Nietrzymanie moczu to problem, który może dosięgnąć każdego, bez względu na wiek. Choć bywa przypisywany osobom starszym, tak naprawdę na jego wystąpienie narażone są zarówno kobiety, jak i mężczyźni w różnym przedziale wiekowym. Ze względu na wyjątkowo uciążliwe objawy towarzyszące dolegliwości, jej wystąpienie za każdym razem wiąże się z dużym dyskomfortem i uczuciem wstydu, który u pacjentów bywa na tyle silny, iż uniemożliwia im podejmowanie codziennych aktywności.

Dlatego też w procesie powrotu do pełnej lub częściowej kontroli nad pęcherzem, poza przestrzeganiem zaleceń lekarza, niezwykle istotne jest stosowanie artykułów higienicznych, które pozwalają uniknąć kłopotliwych sytuacji, zapewniając skuteczną ochronę przed przeciekaniem. Ich przykładem są pampersy dla dorosłych, czyli produkty przeznaczone dla osób, u których na skutek utraty kontroli nad pęcherzem dochodzi do niekontrolowanego wycieku dużych ilości moczu.

Nietrzymanie moczu – poznaj przyczyny dolegliwości

Problem nietrzymania moczu całkiem niesłusznie bywa kojarzony wyłącznie z podeszłym wiekiem. Rzeczywiście odsetek pacjentów zmagających się z jego następstwami w tej grupie wiekowej jest największy. Jednak nie oznacza to, że wyłącznie wiek predysponuje do wystąpienia objawów utraty kontroli nad pęcherzem. Wpływ na jej rozwój mają bowiem m.in. przebyte operacje, podejmowanie wzmożonego wysiłku fizycznego, choroby układu moczowego, zażywanie niektórych leków, przerost gruczołu krokowego – u mężczyzn, zmiany hormonalne, ciąża oraz poród – u kobiet.

Tak jak różne mogą być przyczyny zjawiska nietrzymania moczu, tak różny może być stopień nasilenia jego objawów. W przypadku tzw. wysiłkowego nietrzymania moczu zazwyczaj jest to kilka kropli, natomiast podczas znacznego osłabienia siły mięśni dna miednicy u chorego może dojść nawet do niemal całkowitego opróżnienia pęcherza. Ta przykra sytuacja najczęściej dotyczy osób starszych, które dodatkowo borykają się z innymi schorzeniami układu moczowego oraz chorobami ogólnoustrojowymi. Zdarza się, że ci pacjenci ze względu na zły stan zdrowia zmuszeni są na stałe przebywać w pozycji leżącej. Sprawowanie opieki nad nimi wiąże się więc z dodatkowym utrudnieniem, jakim jest zapewnienie im higienicznych warunków oraz skutecznej ochrony przed przeciekaniem. Na szczęście w tej kwestii bardzo dobrze sprawdzają się produkty higieniczne przeznaczone dla osób z nietrzymaniem moczu, którymi są pampersy dla dorosłych.

Pampersy dla dorosłych – skuteczna pomoc dla każdego

Pampersy dla dorosłych, np. marki Tena, w zdecydowany sposób ułatwiają sprawowanie opieki nad ciężko chorymi pacjentami zmagającymi się z problemem nietrzymania moczu, zapewniając im przyjemne uczucie suchości i świeżości. Pampersy zostały zaprojektowane z myślą o szczególnych wymaganiach osób przewlekle chorych, które w znacznym stopniu utraciły kontrolę nad pęcherzem. Są więc niezwykle chłonne – natychmiast wchłaniają wilgoć, wiążąc ją wewnątrz, dzięki czemu nie tylko chronią przed przeciekaniem, ale też zabezpieczają skórę przed odparzeniami będącymi następstwem jej długotrwałego kontaktu z mocznikiem zawartym w moczu. Pampersy dla dorosłych absorbują też nieprzyjemny zapach, dzięki czemu poprawiają komfort pacjenta. Wykonane z miękkiego, przyjemnego w dotyku, elastycznego materiału doskonale dopasowują się do ciała, zapewniając wygodę i swobodę ruchu. Dostępne są w różnych rozmiarach. W celu dopasowania właściwego można skorzystać z bezpłatnych próbek produktów dostępnych na tena.pl.

Bibliografia:

1.            Drabczyk R. Nietrzymanie moczu. https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu. Data dostępu: 10.07.2019 r.