Utrzymanie domu w czystości, bez względu na to jaka jest jego powierzchnia, i ile osób w nim zamieszkuje, zawsze stanowi bardzo duże wyzwanie, tym bardziej, że często można odnieść wrażenie, że nie ma sposobu na skuteczne, a tym bardziej szybkie sprzątanie.  Jeśli Ty też tak myślisz, to oznacza to, że nie znasz prostych, a zarazem niezwykle skutecznych sposobów na wysprzątanie domu.

Ścieranie kurzy zawsze zaczynaj od góry. Dywany oraz wykładziny, podobnie jak wszelkiego rodzaju elementy dekoracyjne są miejscem, w którym zbiera się bardzo dużo kurzu. Dlatego też ich usunięcie jest najlepszym sposobem na pozbycie się źródła kurzu w domu. Natomiast otwarcie okna podczas sprzątania, uniemożliwi rozprzestrzenianie się go po całym domu.

Zapewne chcesz wiedzieć czym najlepiej ścierać kurz? Jednorazowymi ręcznikami, które po zabrudzeniu wyrzucisz do kosza na śmieci. Jeśli jednak wolisz ściereczki, to musisz pamiętać o ich regularniej wymianie na nowe, ponieważ są one wręcz idealnym miejscem, w którym może zbierać się kurz.

Na rynku jest dostępnych bardzo wiele preparatów przeznaczonych do czyszczenia mebli. Pomagają one nie tylko w usuwaniu kurzu, ale także w jego natychmiastowym przyleganiu. Dlatego też, jeśli nie chcesz każdego dnia ścierać kurzu z mebli, to koniecznie skorzystaj z takich właśnie preparatów. Zapomnij natomiast o tym, że usuniesz kurz z mebli za pomocą czystej, suchej ściereczki. Jeśli nie możesz lub też nie chcesz stosować specjalnych preparatów przeznaczonych do pielęgnacji mebli, to pamiętaj o tym, że ścierka, którą ścierasz kurz musi być mokra, w ten sposób nie przesuwasz drobinek kurzu na kolejne powierzchnie, ani nie roznosisz go po całym domu. Dobrym, a zarazem niezwykle skutecznym sposobem, który sprawdza się podczas odkurzania mebli, jest ich wcześniejsze spryskanie wodą. Możesz w tym celu posłużyć się rozpylaczem do wody, za pomocą którego spryskujesz liścia swoich roślin. W ten sposób drobinki kurzu nie będą się przemieszczać podczas sprzątania.

Regularne mycie wszelkiego rodzaju sprzętów AGD, wymiana znajdujących się w nich filtrów, oraz usuwanie wszelkiego rodzaju zabrudzeń natychmiast po ich powstaniu to najlepszy sposób na to, aby w Twojej ulubionej frytkownicy, ekspresie do kawy, wentylatorze, czy w odkurzaczu nie gromadził się niepotrzebny kurz, lub tłuszcz, który bardzo skutecznie przyciąga do siebie inne zabrudzenia. Rezygnacja z otwartych półek oraz regałów, to także sprawdzone rozwiązanie, które sprawi, że łatwiej będzie Ci utrzymać dom w czystości, ponieważ kurz nie będzie miał miejsc, w których będzie mógł się zbierać.

Z całą jednak pewnością najlepszym sposobem na skuteczną walkę z kurzem w domu jest systematyczność oraz dokładność. Tylko wtedy, kiedy będziesz regularnie oraz bardzo dokładnie sprzątać, kurz nie zdąży się nagromadzić w Twoim domu. Najlepsze środki czyszczące, najlepsze rady na nic się zdadzą, kiedy sprzątanie domu będzie miało miejsce raz na jakiś czas. W takiej sytuacji usunięcie wszystkich dywanów, pozbycie się wszelkich elementów dekoracyjnych, czy rezygnacja z regałów z książkami nie przyniesie żadnych efektów. Ponieważ musisz pamiętać o tym, że kurz zbiera się we wszystkich zakamarkach, a zwłaszcza w tych najmniej widocznych, z których usunięcie go wymaga najwięcej energii.

Autor
Artykuł przygotowany przez kuchniezdrewna.pl – wytwarzanie mebli kuchennych z drewna oraz projektowanie i wykonywanie kompletnych kuchni do domów i mieszkań.