Od niedawna cegła jest bardzo chętnie wykorzystywanym elementem wykończeniowym wnętrz. Choć początkowo stosowano ją głównie w pomieszczeniach utrzymanych w stylu industrialnym, teraz możemy spotkać ją też w aranżacjach rustykalnych, eklektycznych, a nawet nowoczesnych.

Cegła doceniana jest przede wszystkim za swoją wytrzymałość, dobre parametry izolacyjne, dużą dostępność oraz stosunkowo niską cenę. Ceglana ściana w przedpokoju, salonie czy kuchni daje również indywidualny i niezwykle atrakcyjny wizualnie efekt, co nie pozostaje bez wpływu na jej stale rosnącą popularność.

Czym można zastąpić klasyczną cegłę?

Wykańczanie wnętrz klasyczną cegłą ma jednak jedną podstawową wadę. Typowa cegła może mieć nawet kilkanaście centymetrów szerokości, w związku z czym wymurowanie ściany w mieszkaniu jest równoznaczne ze zmniejszeniem pomieszczenia. Na szczęście w sklepach budowlanych nie brakuje alternatyw dla klasycznej cegły – są nią nowoczesne materiały wykończeniowe, które nie tylko zapewnią pożądany rezultat, ale także są przystępne cenowo i łatwe w montażu.

ceglana sciana modny i oryginalny sposob na wykonczenie wnetrza 2

Ceglane płytki ścienne

Płytki ścienne mogą być wykonane z wypalanej gliny, betonu dekoracyjnego, kamienia lub gipsu, a ich grubość wynosi zazwyczaj nie więcej niż 2 centymetry. Są dostępne w wielu rozmaitych kolorach, począwszy od klasycznej czerwieni, przez brązy i beże, aż po biele i szarości. Decydując się na ten wariant możemy też wybrać płytki patynowane, postarzane lub fakturowane. Co więcej, tego typu ładna i tania cegła dekoracyjna jest łatwa w montażu, zapewnia świetną izolację termiczną, a ponadto doskonale sprawdza się w pomieszczeniach utrzymanych w różnym stylu.

Ceglane płytki klinkierowe

Innym rozwiązaniem mogą być ceglane płytki klinkierowe, która wyróżnia odporność na działanie czynników zewnętrznych, takich jak niska temperatura czy wilgotność. Płytki klinkierowe są najczęściej polecane do wykańczania ścian zewnętrznych, przez co zalicza się je do grupy materiałów elewacyjnych, choć pozwalają stworzyć ciekawy efekt wizualny również na powierzchniach znajdujących się wewnątrz domów.

ceglana sciana modny i oryginalny sposob na wykonczenie wnetrza 3

Płytki z cegły rozbiórkowej

Płytki z cegły rozbiórkowej są niezwykle ekskluzywnym, ale jednocześnie dość kosztownym materiałem wykończeniowym. Są one wytwarzane ręcznie ze starej cegły rozbiórkowej, a proces ich produkcji polega na cięciu cegły na cienkie płytki, które później układa się na ścianie. Całe przedsięwzięcie wymaga sporej ilości czasu, nie wspominając już o fachowej wiedzy oraz odpowiednim budżecie, choć efekt jest bez wątpienia rewelacyjny.

Na co zwrócić uwagę wybierając płytki ścienne?

Wybierając płytki zwróćmy uwagę przede wszystkim na ich kolor. Charakterystyczna dla cegły czerwień może bowiem optycznie zmniejszyć pomieszczenie, dlatego najlepiej sprawdzi się ona w dużych, wysokich i dobrze oświetlonych wnętrzach. W przypadku mniejszych pomieszczeń najlepszym rozwiązaniem będą płytki w odcieniach beżu lub bieli.

Pamiętajmy także, że choć płytki świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu, w tym w salonach, sypialniach czy jadalniach, ostrożnie należy stosować je w kuchniach oraz łazienkach, gdzie nadmiar wilgoci może im zaszkodzić.