Salon to miejsce relaksu i wypoczynku w mieszkaniu. Dlatego powinien być urządzony w taki sposób, aby domownicy mogli spędzać w nim komfortowo czas. Na co warto zwrócić uwagę przy aranżacji salonu?

Aranżując salon, warto określić, jaką dokładnie funkcję ma docelowo pełnić. Wielu właścicieli mieszkań traktuje tę część mieszkania jako miejsce wyłącznie do wypoczynku. Niektórzy jednak – ze względów metrażowych – łączą salon na przykład z jadalnią. Wybór mebli i sposobu wykończenia tego pomieszczenia powinien być zależny od oczekiwań domowników wobec niego.

Bez względu na przeznaczenie salonu, powinno się w nim koniecznie znaleźć miejsce na kanapę wypoczynkową. Jej rodzaj zależny jest od wymagań właściciela mieszkania, jego gustu, jak też od ogólnej aranżacji pomieszczenia. Na rynku dostępna jest bogata oferta popularnych „wypoczynków”: od tradycyjnych kanap przez wymyślne narożniki po rozbudowane sofy dwu albo wieloosobowe. Wybierając kanapę należy także zwrócić szczególną uwagę na jej twardość, jak również wygodę samego siedzenia. Osoby, którym zależy na pozyskaniu awaryjnego miejsca do spania, mogą zdecydować się również na wariant z opcją do spania – może to być na przykład kanapa otwierana albo wysuwana.

Ustawienie mebli w salonie również jest w dużym stopniu uwarunkowane dostępnym metrażem. W przypadku większych pomieszczeń praktycznym rozwiązaniem jest ustawienie mebli na planie litery U bądź L. Dzięki temu możliwe jest nie tylko pozyskanie komfortowej przestrzeni i światła, ale również zaaranżowanie salonu w sposób reprezentacyjny. W przypadku niewielkich salonów, kanapy czy fotele można postawić naprzeciwko siebie, aranżując w ten sposób przytulny mały kącik do towarzyskich spotkań. Znacznym ułatwieniem w aranżacji salonu są tzw. meble modułowe. Ich poszczególne części można dowolnie łączyć i rozłączać, a tym samym idealnie dopasowywać do metrażu wnętrza i własnych upodobań.

Ważnym elementem każdego salonu jest sprzęt RTV. Telewizor, kino domowe, konsola do gier czy system nagłaśniający zajmują z reguły czołowe miejsce w pomieszczeniach tego rodzaju. Warto jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości telewizora od kanapy. W zależności od wielkości przekątnej ekranu powinna ona wynieść od około 95 do 225cm. Tylko wówczas zostanie zapewniony odpowiedni komfort korzystania ze sprzętu.

Jeśli salon ma pełnić jednocześnie funkcję jadalni, warto również pomyśleć o praktycznym rozwiązaniu tej kwestii. Zamiast ogromnego drewnianego stołu, z pewnością lepiej sprawi się stół rozkładany. Na co dzień będzie pełnił rolę niewielkiego stolika, a w przypadku większych uroczystości – dzięki opcji rozkładania – z pewnością pozwoli na pomieszczenie wszystkich przybyłych gości.

Ponadto chcąc wykorzystać salon również jako jadalnię, warto zaplanować jego aranżację w odniesieniu do aranżacji pozostałej części domu. Zbytni kontrast między salonem i kuchnią może wprowadzić do domu wiele dysharmonii. Poza tym w tego rodzaju przypadkach kuchnie często są otwarte na salon, dlatego też te dwa pomieszczenia powinny stanowić harmonijną całość.

Źródło
Artykuł został przygotowany przez firmę adaptacjeprojektow.pl specjalizującą się w adaptacjach projektów gotowych