Jeszcze niedawno to szara taśma klejąca była uważana za uniwersalny materiał, przy pomocy którego można naprawić lub przymocować większość rzeczy w domu. Dziś jej rolę przejął pistolet do klejenia na gorąco. Zebraliśmy dla Ciebie kilka trików z jego użyciem, które mogą się przydać każdej gospodyni domowej – sprawdź je!

1. Drobne naprawy krawieckie

Po klej na gorąco możesz sięgnąć przede wszystkim w sytuacji, gdy chcesz szybko i trwale połączyć ze sobą 2 kawałki materiału bez użycia igły z nitką. Metoda ta co prawda nie jest zbyt estetyczna – dlatego stosuje się ją najczęściej w przypadku firan i dywaników, a nie ubrań. Możesz też wykorzystać klej do podklejenia wycieraczki, której brzeg zacząć się pruć – zabezpieczysz go w ten sposób przed dalszym niszczeniem.

2. Antypoślizgowe podeszwy

Boisz się, że dziecko poślizgnie się, biegając po domu? Możesz je przed tym ochronić, ulepszając zwykłe kapcie. Jak to zrobić? Nanieś na podeszwę cienką warstwę kleju na gorąco – najlepiej w postaci nieregularnego wzoru. Po zaschnięciu spoina stanie się lekko gumowa, a przez to antypoślizgowa. Dzięki temu maluch zyska lepszą przyczepność, a ty będziesz spokojniejsza, zabezpieczając go przed bolesnym upadkiem.

5 domowych trikow ktore wykonasz przy pomocy kleju na goraco 1

3. Wieszanie dekoracji i poziomowanie obrazów

Co roku w okresie świątecznym masz ten sam problem z wieszaniem dekoracji? Czas z tym skończyć! Zamiast wbijać gwoździe w ściany, przyklej ozdoby klejem na gorąco. Uzyskana w ten sposób spoina będzie trwała i dość odporna na obciążenie – bez problemu utrzyma ciężar lampek świątecznych czy bombek. Co więcej, po sezonie łatwo ją usuniesz, nie pozostawiając na ścianie śladu. Klej na gorąco pozwoli Ci również na wypoziomowanie wiszących na ścianie obrazów. Wystarczy tylko podkleić je kropelką kleju – dzięki temu nie będą odstawać od ściany.

4. Ulepszenie wieszaków na ubrania

Utrzymanie porządku w szafie nie należy do najprostszych czynności – szczególnie wtedy, gdy śliskie tkaniny ześlizgują się z wieszaków, zaburzając świeżo odzyskany porządek. Czy w ten sytuacji niezbędna jest wymiana wszystkie wieszaków. Niekoniecznie – wystarczy je tylko nieco ulepszyć. Rozgrzej klej na gorąco i nanieś go na wieszak w taki sposób, aby tworzył nieregularne kuleczki. Po zaschnięciu wypukły wzór wraz z lekko gumową powierzchnią spoiny zadbają o to, aby ubrania pozostały na swoim miejscu.

5 domowych trikow ktore wykonasz przy pomocy kleju na goraco 3

5. Bezpieczne zabawki dla dzieci

Twoje dziecko uwielbia bawić się gumowymi zabawkami? Z pewnością wiesz jednak, jak trudno jest utrzymać je w higienicznej czystości – szczególnie w środku. Woda, która wpadnie do ich wnętrza, jest w zasadzie niemożliwa do usunięcia – pozostaje więc tam tak długo, aż nie wyschnie. Takie środowisko jest wręcz idealne do rozwoju najróżniejszych bakterii, a nawet pleśni czy grzybów. Czy można coś z tym zrobić, aby nie odbierać dziecku przyjemności zabawy w wodzie? Możesz dokładnie zakleić wszystkie otwory klejem na gorąco tak, aby woda nie miała jak dostać się do środka. Teraz maluch może bez obaw pluskać się w towarzystwie zabawek!

Sprawdź też inne zastosowania kleju na gorąco – znajdziesz je w tym artykule: Gdzie i kiedy stosować pistolet do kleju na gorąco?