Aby móc wykonywać wszelkiego rodzaju prace ogrodowe, takie jak sadzenie roślin, pielenie chwastów czy grabienie liści, należy się zaopatrzyć w stosowny sprzęt ogrodniczy. Jakie są najpopularniejsze narzędzia do ogrodu?

Sprzęt ogrodniczy — co warto mieć?

Do kategorii, jaką są narzędzia ogrodowe zaliczają się między innymi: łopatka, grabie, nożyk oraz sekator. Jeżeli chodzi natomiast o gadżety ogrodnicze, są to na przykład rękawiczki ogrodowe. Podpowiadamy, czym kierować się przy ich wyborze.

Łopatka oraz grabie

Jednym z najpopularniejszych narzędzi ogrodniczych jest łopatka. To niezwykle uniwersalne akcesorium ogrodnicze, które może być wykorzystywane zarówno do sadzenia i przesadzania roślin, jak i wykopywania rabatek warzywnych lub kwiatowych. Jak wybrać idealny produkt tego typu? Przede wszystkim, powinien mieć on ergonomiczny kształt dobrze dopasowujący się do dłoni. Godne polecenia są w szczególności łopatki lekko zaokrąglone lub kanciaste. Taka ich budowa sprawia, że wykopywanie ziemi z ich pomocą nie wymaga dużego nakładu siły. Jeżeli chodzi o materiał wykonania, do czynienia możemy mieć między innymi ze sprzętem ogrodniczym ze stali. Tworzywo to jest niezwykle wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Warto postawić na łopatkę z powłoką antykorozyjną, która nie ulegnie zardzewieniu nawet na skutek długotrwałego kontaktu z wilgotną ziemią. Kolejne popularne narzędzie ogrodnika to grabie. Wbrew pozorom, używać można ich nie tylko do grabienia liści czy zgarniania skoszonej trawy. Równie dobrze nadają się one do zbierania resztek gałęzi czy przerzucania kompostu. Ciekawą alternatywą dla klasycznych grabi mogą być modele ze zmiennym rozstawem zębów lub wymiennymi głowicami. Jeżeli chodzi o uchwyt, najlepiej, aby był on wykonany z metalu. Materiał ten jest bowiem niezwykle wytrzymały, lekki i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Wybierając grabki, łopatki i pazurki, warto postawić na wysokiej jakości wyroby renomowanych producentów. Jedynie wówczas będzie można mieć pewność, że posłużą one przez długi czas i będą się dobrze sprawdzały w każdych warunkach.

Nożyk i sekator

W każdym zestawie narzędzi ogrodniczych znaleźć powinny się również sekatory i nożyki ogrodowe. Drugie z nich bardzo dobrze sprawdzają się podczas przycinania pędów roślin, obcinania gałązek, cięcia ogrodowego sznurka czy zbierania warzyw i owoców. Najlepiej, aby ostrze nożyka było wykonane ze stali nierdzewnej, która jest materiałem odpornym na korozję. Jeśli chodzi o rączkę, może być ona na przykład drewniana. Do przycinania pędów drzew krzewów owocowych i ozdobnych bardzo dobrze sprawdza się natomiast narzędzie, jakim jest sekator. Idealny produkt tego typu powinien być lekki i nie wymagać dużego użycia siły. Ostrza sekatora mogą być wykonane ze stali nierdzewnej lub węglowej.

Rękawice ogrodowe

Narzędzia to nie wszystko. Podczas prac w ogrodzie niezbędna jest odzież ogrodowa pod postacią rękawic ogrodowych. To sprawdzony sposób na ochronę dłoni przed zranieniem lub zabrudzeniem. Jak wybrać idealne rękawice ogrodowe? Podczas pielenia ogródka najlepiej sprawdzać będą się modele gumowe lub bawełniane z gumowanym spodem. Rękawiczki do pracy w ziemi muszą być odporne na ścieranie i działanie wilgoci. Warto postawić tu na model posiadający powierzchnię poliuretanową. Planujące prace z narzędziami, warto natomiast włożyć specjalistyczne rękawice z grubego materiału. Do ich produkcji wykorzystuje się między innymi lateks.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj