępach czasu także może wywołać ból i opuchnięcie stawu. Noszenie ochraniaczy z pewnością pozwoli na uniknięcie takich sytuacji.

Wzmacniaj mięśnie

Silne mięśnie pomagają stawom. Przy małej masie mięśniowej cały ciężar ciała opiera się na stawach. Przez to są one bardziej podatne na uszkodzenia. Dotyczy to zwłaszcza stawów kolanowych. Trening siłowy pozwala nie tylko na rozwój mięśni. Wzmacnia także więzadła, które mają za zadanie utrzymywać stawy we właściwej pozycji. Dzięki temu stają się one odporne na obciążenie i lepiej unoszą ciężar ciała. Dobrym nawykiem jest dbanie o prawidłową postawę ciała podczas stania i siedzenia. Stawy źle znoszą np. noszenie plecaka na jednym ramieniu zamiast na dwóch.

Zmień dietę

Dla zdrowia stawów warto zasmakować w pewnych pokarmach i wprowadzić je do codziennego jadłospisu. Niezbędne są ryby, np. łosoś, makrela lub szprotki. Tłuszcz rybi to bardzo bogate źródło kwasów omega-3. Dzięki nim stawy będą zdrowe i mocne. Konieczny jest także nabiał lub inne źródło wapnia dla wzmocnienia kości. Witamina C z pomarańczy, porzeczek i owoców aceroli ma działanie usuwające wolne rodniki. Dzięki niej można gasić w zarodku potencjalne ogniska stanów zapalnych. Warto również sięgnąć do kulinarnej tradycji dawnych Indii i Chin. Stamtąd pochodzą kurkuma i imbir. Te dwie przyprawy badano pod kątem przydatności w medycynie i wykazano, że mają one znaczący wpływ na prawidłową pracę stawów.

Zastosuj odpowiednie suplementy

Jeżeli wiesz, że sport, który jest twoją pasją nie jest obojętny dla twoich stawów, to nie czekaj, aż zaczną one puchnąć i skrzypieć. Możesz zapobiec tym dolegliwościom zawczasu. Suplementy diety, które regenerują chrząstkę stawową najczęściej zawierają w składzie glukozaminę lub kolagen. Optymalna dawka glukozaminy wynosi 3 razy dziennie po 500 mg lub raz dziennie 1500 mg. Kolagen powinien być podawany w dawce 10 g dziennie. Ale uwaga: pierwsze efekty stosowania suplementów zazwyczaj są odczuwalne po 3 miesiącach zażywania. Inne ważne składniki preparatów na stawy to m.in. chondroityna (zalecana dawka: 200-400 mg 2-3 razy dziennie) i MSM (zalecana dawka: od 500 mg 3 razy dziennie aż do 3000 mg 2 razy dziennie)

A może czas odpocząć?

Kiedy po wysiłku odczuwasz ból i sztywność stawów, może to być sygnał od organizmu, że przesadziłeś z treningiem. Stawy nie lubią ruchów powtarzanych wielokrotnie i przez długi czas. Zapytaj trenera o zestaw ćwiczeń, które będą w mniejszym stopniu obciążać stawy i staraj się je wykonywać aż do ustąpienia objawów. Możesz też wybrać mniej forsowną formę aktywności fizycznej. Dobre jest pływanie lub jazda na rowerze. Ulgę w bólu przyniesie masaż, najlepiej przy pomocy rozgrzewającej maści. Nie wolno też zapominać o odpowiedniej ilości odpoczynku, który jest tak samo ważny, jak ćwiczenia. Wypoczęty organizm szybciej wróci do formy.

wDlmmgYrCuOnwAAAABJRU5ErkJggg== Ekspert zdrowia i urody
Artykuł został przygotowany przez redakcję www.nowafarmacja.pl/. Suplementy diety, kosmetyki i leki to nasza specjalność.