Początek roku kalendarzowego kojarzy nam się zwykle z planowaniem najważniejszych spraw. Ustalamy wówczas nowe cele, planujemy budżet domowy i układamy sobie w głowie sposób realizacji poszczególnych postanowień. Nadchodzące wakacje są natomiast idealnym momentem na weryfikację naszych planów i podjęcie wszelkich starań, by noworoczne postanowienia się spełniły.

Najczęstszymi przeszkodami uniemożliwiającymi realizację naszych noworocznych postanowień jest zbyt mała suma zgromadzonych pieniędzy i brak motywacji.
Musimy mieć świadomość, że do sukcesu prowadzi długa droga. Jeśli nasz zapał okaże się słomiany, możemy odpaść w przedbiegach. Budżet domowy jest zaś o tyle istotny, że bez odpowiednio wygospodarowanych środków nie będziemy w stanie zrealizować części naszych celów. Jak więc oszczędzać pieniądze i racjonalnie nimi zarządzać?

Po pierwsze – regularność i realność

Jeśli chcemy zgromadzić konkretną pulę pieniędzy, ważne jest, by konsekwentnie podejść do sprawy. W momencie, gdy ustalimy jaka kwota pieniędzy będzie nam potrzebna, trzeba również zwrócić uwagę na realny, możliwy czas jej zgromadzenia. Jeśli będziemy odkładać zbyt duże sumy pieniędzy, musimy przygotować się na duże wyrzeczenia. Jeśli comiesięczne oszczędności będą za niskie, osiągnięcie celu będzie odroczone w czasie. W skrócie – ustalamy stałą, rozsądną kwotę, zastanawiamy się, gdzie ulokować pieniądze i przechodzimy do działania.

Po drugie – jak i na czym oszczędzać

Przechodząc do następnego etapu naszego działania musimy zastanowić się, na czym możemy zaoszczędzić. Podstawowymi „złodziejami” budżetu domowego są niestety rozrywki w terenie. Można tu wymienić zarówno częste wypady z przyjaciółmi „na miasto”, ale też codzienną rozrzutność – zakupy w centrach handlowych, dyskontach etc. Jeśli bowiem kupujemy produkty, z których później nie korzystamy, marnujemy pieniądze. Szafa pełna ubrań, w których nie chodzimy, lodówka wypełniona po brzegi czy nawet stos pobieżnie przeczytanych książek – to drobne obszary rozrzutności, które dotyczą każdego z nas. Warto więc zastanowić się, jakie otaczające nas przedmioty są nam naprawdę potrzebne i pozbyć się tych zbędnych. Sprzedając je, prócz porządku, zyskamy dodatkowe pieniądze.

Długotrwały proces gwarantuje sukces

Na końcu warto pamiętać, że każdy pomysł lub stawiamy przez nas powinien być SMART. Co to oznacza? Idea musi być realna do spełnienia w zaplanowanym przez nas czasie. W przeciwnym razie każdy kolejny rok będzie kończył się na niespełnionych postanowieniach. Warto więc skorzystać z rad dotyczących edukacji finansowej i konsekwentnego realizowania działań, by w przyszłości móc stwierdzić, że dzięki nim osiągnęliśmy to, co zostało przez nas założone.