Klatka schodowa jest (w sensie aranżacyjnym) pomieszczeniem nadzwyczaj trudnym. Przestrzeni jest niewiele, podłoga musi być odsłonięta, by umożliwić swobodne przemieszczanie się między kondygnacjami budynku, a ściany są wysokie. Aranżacja klatki schodowej często jest pomijana, choć istnieje kilka sposobów, by ją wykonać.

Kolor ścian

Podstawowe znaczenie w przypadku klatki schodowej ma sposób wykończenia ścian. Dobra farba powinna nie tylko chronić ściany przed zanieczyszczeniami, ale i dobrze się prezentować. Wykończenia ścian muszą być jednak przede wszystkim trwałe. Najlepiej wybrać te farby, które pozwalają na szybkie usuwanie zabrudzeń. Można tu wykorzystać farby olejne, emulsyjne lub też akrylowe. Podczas malowania klatki schodowej należy pamiętać o problemach z oświetleniem tego pomieszczenia. Lepiej unikać ciemnych kolorów, a postawić na barwy jasne.

W typowych, zamkniętych klatkach schodowych świetnie sprawdzi się lamperia – nie tylko przetnie wysokie ściany, optycznie je skracając, ale pozwoli również na zastosowanie odpornej (a tym samym droższej) powłoki tylko na tej części ściany, na której jest ona niezbędna. Aranżacja klatki schodowej opiera się na dekorowaniu ścian, dlatego w tym pomieszczeniu można się pokusić zarówno o wzorzyste tapety, fototapetę czy tynk strukturalny. Sprawdzoną sztuczką jest udekorowanie schodów zabiegowych fototapetą z perspektywą – znacznie pogłębia to pomieszczenie i nadaje mu niebanalnego charakteru.

Oświetlenie

Klatka schodowa potrzebuje światła – idealnie by było, by na szczycie klatki schodowej było okno, ale i bez okna w klatce schodowej może być bardzo jasno – wystarczy odpowiednio rozprowadzić oświetlenie.

Po pierwsze – aranżacja klatki schodowej to wyjątkowa okazja na wrzucenie do aranżacji domu dużego żyrandola. Klatka schodowa z racji swojej wysokości idealnie się sprawdzi w roli tła dla takiego żyrandola, jeśli tylko jest otwarta, i najlepiej z półpiętrem. Projektanci nierzadko stosują to rozwiązanie, więc nic nie stoi na przeszkodzie byś i Ty zawiesiła na klatce schodowej duży żyrandol.

Po drugie – dekoracyjne oświetlenie ścian. Jak już mówiliśmy, klatka schodowa to przede wszystkim ściany. Dlatego dodanie oświetlenia nakierowanego na ściany i dekoracje ścienne, podkreślające fakturę tapet i tynków, czy kolorowe oświetlenie, rozświetlające klatkę schodową feerią barw i wzorów zawsze dobrze będą pasowały do klatki schodowej.

Po trzecie – oświetlenie stopni. Upowszechnienie się diod LED i listew LED znacznie uprościło podświetlanie stopni schodów. Kiedyś najpopularniejszym rozwiązaniem były lampki wmontowane w ścianę, delikatnie oświetlające stopień – dziś najprostsze i relatywnie najtańsze w realizacji jest zamontowanie listew z diodami LED od spodu każdego stopnia, dzięki czemu w bardzo subtelny i niemal niewidoczny sposób możesz podświetlić dokładnie całe schody, nie odbierając im uroku.

Dekoracje

Główną dekoracją a aranżacji klatki schodowej będą dekoracje zawieszone na ścianach – oprócz wspomnianych wcześniej tynków dekoracyjnych i farb, najczęściej będą to obrazy i grafiki w ramach. Ważne jest, by obrazki zawieszone były równolegle do stopni i na takiej wysokości, by można je było swobodnie oglądać, stojąc na odpowiednich stopniach.

Dla starych, odnawianych schodów, ogromną dekoracją będzie podkreślenie ich autentyczności przez uwypuklenie uszkodzeń, zużycia i uszczerbków materiału. Dlatego przy takich schodach postaraj się dekoracjami nawiązać do koloru stopni, bez nadmiernego rozpraszania.

Dla schodów jednobiegowych (prostych) całkiem dobrym pomysłem jest pomysłowe udekorowanie podstopni. Możesz je pomalować, ozdobić naklejkami, okleić tapetą, czy pomalować je tak, aby każdy kolejny stopień miał jaśniejszy/ciemniejszy odcień. Rozwiązań jest całkiem sporo, wszystko opiera się na wyobraźni i chęci do pracy.

pinterest kobietawielepie button

Schody z półpiętrem to najciekawszy wariant. Aranżacja klatki schodowej z półpiętrem pozwala na znacznie większą swobodę w dodawaniu mebli i dekoracji stojących na podłodze. Tutaj możesz ustawić w rogu krzesło (nie tylko nietypowe i wyszukane rozwiązanie, ale ma praktyczny aspekt, zwłaszcza dla osób starszych i mających problem z pokonaniem schodów „na raz”. Całkiem popularnym wyjściem jest wstawienie na półpiętrze wąskiej konsolki, na której będziesz mogła zostawić klucze, telefon, czy torebkę – schodząc na dół od razu je zauważysz i z pewnością o nich nie zapomnisz.

Aranżacja klatki schodowej może łatwo zmienić pomieszczenie puste i nudne w ciekawy, istotny element aranżacji mieszkania. Powodzenia!