Whisky to trunek powstający w toku destylacji zacieru zbożowego, który potem przez określony czas (zazwyczaj kilku lat) dojrzewa w beczkach. Unikalny smak whisky sprawia, że doskonale nadaje się ona do przyrządzania drinków – zdecydowanie najlepszym do tego gatunkiem jest blended whisky, czyli whisky mieszane.

Stanowią one kompozycję wielu destylatów – zarówno whisky single malt (słodowej) produkowanych z różnych zbóż, jak jęczmień, żyto czy kukurydza – jak i (niekiedy) innych rodzajów spirytusu.

Dzięki intensywnemu smakowi oraz bogactwie aromatów samego trunku drinki z whisky zachwycają miłośników wyrafinowanych doznań, pozostając przy tym przystępnymi dla początkujących. Istnieje szereg sposobów, dzięki którym można zaskoczyć takimi drinkami siebie, jak i gości. Chodzi tutaj nie tylko o nietypowe nazwy, ale także ciekawy wygląd i unikalną kompozycję smaków. Wśród takich zaskakujących drinków warto jest wyróżnić Green Whiskey Smash, Bloody O.J. oraz Irish Chocolate.

Green Whiskey Smash

Green Whiskey Smash to unikatowe połączenie smaku whisky, limonki i ogórka. Ten orzeźwiający drink o niezwykłym, zielonym odcieniu ożywi każdą imprezę, wprawiając w zachwyt gości.

Do przygotowania drinka Green Whiskey Smash potrzebne będzie 75 ml blended whisky, około 10 kawałków pokrojonego w kostkę ogórka i 10 kawałków pokrojonej w kostkę limonki, 2-3 gałązki mięty, 150 ml lemoniady (lub tyle soku limonki z wodą – w proporcji 1:2) oraz 3-4 łyżki pokruszonego lodu. Na dnie szklanki, najlepiej typu old-fashioned, należy umieścić pokrojonego w kostkę ogórka i limonkę oraz gałązki z liśćmi mięty. Te wszystkie składniki należy w dość energiczny sposób ze sobą wymieszać. Dzięki temu wydzieli się z nich sok. Następnie należy dodać kruszony lód, whisky i lemoniadę, a całość udekorować plastrem ogórka lub cząstką limonki.

Bloody O.J.

Bloody O.J. swoją unikalną konsystencję i zaskakujący smak uzyskuje dzięki zastosowaniu jako jednego z podstawowych dodatków do whisky, soku pomidorowego. Łącząc te składniki dodatkowo z sokiem pomarańczowym i przyprawami, można uzyskać drinka o wyrazistym, pikantnym smaku idealnym dla osób, które szukają mocnych wrażeń.

Aby stworzyć drinka Bloody O.J. potrzebne jest 40 ml blended whisky, 40 ml soku pomarańczowego, 40 ml soku pomidorowego, 1 dash (około 10 kropel) wody gazowanej oraz 2-3 kostki lodu. Do szklanki do drinków wypełnionej kostkami lodu, należy wlać whisky, sok pomarańczowy, sok pomidorowy i wodę gazowaną. Następnie całość trzeba zamieszać i udekorować cząstką pomarańczy. By drink miał bardziej pikantny smak, można do niego dosypać szczyptę pieprzu i soli bądź dolać kilka kropel sosu tabasco.

Irish Chocolate

Drink Irish Chocolate pokazuje, że whisky można podawać także z wykorzystaniem takich nietypowych składników jak mleko i kakao. Dzięki nim istnieje możliwość stworzenia warstwowego drinka o ciekawym wyglądzie, ale także o unikalnym smaku.

Do przygotowania drinka Irish Chocolate potrzeba około 20 ml blended whisky, 100 ml mleka, 50 ml tłustej śmietany, 2 łyżeczki kakao w proszku oraz 1/2 mlecznej czekolady (około 50 g), a także opcjonalnie – bitą śmietanę w sprayu. Na samym początku należy podgrzać mleko wraz z podzieloną na kostki 1/4 czekolady, a po kilku minutach dodać kakao. Po zamieszaniu oraz zagotowaniu można dodać whisky i śmietanę, ponownie całość mieszając. Gdy całość się podgrzeje, tak przygotowanego drinka należy przelać do szklanki i udekorować wiórkami z 1/4 startej czekolady bądź, opcjonalnie, bitą śmietaną.