W modzie, tak jak i w każdej dziedzinie życia, sporo jest mitów i półprawd, które powtarzane od lat stały się „oczywistymi oczywistościami”. Rozprawmy się z kilkoma takimi twierdzeniami…

Falbany powiększają biust.

Duże, sztywne i poziome falbany faktycznie optycznie powiększają biust. Niestety, drobne i miękkie falki nie dają takiego efektu. Większe falbany powinny miękko spływac w dół, lać się – wówczas wydłużą sylwetkę i optycznie ją zwężą. Falbany w zbliżonych odcieniach również dają efekt wyszczuplenia.

Ubrania obcisłe podkreślają mankamenty sylwetki.

Prawdą jest, że ubrania zbyt ciasne (zwłaszcza w dużym rozmiarze) nie wpływają korzystnie na wygląd. Należy pamiętać, iż idealne ubranie nie może opinać ciała, wrzynać się w nie. Natomiast olśniewający efekt nadadzą drapowania, marszczenia czy dekolt typu fala. Dzięki nim ubrania leżące blisko ciała ładnie wyeksponują kobiecą figurę i będą wyglądały perfekcyjnie. Należy unikać nie tylko za ciasnych rzeczy, jak również za dużych, workowatych, niekształtnych, nadmiernie luźnych. Nie tylko nie ukrywają niedoskonałości, a wręcz sprawiają, że kobieta wygląda potężniej.

Poziome pasy pogrubiają.

Paski poziome optycznie pogrubiają – ale tylko wówczas, gdy są regularne i symetryczne. Dlatego najlepiej wybierać ubrania w paski kolorowe, o różnej szerokości, ponieważ stworzą one iluzję, że tułów jest węższy niż w rzeczywistości. Bardzo ważny jest również fason. Jeżeli wybiera się pasy poziome, warto zadbać o to, by krój był prosty, a ubranie wykonane z delikatnej tkaniny. Należy pamiętać, że jeśli najdrobniejsze paseczki znajdą się na górze, to zmniejszą optycznie biust. Natomiast szeroki pas czerni na dole nada efekt smukłych bioder.

Wzorzyste rzeczy powinny być zestawione z gładkimi.

To nieprawda! Mieszanie deseni, eksperymentowanie z nimi jest trendy. Trzeba jednak pamiętać o ważnych zasadach. Jeżeli łączymy kilka wzorów, to należy dać sobie spokój z mieszaniem kolorów. Powinny one do siebie pasować, więc dobrze jest trzymać się jednej gamy np. brązów. Ukośne wzory zwężą sylwetkę na górze nawet wtedy, gdy będą spore. Można przy tym połączyć dwa skośne wzory, jednak muszą ze sobą harmonizować. Natomiast na dolne części ciała lepiej wybierać drobniejsze desenie, które wyszczuplą nogi.

Należy unikać łączenia mocnych kolorów.

To nieprawda, ponieważ mocne kolory zawsze są na topie i trzeba je łączyć ze sobą. Lepiej jednak w jednej stylizacji wybrać maksymalnie trzy barwy, ale zrezygnować z gry formą – należy wybierać proste fasony. Warto zadbać o to, aby kolory miały podobną intensywność. Efekt smukłych nóg pozwolą osiągnąć buty w tym samym kolorze co spodnie.