Przez ostatnią dekadę rolety zewnętrzne stały się niewątpliwie jednym z głównych produktów stosowanych do ochrony domów, mieszkań, banków oraz innych budynków użyteczności publicznej. Produkty te cechują się przede wszystkim niezwykłą wytrzymałością – to właśnie ta kwestia w sporej mierze zadecydowała o ich ogromnym zapotrzebowaniu. Poznaj 5 zalet rolet zewnętrznych, o których nie miałeś pojęcia, a tak jak my będziesz pod niemałym wrażeniem.

Popularność

Rolety zewnętrzne zazwyczaj wykonane są z aluminium lub stali, dzięki czemu mogą służyć nam przez długie lata. Popularności temu rodzajowi zabezpieczeń okiennych przysporzyła między innymi wyjątkowa łatwość w dopasowaniu do nowoczesnych budynków oraz estetyczna i elegancka kolorystyka. Dzięki swojej funkcjonalności produkty te stanowią integralną część nowoczesnych technologii budowlanych. Stanowią również doskonałe zabezpieczenie przed słońcem, wiatrem, deszczem, śniegiem i innymi zjawiskami atmosferycznymi. Przy zakupie odpowiedniego modelu, warto wiedzieć, że mamy do wyboru dwie wersje: podtynkową – tutaj puszka rolety chowana jest pod elewacją, dlatego należy montować ją jeszcze przed wykonaniem ocieplenia oraz wersję adaptacyjną – puszka przykręcana jest na zewnątrz, dzięki czemu można ją montować niezależnie od stanu wykończenia budynku. Duży wybór i łatwość montażu gwarantuje, że każdy dobierze produkt na miarę swoich potrzeb.

wola 2

Łatwość montażu

Rolety zewnętrzne charakteryzują się stosunkowo łatwym montażem, jeśli jednak chcemy, żeby produkt był zainstalowany w profesjonalny sposób, należy zamówić doświadczonych fachowców z odpowiednią wiedzą. Na samym początku należy oczywiście umówić się na pomiar, aby dobrać produkt idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Pracownik firmy specjalizującej się w zakładaniu tego rodzaju rolet, zmierzy dokładnie nasze okno od zewnętrznej strony. Po przygotowaniu produktu na wymiar, następnym krokiem będzie wyznaczenie punktów mocowania w stolarce okiennej (rolety te rzadziej montuje się w murze, gdyż w tym celu należałoby wywiercić otwory na kołki rozporowe).

Po zamontowaniu prowadnic, nad wnęką okienną monter zaczepia wałek, w którym znajduje się pancerz. Następnie przytwierdza kasetę roletową, a szczeliny pomiędzy nią, a murem uszczelnia silikonem. Linkę, taśmę lub przewód sterujący przekłada przez wcześniej przygotowany otwór. Dla rolet o powierzchni większej niż 2,5 m2 należy wykonać dodatkowe mocowanie skrzynki do nadproża. Następnie fachowiec montuje przelotkę taśmy lub linki przy pomocy odpowiednich dla danego podłoża elementów mocujących. W zależności od rodzaju napędu, należy zainstalować nawijarkę taśmy lub linki na wewnętrznej stronie ścian budynku. W przypadku rolet elektrycznych monter wykonuje odpowiednie połączenia, pamiętając o podstawowych zasadach: w przypadku sterowania przewodowego nie należy podłączać więcej niż jednego silnika do pojedynczego przełącznika bez zastosowania odpowiednich do tego celu sterowników. Rolety powinny być zasilane oddzielnym obwodem elektrycznym, który zabezpieczy przed uszkodzeniem uzwojeń.

Po zamontowaniu wszystkich elementów należy wykonać próbę działania. Cały montaż nie trwa długo i choć teraz wydaje się trochę kłopotliwy, to zapewniamy, że w praktyce i przy pomocy specjalistów nie sprawi problemów. Profesjonalna firma zadba oczywiście o odpowiednie zabezpieczenia, tak aby podczas montażu okno nie uległo uszkodzeniu i nie straciło gwarancji.

Intuicyjna obsługa

Rolety zewnętrzne posiadają dwie możliwości sterowania – ręczną oraz elektryczną. Pierwszy rodzaj charakteryzuje się tym, że roleta wyposażona jest w zwijacz ze specjalną taśmą bądź linką, która umieszczona jest oczywiście po wewnętrznej stronie okna. Dostępne są także modele z mechanizmem korbowym, przeznaczonym do większych rolet. Rodzaj sterowania elektrycznego jest odrobinę droższym rozwiązaniem, lecz biorąc pod uwagę jego wygodę użytkowania, warto zastanowić się nad wyborem tego systemu. Dzięki takiemu rozwiązaniu można sterować każdą roletą oddzielnie lub wszystkimi jednocześnie nawet przy użyciu smartfona czy tabletu.

Ochrona domu

wola 3

Ochrona budynku to podstawa. Obecnie na rynku znajduje się szeroka gama produktów, dzięki którym można podnieść bezpieczeństwo swojego domu lub mieszkania. Rolety zewnętrzne to jedno z takich rozwiązań. Posiadają wiele nowoczesnych funkcji, dzięki którym ewentualny intruz nie będzie miał możliwości dostania się do wnętrza naszego domu. Zastosowanie wytrzymałych materiałów gwarantuje, że nie sposób będzie zniszczyć twardy pancerz produktu. Te cechy sprawiają, że rolety zewnętrze są jednym z najlepszych sposobów na ochronę naszego mienia.

Funkcjonalność

Rolety zewnętrzne cechują się przede wszystkim bardzo dużą funkcjonalnością. Można je stosować jako ochronę przed nadmiarem promieni słonecznych w lecie, a z kolei w zimie jako izolację, która zatrzyma ciepło wewnątrz domu. Dzięki temu można w łatwy sposób zaoszczędzić na rachunkach za energię. Tego rodzaju rolety zwiększają również izolację akustyczną, odczuwalnie obniżając poziom hałasu w pomieszczeniach. Zapewniają zachowanie prywatności i znacząco wpływają na poczucie bezpieczeństwa domowników. Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione czynniki, warto zastanowić się w jakim stopniu nasz lokal wymaga zabezpieczeń i jaki rodzaj należy wybrać.