Poznaj kilka prostych trików, dzięki którym nie tylko będziesz się świetnie bawić, ale też unikniesz przykrych konsekwencji i uciążliwego kaca.

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, imprezować też trzeba potrafić. Jeśli robimy to nierozsądnie, nie tylko sytuacja szybko przestaje być zabawna, ale w mgnieniu oka może przerodzić się we wstydliwą lub niebezpieczną. Dlatego zamiast dać się bezmyślnie ponieść rytmowi nocy, zastosuj kilka prostych reguł i ciesz się dobrze wykorzystanym czasem wolnym.

Po pierwsze: dużo pij!

Ta zasada brzmi nieco przewrotnie, chodzi jednak o napoje bezalkoholowe. Alkohol hamuje wydzielanie hormonu, który kontroluje gospodarkę wodną w organizmie – stąd towarzyszące jego spożyciu odwodnienie. Poprzez regularne uzupełnianie płynów, zmniejszysz jego uciążliwe skutki, a według niektórych specjalistów nawet uchronisz się przed kacem. Szczególnie istotne jest, abyś wypiła około dwóch szklanek wody przed pójściem spać.

Po drugie: uzupełniaj witaminy i minerały

Jeszcze bardziej pomożesz swojemu organizmowi, jeśli do wody dodasz składniki wypłukiwane przez alkohol. Poprzez dodanie miodu lub cukru uzupełnisz niedobór glukozy, co uchroni przed uczuciem rozbicia następnego dnia. Wyciśnięcie cytryny pomoże natomiast uzupełnić niedobór witaminy C. Następnego dnia natomiast zjedz coś bogatego w magnez i potas (na przykład gorzką czekoladę, banany czy pomidory).

Po trzecie: nie bój się tłustego jedzenia

Odpowiedni jadłospis powinnaś wprowadzić jednak jeszcze przed wyjściem na imprezę. Koniecznie musisz zjeść obfity posiłek, najlepiej dość tłusty i zawierający pełnowartościowe węglowodany. Taka „podkładka” pod alkohol sprawia, że jego metabolizm zostaje spowolniony, a co za tym idzie, powoduje on mniej negatywnych skutków dla naszego organizmu.

Po czwarte: wybieraj „jasne” alkohole

Warto wiedzieć, że po „białych” alkoholach, takich jak czysta wódka lub gin, będziemy mieć zdecydowanie mniejszego kaca niż chociażby po whisky. Jeśli masz wybór, stawiaj właśnie na te „jasne” trunki. Oczywiście najlepiej będzie, jeśli nie będziesz mieszać ze sobą różnych typów drinków.

Po piąte: zachowaj umiar

Najważniejsze jest jednak, abyś nawet w trakcie imprezy nie traciła zdrowego rozsądku. Nie przesadzaj ani z ilością alkoholu, ani z czasem imprezowania. Jeśli poczujesz, że powinnaś już zakończyć wieczór, po prostu to zrób. A kiedy już zdarzy ci się wypić o jednego drinka za dużo, sięgnij po odpowiedni produkt, który obniży stężenie alkoholu we krwi. W Polsce dostępny jest jedyny wyrób medyczny, który redukuje poziom alkoholu – Alcovit Med.(koniecznie pamiętaj, że najlepiej zażyć go w trakcie lub po zakończeniu imprezy!). Życzymy dobrej i bezpiecznej zabawy!