Botoks, to popularna i skrócona nazwa toksyny botulinowej, jednej z kilku biologicznych toksyn. Jej pozytywne efekty są wykorzystywane w okulistyce, ortopedii, neurologii, a także – w medycynie estetycznej. Warto sprawdzić, w jakim celu można zastosować tę niezwykłą substancję.

Sposób 1. Botox – broń na zmarszczki

Usuwanie zmarszczek za pomocą botoksu jest najczęściej przywoływanym zabiegiem w pytaniu o wykorzystanie tej niezwykłej substancji. Rozpowszechnił się on dzięki wielu gwiazdom i celebrytom, z czasem docierając do gabinetów medycyny estetycznej, z których oferty może skorzystać każdy. Nie jest to zabieg przeznaczony wyłącznie dla kobiet – mówi konsultant z kliniki Esteticmed w Bydgoszczykorzystają z niego także i mężczyźni, nie tylko w celach kosmetycznych, ale także wynikających z całkiem innych problemów. Współcześnie nie jest to już zabieg będący luksusem, stosują go normalni, zwykli ludzie.

Botoks stosowany jest przede wszystkim do usuwania zmarszczek mimicznych. Dzięki niemu można zlikwidować nieprzystępny wyraz twarzy, budzący strach w relacjach z innymi ludźmi – jest to częsty problem, choć rzadko się go wymienia. Poprawia także ogólny wygląd twarzy – jest ona odmłodzona i wypoczęta. Stosuje się go w celu eliminacji:

  • zmarszczek między brwiami (tzw. lwia zmarszczka)
  • zmarszczek poprzecznych czoła
  • kurzych łapek (okolice oczu)
  • zmarszczek okolicy nosa, ust, brody i szyi (niezbyt często)

Poprawnie przeprowadzony zabieg nie wywołuje efektów maski i paraliżu twarzy, jak to jest powszechnie sądzone. Ekspert medycyny estetycznej, który w Częstochowie zajmuje się usuwaniem zmarszczek za pomocą botoksu zapewnia, że doświadczony specjalista wie, jak usunąć zmarszczki mimiczne, bez unieruchamiania całej twarzy.

Sposób 2. Botox – pozbądź się nadpotliwości

Każdy z pewnością choć raz przeżył sytuację, kiedy nadmierne pocenie się było powodem jego wstydu. Mimo, że jest to naturalna reakcja organizmu w czasie gorących dni, po wpływem silnego stresu czy innych doświadczanych emocji, może stać się dużym problemem utrudniającym życie. Jeśli zachowuje się wszystkie zabiegi higieniczne i ochronne, a mimo to nadmierna potliwość nadal występuje, można skorzystać z najbardziej skutecznego środka – jest nim właśnie botoks. Jad kiełbasiany zablokuje neuroprzekaźniki odpowiedzialne za pobudzanie gruczołów do wydzielania potu. Jest to proces odwracalny, który zostaje przywrócony po kilku miesiącach, ale można go powtarzać tak długo, jak nadmierne pocenie będzie przeszkodą w życiu.

Botoks jest wstrzykiwany w problematyczne miejsca za pomocą bardzo cienkiej igiełki, w odległości 1 – 1,5 cm – tłumaczy specjalista od botoksu z Torunia. Pierwsze efekty można zauważyć po kilku dniach, a pełne usunięcie problemu nadpotliwości następuje po upływie minimum 2 tygodni.

Sposób 3. Botox – wylecz migreny

Klinika Esteticmed specjalizująca się w zabiegach z użyciem botoksu, pokazuje jeszcze jeden sposób wykorzystania jadu kiełbasianego. Mowa tu o wykorzystaniu botoksu w celu leczenia przewlekłych bóli migrenowych. Choć w Polsce jest to zabieg jeszcze mało rozpowszechniony, to ma szansę stać się dosyć popularny. Od 2010 roku został dopuszczony do użycia przez amerykańską agendę rządową do spraw żywności i leków. Od tego czasu leczy się nim wiele osób. Kto choć raz poznał uciążliwy ból migrenowy, z pewnością rozważy możliwość jego całkowitej eliminacji.

Terapia polega na wielokrotnym ostrzykiwaniu niewielką dawką botoksu obszarów umiejscowionych wokół głowy i szyi. Ważne jest, aby zastosować go tylko wobec medycznie potwierdzonego występowania migreny, która pojawia się dosyć często w ciągu miesiąca. Bóle głowy mogą mieć i inne przyczyny, na które terapia botoksem może nie być skuteczna.

Konsultant kliniki medycyny estetycznej Esteticmed zapewnia, że jakiekolwiek zastosowanie botoksu – zarówno kosmetyczne, jak i medyczne, jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Jest to substancja dopuszczona do użytku, która w małych ilościach nie szkodzi, a pomaga. Nie wywoła ona paraliżu twarzy, ani nie zablokuje możliwości wyrażania emocji jeśli poda ją wykwalifikowana osoba, w dobrych gabinetach medycyny estetycznej. Stosowanie botoksu na własną rękę, który pochodzi z niepewnych źródeł może przynieść więcej szkody, niż pożytku.

Artykuł przygotowany we współpracy z kliniką Esteticmed: http://www.esteticmed.pl/