Starość może przybierać różne oblicza. Dla jednych zaawansowany wiek to najlepszy pretekst do rezygnacji z aktywności. Dla innych dołączenie do grona seniorów wcale nie oznacza rezygnacji z ulubionych ćwiczeń. Czy starość musi być wrogiem? Czy istnieje szansa na złagodzenie jej skutków?

Sport: szansa na dłuższą młodość

Każda forma aktywności fizycznej jest szansą na zachowanie sprawności i dobrej formy na dłużej. Mocniejszy organizm lepiej radzi sobie ze skutkami mijającego czasu, a dotleniony mózg sprawniej funkcjonuje. Co więcej, radość czerpana z wysiłku fizycznego sprawia, że osoby ćwiczące radośniej spoglądają na życie. Wbrew pozorom seniorzy mogą z powodzeniem ćwiczyć, a zajęć dopasowanych do ich możliwości fizycznych nie brakuje. Jogging można zastąpić przecież marszami, a dynamiczny aerobik – ćwiczeniami tanecznymi. Specjalne zajęcia dla seniorów coraz częściej pojawiają się również w ofertach klubów fitness. Ćwiczenia są tu wybierane w taki sposób, by nie nadwyrężały stawów i nie stanowiły zbyt wielkiego obciążenia dla organizmu. Dzięki temu ból stawów pojawiający się z wiekiem w niczym nie utrudnia treningu, a zdrowy styl życia pozwala dłużej czerpać radość z niego to, co najlepsze.

W świecie aktywnych seniorów

Kim jest przeciętny senior, który postawił na aktywność? To osoba o młodej duszy, która nie poddaje się w walce o dobrą formę. Ból kolan czy inne dolegliwości związanie z wiekiem nie są dla takiej osoby przeszkodą w aktywnym życiu. Wręcz przeciwnie – to one motywują do podejmowania tych działań, dzięki którym można złagodzić skutki starzenia się. Aktywnych seniorów przybywa, a spotkać z nimi możemy się niemal na każdym kroku. Systematycznie spacerują, maszerują z kijami, często pojawiają się na pływalniach. Biorą udział w miejskich maratonach, w których pokazują, że 70-latek śmiało może rywalizować z młodymi biegaczami.

Młodzi duchem

Czy o starości decyduje tylko nasza metryka? Czy zaawansowany wiek musi nas pozbawiać atrakcji przypisywanych ludziom młodym? Nie. Coraz szersze grono aktywnych seniorów jest najlepszym dowodem na to, że młodością można się cieszyć nawet w jesieni życia. Pogoda ducha i energia, radość z życia oraz walka z własnymi słabościami – oto cechy, które aktywnym seniorom pozwalają cieszyć się dobrą formą mimo zaawansowanego wieku.

 

Jaka będzie nasza starość? O tym decydujemy sami. Możemy spędzić ją przed telewizorem, poddając się chorobom oraz drobnym dolegliwościom. Możemy ją też spędzić aktywnie, starając się ćwiczyć tak długo, jak pozwoli nam na to zdrowie.