Pięknie opalona skóra to jedna z najlepszych pamiątek po letnich wyjazdach. Zastanawiasz się, jak utrwalić opaleniznę? Balsam utrwalający opaleniznę stanowi dobrą podstawę, gdy chcesz, by Twoja skóra zachowała piękny kolor na dłużej – ale jak wzmocnić jego działanie?

Która z nas nie chciałaby zatrzymać wspomnień z wakacji na dłużej? Zwłaszcza zbliżająca się jesień powoduje, że najchętniej nieustannie wracałybyśmy do tych cudownych chwil spędzanych w pełnym słońcu. Jedną z pamiątek po wakacyjnym relaksie jest nasza opalenizna. Niestety – po pewnym czasie skóra powraca do swojego naturalnego koloru, a wraz z nią bledną wspomnienia z urlopu.

Wiele z nas słyszało o specjalnych kosmetykach, takich jak balsam utrwalający opaleniznę, które pozwalają zachować ciemniejszy odcień skóry na dłużej. Ich stosowanie jest jak najbardziej zalecane, ponieważ oprócz ochrony koloru zapewniają także skórze wiele niezbędnych substancji, które odpowiadają za jej dobrą kondycję. Warto jednak wiedzieć, że ich działanie może być jeszcze bardziej skuteczne – o sposobach na jego wzmocnienie piszemy w tym artykule.

Jak dbać o opaleniznę? Stosuj… peelingi!

Choć może wydawać się to zupełnie niezrozumiałe, złuszczanie skóry w celu zachowania jej pięknego koloru jest niewątpliwie wskazane. Opalenizna „znajduje się” bowiem w skórze właściwej, a nie w naskórku, którego pozbywamy się w trakcie takich zabiegów. Warto rozważyć stosowanie takich rozwiązań, ponieważ naskórek może być matowy i przesuszony – przez co opalenizna jest „zszarzała” i po prostu przysłonięta.

Wybierając odpowiedni peeling, pamiętajmy jednak, że przede wszystkim powinnyśmy rozglądać się za kosmetykami zawierającymi większe drobinki złuszczające skórę – są to peelingi gruboziarniste.

Zachowaj piękny koloryt skóry dzięki jej nawilżaniu i odżywianiu

Wspominałyśmy przed chwilą o przesuszonym, pozbawionym blasku naskórku – nawilżenie skóry jest niesamowicie istotne, gdy staramy się o utrzymanie opalenizny. Aby nasza skóra była promienna i pełna słońca, należy stosować odpowiednie balsamy i oleje dbające o jej poziom nawilżenia. Rozejrzyjmy się przede wszytkim za kosmetykami zawierającymi mocznik, glicerynę, kolagen i kwas hialuronowy – składnikami, które dbają o wilgotność skóry i chronią ją przed utratą wody.

Bardzo ważne dla optymalnego nawilżenia skóry jest unikanie kąpieli w gorącej wodzie – wysoka temperatura jest szkodliwa, gdy zależy nam na utrzymaniu dobrego poziomu wilgotności skóry.

W kwestii odżywiania warto pamiętać o włączeniu do naszej diety pożywienia zawierającego kwas omega-3 – znajdziemy go na przykład w rybach, orzechach i awokado. Nie unikajmy także owoców i warzyw, przede wszystkim tych o pomarańczowym, żółtym, fioletowym i zielonym kolorze. Zawierają one prowitaminę A, czyli beta-karoten – naturalnie nadający skórze bardziej pomarańczowy odcień.

Balsam utrwalający opaleniznę – co powinien zawierać?

Kosmetyki, których zadaniem jest przedłużanie opalenizny, takie jak balsamy, samoopalacze lub oleje, aby były skuteczne, powinny zawierać substancje, które nadają skórze ciemniejszy koloryt. Takie działanie ma na przykład masło kakaowe, ekstrakt z orzecha włoskiego oraz henna.

Wybierasz się na urlop? Nie zapomnij o ochronie skóry

Jeżeli wakacyjny wyjazd jest jeszcze przed nami, zadbajmy o to, aby skóra była dobrze przygotowana na działanie promieni słonecznych. Stosowanie odpowiednich kremów i balsamów do opalania jest niezbędne, jeśli zależy nam na jak najdłuższym utrzymaniu pięknej, wakacyjnej opalenizny.