Praktycznie każdy człowiek na jakimś etapie swojego życia doświadczył alergii. Mogą to być delikatne wysypki, katar lub kaszel. Czasem jednak alergia może prowadzić do stanów zagrażających życiu. Dlatego nie należy lekceważyć objawów, których źródła nie jesteśmy do końca pewni. Nieleczona alergia bywa też przyczyną rozwoju poważniejszych chorób, nawet zwykły katar sienny może prowadzić do zapalenia zatok lub ucha środkowego

Kiedy pojawia się alergia?

Reakcja alergiczna rozpoczyna się  w momencie zetknięcia naszego organizmu z antygenem wywołującym reakcję alergiczną tzw. alergenem. Czasami nasz organizm zaczyna niespodziewanie traktować jako wroga antygen z którym miał wcześniej styczność wielokrotnie. Gdy zostanie on rozpoznany jako „intruz” wówczas układ odpornościowy  zaczyna produkować skierowane przeciwko niemu przeciwciała . Przy każdym następnym zetknięciu z tym antygenem dojdzie do uruchomienia mechanizmów obronnych, między innymi do aktywacji  komórek produkujących substancje prozapalne jak histamina. Substancje te wywołują nieprzyjemne objawy alergiczne jak swędzenie skóry czy kaszel. Niekiedy na to czy organizm zacznie się bronić ma wpływ ilość antygenu z którym mamy styczność . Na przykład osoby uczulone na truskawki mogą zjeść jedną czy dwie, a dopiero przy kolejnych pojawi się wysypka. Nie jesteśmy jednak w stanie przewidzieć jak nasz organizm zareaguje, więc jeżeli wiemy co wywołuje u nas alergię lepiej tego unikać.

Symptomy alergii i jej rozpoznanie

To jakie symptomy u nas wystąpią w dużej mierze zależy od tego w jaki sposób alergen dostał się do naszego organizmu – drogami oddechowymi, przez kontakt ze skórą czy układ pokarmowy. Na przykład alergiczny nieżyt nosa (inaczej katar sienny) wiąże się z kichaniem, swędzeniem nosa i oczu. Wywołują go alergeny unoszące się w powietrzu takie jak pyłki czy sierść. W przypadku alergii pokarmowych zauważane są objawy związane głównie z okolicą ust – mrowienie w ustach, opuchnięcie warg, języka, a czasem gardła. Często występuje również wysypka na skórze. Ugryzienie przez owada, na którego jad mamy uczulenie, wywołuje opuchnięcie w okolicy ugryzienia, swędzenie i wysypkę na całym ciele, czasem trudności z oddychaniem i spłycenie oddechu. Uczulenie na leki daje zazwyczaj objawy skórne w postaci wysypki, swędzenia, rumienia czy opuchnięcia twarzy.

Reakcja alergiczna rozwija się najczęściej w ciągu kilku minut po ekspozycji na alergen. Tylko w niektórych przypadkach może rozwijać się stopniowo w ciągu kilku godzin. Czasami jesteśmy w stanie sami stwierdzić przyczynę alergii. Niekiedy jednak możliwe jest to tylko z pomocą lekarza specjalisty, który zleci odpowiednie testy alergologiczne. Należy pamiętać, ze silna odpowiedz na każdy alergen może doprowadzić do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego.

Jak radzić sobie z alergią?

Najprostszą metodą jest unikanie alergenów. Nie zawsze jest to możliwe jak np. w przypadku pyłków czy roztoczy, ale np. w alergiach pokarmowych wystarczy wyeliminować dany produkt z naszego menu. Chcąc dowiedzieć się czego powinniśmy unikać musimy udać się na konsultację do alergologa, który przeprowadzi odpowiednie testy. W Centrum Medycznym DP MED uzyskasz fachową pomoc z dziedziny alergologii. Specjalista nie tylko znajdzie przyczynę alergii, ale też pomoże dobrać odpowiednie leki, które złagodzą objawy alergii, a być może nawet uratują życie.